ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր Երևանի ՋԷԿ-ի հարակից տարածքում տեղի է ունեցել նոր ջերմային կայանի կառուցման հիմնարկեքի արարողությունը, որի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռենկո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին ստորագրել են համատեղ հուշաթերթ։ Այն պարկուճի մեջ դրվել է կառուցվող ՋԷԿ-ի հիմքում:
Երևանի նոր ՋԷԿ-ի ծրագիրն իրականացնում է «Ռենկո» ընկերությունը։ Նախատեսում է մոտ 234ՄՎտ հզորությամբ և մինչև 53 տոկոս ընդհանուր ՕԳԳ-ով համակցված ցիկլով գազային էլեկտրակայանի կառուցում։
Ֆինանսավորումը կիրականացվի մասնավոր ներդրումների հաշվին։ Ծրագրի արժեքը կկազմի շուրջ 285 մլն ԱՄՆ դոլար: Շինարարական աշխատանքները կտևեն 26 ամիս և կավարտվեն 2019 թվականի երկրորդ կեսին:
Միայն շինարարության ընթացքում կստեղծվի շուրջ 900 ժամանակավոր, իսկ շահագործման հանձնելուց հետո` 200 մշտական և բարձր վարձատրվող աշխատատեղ:
«Ռենկո» ընկերության կողմից Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը նախագծվել է ժամանակակից և որակյալ սարքավորումների ու գիտական փորձի ներդրմամբ, որը երաշխավորում է կայանի բարձր արդյունավետությունն ու անվտանգությունը:

Сегодня в присутствии президента РА Сержа Саргсяна состоялась церемония закладки новой теплостанции на территории, прилегающей к Ереванской ТЭС, в рамках которой министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян и генеральный директор компании «Ренко» Джованни Рубини подписали памятное послание, которое в запечатанной капсуле заложили в фундамент строящейся ТЭС.
Проект новой Ереванской ТЭС реализуется компанией «Ренко». Планируется строительство газотурбинной электростанции комбинированного цикла мощностью порядка 234 МВт, с КПД до 53%.
Финансирование будет осуществляться за счет частных инвестиций. Стоимость программы составит около 285 млн. долларов США. Строительные работы продлятся 26 месяцев и завершатся во второй половине 2019 года. Только в ходе строительства будет создано 900 временных, а после сдачи в эксплуатацию – около 200 постоянных и высокооплачиваемых рабочих мест.
Компания "Ренко" спроектировало газотурбинный энергоблок комбинированного цикла Ереванской ТЭС с использованием современного и высококачественного оборудования и научного опыта, что гарантирует высокую эффективность и безопасность станции.