Էներգետիկայի, գազի, նավթի, նավթամթերքների և հանքարդյունաբերության բնագավառում հայ-իրանական համագործակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքին, ինչպես նաև ընդլայնման հեռանկարներին առնչվող հարցերի քննարկման նպատակով հուլիսի 25-27-ը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը գտնվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։ Այցի շրջանակներում Լ.Յոլյանը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի առաջին փոխնախագահ Է. Ջահանգիրիի, էներգետիկայի նախարար Հ. Չիթչիանի, նավթի նախարար Բ. Զանգանեի, արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մ. Նեմաթզադեի հետ։
Հանդիպումների ժամանակ, որոնք ընթացել են շատ ջերմ և բարեկամական միջավայրում, արծարծվել է հայ-իրանական, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ Բոլոր հարցերի քննարկումներն անցել են փոխըմբռնման և համաձայնության բարձր մթնոլորտում։ Իրանական կողմն իր շահագրգռվածությունն ու պատրաստակամությունն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության տարբեր ծրագրերի իրականացման, գործակցության դաշտի խորացման և ընդլայնման կապակցությամբ։ Անդրադարձ է կատարվել Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման երրորդ բարձրավոլտ օդային գծի, Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազիֆիկացման ծրագրերին։ Դիտարկվել են Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի կառուցման ծրագրի աշխուժացման, այլ եղանակներով իրականացման հնարավորությունները։
Հայ-իրանական և տարածաշրջանային համագործակցության շրջանակներում քննարկվել են փոխգործակցության ընդլայնման, գազի գնման և վաճառքի հետ կապված հարցերը։ Իրանի նավթի նախարարության հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ առաջիկայում հարցին վերջնական իրավական լուծում տալու վերաբերյալ։
Հանդիպումների ժամանակ իրանական կողմն իր հետաքրքրվածությունն է ներկայացրել Հայաստանում հողմային էներգետիկայի ոլորտում ներդրումներ իրակացանելու, 50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ հողմակայաններ կառուցելու, ինչպես նաև իրանական հեղինակավոր արտադրողների մասնաճյուղեր բացելու կապակցությամբ։

Были обсуждены перспективы армяно-иранского сотрудничества
С 25 до 27 июля Министр энергетики и природных ресурсов РА Левон Еолян находился с официальным визитом в Исламской Республике Иран с целью обсудить вопросы касательно процесса осуществления программ двухстороннего сотрудничества в сферах энергетики, нефти, газа, нефтепродуктов и горнодобывающей промышленности, а также рассмотреть перспективы расширения партнерства. В рамках своего визита Министр Л. Еолян встретился с Первым вице-президентом Ирана Э. Джахангири, Министром энергетики Ирана Х. Читчианом, Министром нефти Ирана Б. Зангане, Министром промышленности, рудников и торговли М. Нематзаде.
В рамках встреч, прошедших в весьма теплой и дружелюбной атмосфере, был обсужден широкий круг вопросов армяно-иранского, а также регионального сотрудничества. Все обсуждения проходили в атмосфере взаимопонимания и согласия. Иранская сторона выразила свою готовность и заинтересованность в осуществлении разносторонних проектов сотрудничества с Арменией и в углублении и расширении партнерства. Были обсуждены такие вопросы, как третья высоковольтная линия электропередачи Армения-Иран, проект газификации общин Мегри и Агарак. Были рассмотрены возможности активации и другие методы реализации строительства гидроэлектростанций на реке Аракс.
Касательно армяно-иранского и регионального сотрудничества были обсуждены вопросы относительно расширения партнерства и купли-продажи газа. Была достигнута договоренность с Министерством нефти ИРИ о нахождении окончательного правого решения вопроса в ближайшем будущем.
В ходе встреч иранская сторона выразила интерес в инвестировании в секторе ветроэнергетики РА, в строительстве ветроэлектростанций с общей мощностью 50 мегаватт, а также в открытии филиалов крупных иранских производителей.