Աշոտ Մանուկյանը ԱՄՀ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է էներգետիկ համակարգում նախատեսվող ծրագրերը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ապրիլի 5-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի առաքելության ղեկավար Հոսսեին Սամիեիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի դերը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի զարգացման գործում՝ հույս հայտնելով, որ այդ համագործակցությունը կշարունակվի նաև հետագայում։ Հյուրերի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է ոլորտի ընթացիկ վիճակն ու զարգացման հեռանկարները։ Խոսելով ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի վերաբերյալ, Աշոտ Մանուկյանն ընդգծել է, որ այն նախատեսվում է իրականացնել երեք տարվա ընթացքում։ Աշխատանքները կավարտվեն 2019թ.։ Դա հնարավորություն կտա երկրորդ էներգաբլոկը շահագործել մինչև 2027թ.։ Հյուրերի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է նաև նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների ընթացքը։
Հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային ինտեգրման ոլորտում կատարվող  աշխատանքներին, ջրային տնտեսության կառավարման որակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին, էներգետիկ համակարգում նախատեսվող այլ ծրագրերին։

Министр Энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян принял 5 апреля делегацию Международного валютного фонда во главе с руководителем миссии МВФ Хоссейном Самиеи.
Bо время встречи был обсужден широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян отметил важную роль Международного валютного фонда в деле развития энергетической системы Армении, выразив надежду на продолжение сотрудничества. По просьбе гостей министр представил текущее состояние и перспективы развития сферы. Говоря о программе по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, Ашот Манукян подчеркнул, что ее планируется осуществить в течение трех лет. Работы будут завершены в 2019 году. Это позволит задействовать второй энергоблок до 2027г. По просьбе гостей министр также представил ход осуществляемых мероприятий, направленных на строительство нового атомного энергоблока.
В ходе встречи стороны коснулись деятельности в области региональной интеграции, мероприятий по повышению качества управления водным хозяйством, а также других программ в энергетической системе.