Եվրոպական ներդրումային բանկը հետաքրքրված է էներգետիկ ոլորտում ներդրումների իրականացմամբ
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը մարտի 24-ին հանդիպել է       Եվրոպական ներդրումային  բանկի պատվիրակությանը՝ բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտներում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում բանկի ներգրավվածության ընդլայնման հնարավորությունները։
Խոսելով հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին՝ Վազիլ Հուդակին հայտնել է Եվրոպական ներդրումային  բանկի մտադրությունները Հայաստանի էներգետիկ համակարգում ներդրումներ իրականացանելու վերաբերյալ։ Բանկը հետաքրքրված է ինչպես էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի, այնպես էլ այլ ուղղություններով նախատեսվող ծրագրերով։ Վազիլ Հուդակը պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել տարբեր  մակարդակներում, այդ թվում՝ պետական-մասնավոր հատվածում։
Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է էներգետիկ ոլորտի այն կոնկրետ ծրագրերը, որոնց իրականացման շրջանակներում Հայաստանը կցանկանար համագործակցել բանկի հետ։ Դրանք վերաբերել են ինչպես նոր արտադրող հզորությունների ստեղծմանը, այնպես էլ առկա պոտենցիալի արդիականացմանը։

On 24 March, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan received the delegation of the European Investment Bank headed by the Vice President of the Bank Vazil Hudak. They discussed the possibilities of expanding the bank involvement in investment programs implementing in Armenia's energy sector.
Speaking about the perspectives of further cooperation, Vazil Hudak expressed the intentions of the European Investment Bank to make investments in Armenia's energy sector. The bank is interested in both energy savings and renewable energy and other planned projects in different fields. Vazil Hudak expressed willingness to cooperate on various levels, including public-private sector.
At the request of the guests Ashot Manukyan presented the specific projects within the implementation of which Armenia would like to cooperate with the bank. They were related to the creation of new generating capacities, as well as the modernization of the existing potential.