Աշխաբադում անցկացվող Միջազգային էներգետիկ համաժողովին մասնակցում է նաև Հայաստանը
Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում անցնկացվող Միջազգային էներգետիկ խարտիայի երկօրյա համաժողովին մասնակցող աշխարհի շուրջ 50 երկրների պատվիրակությունների թվում ներկայացված է նաև Հայաստանը։ Հայաստանի  պաշտոնական պատվիրակությունը  գլխավորում է ՀՀ էներգետիկ նթակառուցվածքների  և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Ելույթ ունենալով «Էներգառեսուրսների տարանցման հարցում բազմակողմանի շրջանակային համաձայնագրի ճանապարհին» թեմայով համաժողովում՝ Հայկ Հարությունյանը   նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սատարել էներգակիրների տարանցման անվտանգության ապահովման վերաբերյալ նախագծերին: Նա կոչ է արել կենտրոնանալ այն գաղափարի վրա, որ էներգետիկ հասանելիությունն արտոնություն չէ, այլ մարդու հիմնարար իրավունք։
«Էներգետիկ հասանելիությունը դեռևս խնդիր է աշխարհի շատ երկրներում։ Պետք է ավելի բազմակողմանի դարձնել էներգետիկ ռեսուրսների տարանցումը։ Դրա հետ կապված բոլոր նախագծերը պետք է ներառեն նաև էներգակիրների տարանցիկ մատակարարման անվտանգությունը»,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել աշխարհի բոլոր երկրների հետ՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի տարանցման բնագավառում. «Այժմ մենք աշխատում ենք  Իրանի, Վրաստանի,  Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջանցք ստեղծելու ուղղությամբ»։
Աշխաբադ կատարած այցի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Մակսաթ Բաբաևի, «Թուրքմենգազ» պետական կոնցեռնի տնօրեն-պետնախարարի պաշտոնակատար Մուրադ Արչաևի, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրների, այդ թվում՝ Իրանի և Վրաստանի  գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների  հետ:

Armenia is also represented among about 50 countries of the world participating in the two-day conference of the International Energy Charter, which is being held in Turkmen capital Ashgabat. The official delegation of Armenia is headed by RA Deputy Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Hayk Harutyunyan.
Speaking at the conference on the topic "On the way to a multilateral framework agreement on the transit of energy resources", Hayk Harutyunyan said, that Armenia is ready to support energy transit security projects. He called on to focus on the idea that energy access is not a privilege, but a fundamental human right.
"Energy access is still a problem in many countries around the world. Transition of energy resources should be more versatile. All related projects should include the safety of transit of energy carriers"- said Hayk Harutyunyan.
He underlined that Armenia is ready to work with all countries of the world in the field of gas and electricity transit. "Now we are working to create a corridor between Iran, Georgia, Armenia and Russia".
During the visit to Ashgabat, the head of the Armenian delegation held separate meetings with Turkmen Deputy Prime Minister Maksat Babayev, acting State Minister of State Concern "Turkmengas" Murad Archaev, as well as representatives of a number of other countries, including the partner organizations of Iran and Georgia.