Կնքվել են ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների վերահսկողության խորհրդատուի պայմանագրերը
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» և «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» վարկային ծրագրերի շրջանակներում հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքներով դեկտեմբերի 8-ին Decon International GmbH/Consulectra Unternemensberatung GmbH (Գերմանիա) համատեղ ձեռնարկության հետ կնքվել են «Հաղթանակ» , «Չարենցավան-3» , «Վանաձոր-1» և «Աշնակ» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների վերահսկողության խորհրդատուի պայմանագրեր։ «Հաղթանակ», «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների համար կնքված պայմանագրի գինը կազմել է շուրջ 1 մլն եվրո, «Աշնակ» ենթակայանինը՝ 339,4 հազար եվրո։
Ծրագրերի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել ենթակայանների վերակառուցում։ Այդ նպատակով արդեն իսկ կնքվել են պայմանագրեր նաև կապալառու կազմակերպությունների հետ։
Այս փուլում ընթանում են ենթակայանների նախագծման աշխատանքները։ Շինարարության մեկնարկը կտրվի հաջորդ տարվա առաջին կեսին։
Նախատեսվում է մինչև 2018թ. վերջ վերակառուցել և շահագործման հանձնել բոլոր չորս ենթակայանները։ Վերակառուցման, ֆիզիկապես և բարոյապես մաշված սարքավորումների փոխարինման արդյունքում նվազագույնի կհասցվեն վթարային անջատումներն ու կորուստները, կբարձրանա ենթակայանների, ինչպես նաև էներգահամակարգի հուսալիությունը, կկրճատվեն շահագործման ծախսերը:

On December 8, according to the results of international competition announced within the " Additional Financing for Electricity Supply Reliability Project" and " Electricity Grid Upgrades" loan projects being implemented in Armenia's energy system, Consultant contracts for supervision of reconstruction works of substations ''Haghtanak'', "Charentsavan- 3", "Charentsavan- 3" and "Ashnak" have been signed with Decon International GmbH - Consulectra Unternehmensberatung GmbH joint company. The contract for substations ''Haghtanak'', "Charentsavan- 3", "Charentsavan- 3" costs about $ 1 million and "Ashnak" substation costs € 339.4 thousand EUR. |
It is expected to reconstruct the substations. For this purpose contracts have also been signed with other contractor organizations.
At this stage planning works of substations are in process. The construction will start in first half of the next year.
It is planned to reconstruct and exploit all the 4 substations by the end of 2018. The Reconstruction and replacement of physically and morally worn-out equipment will minimize power outages and losses and will increase the reliability of substations and energy system will reduce operating costs.