ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր Երևանի ՋԷԿ-ի հարակից տարածքում տեղի է ունեցել նոր ջերմային կայանի կառուցման հիմնարկեքի արարողությունը, որի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռենկո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին ստորագրել են համատեղ հուշաթերթ։ Այն պարկուճի մեջ դրվել է կառուցվող ՋԷԿ-ի հիմքում:
Երևանի նոր ՋԷԿ-ի ծրագիրն իրականացնում է «Ռենկո» ընկերությունը։ Նախատեսում է մոտ 234ՄՎտ հզորությամբ և մինչև 53 տոկոս ընդհանուր ՕԳԳ-ով համակցված ցիկլով գազային էլեկտրակայանի կառուցում։
Ֆինանսավորումը կիրականացվի մասնավոր ներդրումների հաշվին։ Ծրագրի արժեքը կկազմի շուրջ 285 մլն ԱՄՆ դոլար: Շինարարական աշխատանքները կտևեն 26 ամիս և կավարտվեն 2019 թվականի երկրորդ կեսին:
Միայն շինարարության ընթացքում կստեղծվի շուրջ 900 ժամանակավոր, իսկ շահագործման հանձնելուց հետո` 200 մշտական և բարձր վարձատրվող աշխատատեղ:
«Ռենկո» ընկերության կողմից Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը նախագծվել է ժամանակակից և որակյալ սարքավորումների ու գիտական փորձի ներդրմամբ, որը երաշխավորում է կայանի բարձր արդյունավետությունն ու անվտանգությունը:

The Groundbreaking Ceremony of the Construction of Yerevan New TPP Power Plant
Today the President of Armenia Serzh Sargsyan attended the groundbreaking ceremony of the new thermal power plant to be built near the Yerevan TPP area. During the ceremony RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan and the CEO of Renco Giovanni Rubini signed a joint memorandum which was placed in the capsule installed in the foundation of the new thermal power plant.
Yerevan TPP new project is being implemented by "Renco" group. It plans to build a combined cycle gas power station with approximate capacity of 234 MgW and up to 53 % of efficiency coefficient. It will be financed by the private investments. The project will cost 285 million USD. The construction works will last up to 26 months and will be completed in the second half of 2019.
Only during the construction around 900 temporary workplaces and 200 permanent and high-paying workplaces will be created after the exploitation.
Yerevan TPP combined steam-gas cycle power unit designed by Renco Group by investing modern and qualified facilities and scientific experience which will ensure high efficiency and safety.