Կնքվել են ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների վերահսկողության խորհրդատուի պայմանագրերը
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» և «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» վարկային ծրագրերի շրջանակներում հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքներով դեկտեմբերի 8-ին Decon International GmbH/Consulectra Unternemensberatung GmbH (Գերմանիա) համատեղ ձեռնարկության հետ կնքվել են «Հաղթանակ» , «Չարենցավան-3» , «Վանաձոր-1» և «Աշնակ» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների վերահսկողության խորհրդատուի պայմանագրեր։ «Հաղթանակ», «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների համար կնքված պայմանագրի գինը կազմել է շուրջ 1 մլն եվրո, «Աշնակ» ենթակայանինը՝ 339,4 հազար եվրո։
Ծրագրերի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել ենթակայանների վերակառուցում։ Այդ նպատակով արդեն իսկ կնքվել են պայմանագրեր նաև կապալառու կազմակերպությունների հետ։
Այս փուլում ընթանում են ենթակայանների նախագծման աշխատանքները։ Շինարարության մեկնարկը կտրվի հաջորդ տարվա առաջին կեսին։
Նախատեսվում է մինչև 2018թ. վերջ վերակառուցել և շահագործման հանձնել բոլոր չորս ենթակայանները։ Վերակառուցման, ֆիզիկապես և բարոյապես մաշված սարքավորումների փոխարինման արդյունքում նվազագույնի կհասցվեն վթարային անջատումներն ու կորուստները, կբարձրանա ենթակայանների, ինչպես նաև էներգահամակարգի հուսալիությունը, կկրճատվեն շահագործման ծախսերը:

По результатам объявленного международного конкурса в рамках, осуществляемых в электроэнергетической системе Армении, кредитных программ «Дополнительное финансирование программы надежности электроснабжения» и «Улучшение сети электропередачи» 8 декабря с совместным предприятием Decon International GmbH/Consulectra Unternemensberatung GmbH (Германия) заключены договоры консультанта по надзору за реконструкцией подстанций «Ахтанак», «Чаренцаван-3», «Ванадзор-1» и «Ашнак». Стоимость заключенного договора для подстанций «Ахтанак», «Чаренцаван-3», «Ванадзор-1» составила около 1 млн. евро, для подстанции «Ашнак» - 339,4 тыс. евро.
В рамках программ планируется осуществить реконструкцию подстанций. С этой целью уже заключены договоры также с подрядными организациями.
На данном этапе ведутся работы по проектированию подстанций. Строительство начнется в первой половине следующего года.
Планируется до конца 2018 года реконструировать и сдать в эксплуатацию все четыре подстанции. В результате реконструкции, замены физически и морально изношенного оборудования сведутся к минимуму аварийные отключения и потери, повысится надежность подстанций, а также электроэнергетической системы, снизятся эксплуатационные затраты.