Հոկտեմբերի 7-ին Երևանում կայացավ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և «Ռոսատոմ» ընկերության Համատեղ համակարգող հանձնախմբի առաջին նիստը՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ։ Նիստի ընթացքում քննարկվեցին ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հիմնական փուլերը, ֆինանսավորման վերաբերյալ հաշվետվությունը, հիմնական սարքավորումների և անվտանգության համակարգի համընդհանուր ուսումնասիրության ընթացիկ արդյունքները:
Նիստից հետո ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը և «Ռոսատոմ» ընկերության տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն ստորագրեցին միջկառավարական համաձայնագիր՝ «Միջուկային վթարի դեպքում օպերատիվ իրազեկման և միջուկային ու ռադիացիոն անվտանգության ոլորտում տեղեկատվության փոխանակման մասին Համաձայնագրի ստորագրումը բխում էր ՄԱԳԱՏԵ-ի պահանջներից (1986թ. սեպտեմբերի 26, միջուկային վթարի մասին օպերատիվ իրազեկման մասին 9-րդ հոդված):
Համաձայնագիրը հստակեցնում է կողմերից մեկի տարածքում որևէ ատոմակայանում առաջացած վթարի ժամանակ և ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ընթացքում փոխադարձ օպերատիվ իրազեկման պայմանները: Ըստ Համաձայնագրի՝ կողմերը պարտավորվում են իրականացնել երկու երկրների ատոմային օբյեկտներում միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության վերաբերյալ տեղեկատվության մշտական փոխանակում: Համաձայնագիրը ուժի մեջ մտնելուց հետո կողմերը պետք է ձեռնարկեն գործնական քայլեր` պարտավորությունների իրականացման ուղղությամբ, ներառյալ՝ ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման նպատակով օբյեկտների ընթացիկ վիճակի մասին ստացվող տեղեկատվության պարբերական փոխանակումը և այլն: Ստորագրվեցին նաև 2 այլ փաստաթղթեր՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի վերաբերյալ.
1.Համակարգող համատեղ հանձնախմբի նիստի արձանագրություն, որը ստորագրեցին ՀՀ ԷԲՊ նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը և «Ռոսատոմի» զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կ. Կոմարովը:
2.Արձանագրություն՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի համակարգի ամբողջական ուսումնասիրության, շահագործման ժամկետի երկարացման նախապատրաստման ծրագրի մշակման վերաբերյալ: Փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀԱԷԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մովսես Վարդանյանը և «Ռուսատոմ Սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն Ե. Սալկովը:
Հայկական կողմին փոխանցվեցին 22 հաշվետվային փաստաթղթեր, որոնցում արտացոլված էին ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի ընդհանուր ուսումնասիրության վերաբերյալ ռուսական կողմի իրականացրած աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները: Այս ընթացքում տարածքում աշխատել են ավելի քան 100 մասնագետներ: Հետագա աշխատանքների ընթացքում կուսումնասիրվեն կայանի ավելի քան 4,5 հազար սարքավորումներ և կպատրաստվեն ավելի քան 10 հազար փաստաթղթեր:
Նշենք, որ Համակարգող համատեղ հանձնախումբը ստեղծվել է 2015թ մարտին: Հանձնախմբի ստեղծման նպատակն է համակարգել կողմերի պարտավորությունները, վերահսկել համաձայնագրի իրականացումը և անցկացնել կատարված աշխատանքների արդյունքների մշտական գնահատում:
Փաստաթղթերի ստորագրումից հետո «Ռոսատոմ» ընկերության կողմից հուշամեդալներով պարգևատրվեցին ատոմային էներգետիկայի զարգացման բնագավառում, միջազգային համագործակցության ոլորտում հաջողություններ արձանագրած, տարիների փորձ ունեցող մի շարք մասնագետներ, այդ թվում՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը, ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Մովսես Վարդանյանը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը և այլոք:

7-ого октября в Ереване состоялось первое заседание Совместного Координационного Комитета по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. На заседании обсуждались следующие вопросы: основные этапы работ по продлению, отчет по использованию финансирования, текущие результаты комплексного обследования основного оборудования и систем безопасности.
После заседания Министр энергетики и природных ресурсов Республики Армения Ерванд Захарян и генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Сергей Кириенко подписали Межправительственное соглашение “об оперативном оповещении о ядерной аварии и обмене информацией в области ядерной и радиационной безопасности”.
Соглашение заключено в целях выполнения рекомендаций МАГАТЭ, содержащихся в статье 9 Конвенции об оперативном оповещении о ядерной аварии от 26 сентября 1986 г. Соглашение определяет условия взаимного оперативного оповещения в случае возникновения аварии на ядерной установке или при осуществлении деятельности по мирному использованию атомной энергии на территории государства одной из Сторон. Согласно Соглашению, стороны осуществляют постоянный обмен информацией о ядерной и радиационной безопасности на атомных объектах двух стран.
В соответствии с условиями Соглашения после его вступления в силу сторонами будут разработаны практические меры по реализации принятых обязательств, включая определение порядка и объема регулярно передаваемой информации о текущем состоянии ядерной и радиационной безопасности на объектах мирного использования атомной энергии.Также было подписано два документа по проекту продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС:
1- Протокол заседания первого Совместного координационного комитета, который был подписан заместителем Министра энергетики и природных ресурсов Республики Армения А. Галстяном и Первым заместителем генерального директора – директором Блока по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» К. Комаровым, 2-Акт приемки-сдачи выполненных работ по комплексному обследованию систем, конструкций и компонентов энергоблока №2 Армянской АЭС и разработке программы подготовки энергоблока №2 Армянской АЭС к дополнительному сроку эксплуатации, который был подписан с армянской стороны – исполняющим обязанности директора Армянской АЭС М.Варданяном и с российской стороны генеральным директором АО «Русатом Сервис» Е.Сальковым.
Армянской стороне переданы 22 отчётных документа, являющихся промежуточным итогом работы российской стороны по комплексному обследованию систем, конструкций и компонентов энергоблока №2 Армянской АЭС. За это время на площадке побывало и работало более 100 специалистов. В целом, за все время работы специалистами будет обследовано более 4,5 тыс. единиц оборудования станции и подготовлено более 10 тысяч единиц документов.
Отметим, что Совместный Координационный Комитет создан в марте 2015 г. с целью реализации Межправсоглашения о продлении срока эксплуатации Армянской АЭС и призван обеспечить координацию деятельности сторон, контроль исполнения Межправсоглашения и проводить регулярную оценку результатов работ.После подписания документов ряд специалистов с многолетним опытом в сфере развитии атомной энергетики и имеющие успехи в области международного сотрудничества, в том числе заместитель министра энергетики и прородных ресурсов РА Арег Галстян, И.О. Генерального директора армянской АЭС Мовсес Варданян, председатель комитета по регулированию ядерной безопасности РА были награждены медалями со стороны госкорпорации «Росатом».