ՀԱԷԿ-ի արդիականացման աշխատանքները կշարունակվեն
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներն այս տարի կշարունակվեն։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանի խոսքով, 2017թ. ընթացքում նախատեսվում են իրականացնել էներգաբլոկի սարքավորումների, համակարգերի և շինությունների արդիականացման նախագծային աշխատանքները, սարքավորումների մնացորդային պաշարի հաշվարկային հիմնավորումը, ճառագայթային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները։ Արդյունքում կմշակվի երկրորդ էներգաբլոկի սարքավորումների և համակարգերի արդիականացման նախագիծը, ինչպես նաև կհիմնավորվի չփոխարինվող ու չվերականգնվող սարքավորումների հետագա շահագործման հնարավորությունը:
Ըստ Արտեմ Պետրոսյանի, էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման առաջին փուլի աշխատանքները, որոնք նախատեսված էին 2016թ., հաջողությամբ ավարտել են։ Կատարվել է ավելի քան 4500 միավոր սարքավորումների, համակարգերի և բաղադրիչների զննում, ինչի արդյունքում հաստատվել է ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հնարավորությունը՝ սահմանված պայմաններով:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների շրջանակներում իրականացված հսկողական աշխատանքների ընթացքում չեն հայտնաբերվել այնպիսի թերություններ, որոնք կխոչընդոտեն ռեակտորային տեղակայանքի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարաձգելուն:

Работы по модернизации Армянской АЭС продолжатся
Работы по продлению проектного срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС в этом году продолжатся.
По словам начальника отдела атомной энергетики Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артема Петросяна,  в течение 2017 года предусматривается осуществить проектные работы по модернизации оборудования, систем и строений энергоблока, расчетные обоснования остаточного резерва оборудования, мероприятия по повышению уровня радиационной безопасности. В результате будет разработан проект модернизации оборудования и систем второго энергоблока, а также обоснование возможности дальнейшей эксплуатации незаменяемого и невосстанавливаемого оборудования.
По словам Артема Петросяна, первый этап работ по продлению сроков эксплуатации энергоблока, предусмотренный на 2016 год успешно завершен. Осуществлено исследование более 4,5 тыс. наименований оборудования, систем и компонентов, в результате чего утверждены возможности продления сроков эксплуатации энергоблока на установленных условиях.
Напомним, что в результате работ по контролю над мероприятиями по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока ААЭС не обнаружено таких упущений, которые бы препятствовали продлению на 10 лет сроков эксплуатации реакторной установки.