Աշխաբադում անցկացվող Միջազգային էներգետիկ համաժողովին մասնակցում է նաև Հայաստանը
Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում անցնկացվող Միջազգային էներգետիկ խարտիայի երկօրյա համաժողովին մասնակցող աշխարհի շուրջ 50 երկրների պատվիրակությունների թվում ներկայացված է նաև Հայաստանը։ Հայաստանի  պաշտոնական պատվիրակությունը  գլխավորում է ՀՀ էներգետիկ նթակառուցվածքների  և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Ելույթ ունենալով «Էներգառեսուրսների տարանցման հարցում բազմակողմանի շրջանակային համաձայնագրի ճանապարհին» թեմայով համաժողովում՝ Հայկ Հարությունյանը   նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սատարել էներգակիրների տարանցման անվտանգության ապահովման վերաբերյալ նախագծերին: Նա կոչ է արել կենտրոնանալ այն գաղափարի վրա, որ էներգետիկ հասանելիությունն արտոնություն չէ, այլ մարդու հիմնարար իրավունք։
«Էներգետիկ հասանելիությունը դեռևս խնդիր է աշխարհի շատ երկրներում։ Պետք է ավելի բազմակողմանի դարձնել էներգետիկ ռեսուրսների տարանցումը։ Դրա հետ կապված բոլոր նախագծերը պետք է ներառեն նաև էներգակիրների տարանցիկ մատակարարման անվտանգությունը»,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել աշխարհի բոլոր երկրների հետ՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի տարանցման բնագավառում. «Այժմ մենք աշխատում ենք  Իրանի, Վրաստանի,  Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջանցք ստեղծելու ուղղությամբ»։
Աշխաբադ կատարած այցի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Մակսաթ Բաբաևի, «Թուրքմենգազ» պետական կոնցեռնի տնօրեն-պետնախարարի պաշտոնակատար Մուրադ Արչաևի, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրների, այդ թվում՝ Իրանի և Վրաստանի  գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների  հետ:

В проводимой в столице Туркменистана Ашхабаде двухдневной конференции Международной энергетической хартии среди делегаций из порядка 50 стран участвует также Армения. Официальную делегацию Армении возглавляет заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айк Арутюнян.
Выступив на конференции по теме «На пути к многостороннему рамочному соглашения по транзиту энергоресурсов», Айк Арутюнян отметил, что Армения готова поддержать проекты, направленные на обеспечение безопасности транзита энергоресурсов. Он призвал сосредоточиться на идее о том, что энергетическая доступность не привилегия, а основополагающее право человека.
«Энергетическая доступность все еще является проблемой для многих стран мира. Транзит энергоресурсов нужно сделать более многосторонним. Все связанные с этим проекты должны включать также вопросы безопасности транзитных поставок энергоресурсов», - сказал Айк Арутюнян. Он отметил, что Армения готова работать со всеми странами мира в сфере транзита газа и электроэнергии. «Сейчас мы работаем над созданием коридора между Ираном, Грузией, Арменией и Россией».
В ходе визита в Ашхабад руководитель делегации Армении провел отдельные встречи с вице-премьером Туркменистана Максатом Бабаевым, и.о. директора концерта «Туркменгаз» -госминистра Мурада Арчаева, а также с представителями партнерских структур ряда других стран, в том числе Ирана и Грузии.