Գերմանիայի զարգացման վարկերի (KfW) բանկի աջակցությամբ իրականացվող Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանների կառուցման ծրագրի իրականացման կապալառու կազմակերպությունների ընտրության նպատակով հայտարարված միջազգային մրցույթի հայտատուները հայտնի կդառնան փետրվարի առաջին տասնօրյակում։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Հայկ Հարությունյանի խոսքով, հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի և ենթակայանների կառուցման համար սահմանված է 2017թ. փետրվարի 6-ին, էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցման համար՝ փետրվարի 8-ին:
Ինչպես հայտնի է, ծրագրի իրականացման նպատակն է միացնել հայկական և վրացական էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը` վրացական սահմանին մոտ` Այրումում տեղակայվող բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանով։ Վրացական կողմից միացումը կլինի «Մառնեուլի» ենթակայանից 500 կՎ օդային գծի միջոցով: Արդյունքում` Հայաստան-Վրաստան էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը ներկայիս 200 ՄՎտ-ից առաջին փուլում` 2019թ. կհասցվի 350 ՄՎտ-ի։
Առաջին փուլի իրականացման նպատակով ներգրավվել են շուրջ 188 մլն եվրոյի վարկային և դրամաշնորհային միջոցներ։
Ծրագիրը կշարունակվի նաև դրանից հետո։ Երկրորդ փուլի միջոցառումների իրականացման արդյունքում Հայաստան-Վրաստան գծով էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը 2021թ. կհասնի 700 ՄՎտ-ի, իսկ վերջնական փուլում` ելնելով շուկայի և տարածաշրջանային համագործակցության պահանջներից՝ 1050 ՄՎտ-ի:
Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցմամբ կխթանվի էներգետիկայի բնագավառում տարածաշրջանային հյուսիս-հարավ՝ Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը:

Заявители на международный тендер по отбору компании-подрядчика в рамках реализации программы строительства воздушной ЛЭП Армения-Грузия и подстанции, реализуемой при содействии Немецкого банка развития (KfW), станут известны в первой декаде февраля.
По словам начальника управления инвестиционных программ и развития Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айка Арутюняна, конечный срок подачи заявок на строительство трансформаторной станции постоянного тока высокого напряжения и подстанций установлен на 6 февраля 2017 года, а на строительство воздушных ЛЭП- 8 февраля.
Программа нацелена на объединение электроэнергетических систем Армении и Грузии посредством трансформаторной станции постоянного тока высокого напряжения в Айруме близ границы с Грузией. С грузинской стороны подключение будет осуществлено с подстанции "Марнеули" посредством 500 кВ ЛЭП. В результате, нынешняя обменная мощность энергосистемы Армения-Грузия в 200 МВт будет на первом этапе в 2019 году повышена до 350 МВт.
Для реализации первого этапа были привлечены кредитные и грантовые средства на сумму около 188 млн. евро.
В результате проведения работ второго этапа обменная мощность в энергосистеме Армения-Грузия в 2021 году достигнет 700 МВт, а на конечном этапе - с учетом требований рынка и регионального сотрудничества - 1050 МВт.
Строительство ЛЭП Армения-Грузия станет стимулом для развития взаимовыгодного регионального сотрудничества Север-Юг - Россия, Грузия, Армения-Иран в сфере энергетики.