Չգազիֆիկացված համայնքների վերաբերյալ ներկայացվել է առաջարկությունների փաթեթ
Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը մշակել և սահմանված ժամկետում կառավարությանն է ներկայացրել առաջարկությունների փաթեթ՝ այլընտրանքային եղանակով խնդրի լուծման վերաբերյալ։ Խոսքը, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառման մասին է։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, իրականացված ուսումնասիրությունների և կատարված հաշվարկների հիման վրա յուրաքանչյուր համայնքի վերաբերյալ ներկայացվել է կոնկրետ առաջարկություն։
-Նախապատվությունը տրվել է առաջին հերթին ջրատաքացուցիչների կիրառմանը։ Դա չգազիֆիկացված համայնքների մեծ մասի տաք ջրի խնդրի լուծման լավագույն և փոխշահավետ տարբերակն է ,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Ջրատաքացուցիչների կիրառումն իհարկե միակ տարբերակը չէ։ Առանձին համայնքների համար հնարավոր է համարվում նաև գազիֆիկացման իրականացումը։ Այդ խնդիրը դիտարկվել է նաև Հայաստանի գազամատակարար ընկերության հետ։
-Ներկայացված առաջարկությունների փաթեթը, ըստ ամենայնի, առաջիկայում կքննարկվի կառավարությունում։ Հավանության արժանանալուց հետո կսկսվի ծրագրի իրականացումը։ Սակայն դրա համար կպահանջի բավական երկար ժամանակ և լուրջ ֆինանսական միջոցներ։ Ամեն դեպքում կառավարությունը լրջորեն է տրամադրված և պատրաստ է աստիճանաբար լուծել խնդիրը։ Սկզբնական շրջանում նախապատվությունը կտրվի հատկապես սահմանամերձ համայնքներին,-նշել է Հայկ Հարությունյանը։

Package of Proposals on non-Gasified communities presented
To ensure thermo energy to Armenia’s non-gasified communities in the sidelines of assignement given by the Prime Minister of RA, Energy Infrastructures and Natural Resources Ministry worked out and sumbitted to the Government package of proposals on alternative solution of the issue.
Energy Infrastructures and Natural Resources Deputy Minister Hayk Harutyunyan said concrete proposal has been submitted for each community based on the carried out studies and calculations. The accent is particulalry made on application of solar photovoltaic pannels and water heaters, pallet boilers or heaters.
“The preference has first of all been given to the application of water heaters. It is the best and mutuially beneficial way of solution of hot water issue in non-gasified communities,” Hayk Harutyunyan said.
The application of water heaters is not the only way. For separate communities opportunities for their connection to the natural gas network are being considered. The issue has been discussed with Armenia’s gas supply company.
“The presented package of proposals will soon be discussed at the cabinet. After being approved the program implementation will launch. For it, though, quite long time and serious financial means will be needed. In any case, the Government treats the issue seriously and is ready for its gradual solution. Initially, the preference will be given to borderline communities,” Hayk Harutyunyan said.