Չգազիֆիկացված համայնքների վերաբերյալ ներկայացվել է առաջարկությունների փաթեթ
Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը մշակել և սահմանված ժամկետում կառավարությանն է ներկայացրել առաջարկությունների փաթեթ՝ այլընտրանքային եղանակով խնդրի լուծման վերաբերյալ։ Խոսքը, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառման մասին է։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, իրականացված ուսումնասիրությունների և կատարված հաշվարկների հիման վրա յուրաքանչյուր համայնքի վերաբերյալ ներկայացվել է կոնկրետ առաջարկություն։
-Նախապատվությունը տրվել է առաջին հերթին ջրատաքացուցիչների կիրառմանը։ Դա չգազիֆիկացված համայնքների մեծ մասի տաք ջրի խնդրի լուծման լավագույն և փոխշահավետ տարբերակն է ,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Ջրատաքացուցիչների կիրառումն իհարկե միակ տարբերակը չէ։ Առանձին համայնքների համար հնարավոր է համարվում նաև գազիֆիկացման իրականացումը։ Այդ խնդիրը դիտարկվել է նաև Հայաստանի գազամատակարար ընկերության հետ։
-Ներկայացված առաջարկությունների փաթեթը, ըստ ամենայնի, առաջիկայում կքննարկվի կառավարությունում։ Հավանության արժանանալուց հետո կսկսվի ծրագրի իրականացումը։ Սակայն դրա համար կպահանջի բավական երկար ժամանակ և լուրջ ֆինանսական միջոցներ։ Ամեն դեպքում կառավարությունը լրջորեն է տրամադրված և պատրաստ է աստիճանաբար լուծել խնդիրը։ Սկզբնական շրջանում նախապատվությունը կտրվի հատկապես սահմանամերձ համայնքներին,-նշել է Հայկ Հարությունյանը։

В рамках поручений премьер-министр РА об обеспечении негазифицированных общин тепловой энергией министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА разработало и представило в установленные сроки в правительство пакет предложений о решении проблем альтернативным путем. Речь, в частности, идет о применении солнечных фотовольтаических панелей и водонагревателей, пеллетных котельных или печей.
По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Арутюняна, по каждой общине представлено конкретное предложение на основе проведенных исследований и осуществленных расчетов.
-Предпочтение, в первую очередь, отдано применению водонагревателей. Это – лучшее и взаимовыгодное решение проблемы с горячей водой для большинства негазифицированных общин, - сказал Айк Арутюнян.
Применение водонагревателей, конечно же, не единственный вариант. Для отдельных общин допускается возможность газификации. Эта проблема обсуждалась также с газоснабжающей компанией Армении.
-Пакет представленных предложений, по всей вероятности, в ближайшее время будет обсужден в правительстве. После его одобрения начнется реализация программы.
Но для этого потребуются достаточно долгое время и серьезные финансовые средства. Во всяком случае, правительство настроено серьезно и готово постепенно решать проблему. В начальном периоде предпочтение будет отдано особенно приграничным общинам, - отметил Айк Арутюнян.