Աշոտ Մանուկյանը ԱՄՀ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է էներգետիկ համակարգում նախատեսվող ծրագրերը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ապրիլի 5-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի առաքելության ղեկավար Հոսսեին Սամիեիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի դերը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի զարգացման գործում՝ հույս հայտնելով, որ այդ համագործակցությունը կշարունակվի նաև հետագայում։ Հյուրերի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է ոլորտի ընթացիկ վիճակն ու զարգացման հեռանկարները։ Խոսելով ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի վերաբերյալ, Աշոտ Մանուկյանն ընդգծել է, որ այն նախատեսվում է իրականացնել երեք տարվա ընթացքում։ Աշխատանքները կավարտվեն 2019թ.։ Դա հնարավորություն կտա երկրորդ էներգաբլոկը շահագործել մինչև 2027թ.։ Հյուրերի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է նաև նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների ընթացքը։
Հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային ինտեգրման ոլորտում կատարվող  աշխատանքներին, ջրային տնտեսության կառավարման որակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին, էներգետիկ համակարգում նախատեսվող այլ ծրագրերին։

On April 5, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan received the International Monetary Fund delegation headed by the head of the Mission Hossein Samiei. At the meeting a wide range of issues of mutual interest has been discussed.
Welcoming the guests, Mr. Manukyan highlighted the role of the IMF in the development of the energy system of Armenia and expressed hope that this cooperation will continue in future. At the request of the guests, Minister presented the current situation and development perspectives. Speaking about ANPP Unit 2 Lifetime Extension Program the minister stressed that it is expected to be completed within 3 years. The works will be completed in 2019. This will give an opportunity to operate the Unit 2 till 2017. At the guests' request the Minister presented also the process of the activities being carried out for the construction of new nuclear energy unit.
The sides touched upon the works implemented in the field of regional integration, the activities being implemented to increase the quality of the management and other projects being carried out in energy system.