Հուլիսի 28-ին, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում ՀՀ ԷԲՊ նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանի և ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի ավագ խորհրդական Հոմայունե Հաերիի ղեկավարությամբ, ՀՀ և ԻԻՀ շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների պատասխանատուների մասնկացությամբ մեկնարկել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի շրջանակներում ձևավորված համատեղ կոմիտեի նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի արդյունքում ստորագրված Փոխըմբռնման հուշագրով ամրագրված կետերի իրականացման ընթացքն ու առկա խնդիրները:
Հանդիպման ընթացքում շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են տեղեկատվություն իրենց բնագավառներում իրականացված աշխատանքների և առկա խնդիրների վերաբերյալ, մասնավորապես՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, առևտրի, բնապահպանության, զբոսաշրջության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, արտակարգ իրավիճակների, միջմարզային համագործակցության և այլ ոլորտներում:
Առանձնահատուկ կարևորվել է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵՏՄ-ին) անդամակցությունից հետո հայ-իրանական համագործակցության հետագա շարունակական զարգացումը, և Հայաստանի միջոցով Իրանի հնարավոր համագործակցությունը ԵՏՄ-ի հետ ՝ հաշվի առնելով երկկողմ հարաբերությունների հաջողված փորձը:
Համատեղ կոմիտեի նիստի շրջանակներում ընթանում են նաև երկկողմ քննարկումներ և հանդիպումներ՝ ըստ համապատասխան բնագավառների:
Քննարկումների ավարտից հետո կոմիտեի նիստի արդյունքները կներկայացվեն ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար, Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահ Երվանդ Զախարյանին:
Տեղեկացնենք, որ Համատեղ կոմիտեն ստեղծվել է 2014թ. դեկտեմբերի 15-16-ին Թեհրանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի շրջանակներում՝ նիստի արդյունքում ստորագրված Փոխըմբռնման հուշագրով ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման ընթացքին հետամուտ լինելու նպատակով: Նախատեսվում է Համատեղ կոմիտեի նիստերն անցկացնել վեցամսյա պարբերականությամբ, երկու երկրներում:

28 июля в Министерстве энергетики и природных ресурсов РА под руководством замминистра энергетики и природных ресурсов РА Ара Симоняна и старшего советника министра энергетики Ирана Хамаюне Хаери, при участии ответственных лиц заинтересованных министерств и ведомств стартовало заседание Совместного комитета, сформированного в рамках 12-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии.
В ходе встречи обсуждался ход осуществления пунктов, закрепленных в подписанном по результатам 12-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии Меморандуме о взаимопонимании и наличествующие проблемы.
В ходе заседания предсавители заинтересованных ведомств представили информацию об осуществленных в их сферах работах и существующих проблемах, в частности в сферах энергетики, транспорта, торговли, экологии, туризма, культуры, сельского хозяйства, чрезвычайных ситуаций, межобластного сотрудничества и других.
Особо была выделена важность продолжения дальнейшего развития армяно-иранских отношений после вступления Армении в Евразийский экономический союз (ЕЭАС), и возможное сотрудничество Ирана с ЕЭАС посредством Армении – с учетом успешного опыта двусторонних отношений.
В рамках заседания Совместного комитета проходят также и двусторонние встречи и обсуждения по соответствующим сферам.
По окончанию обсуждений результаты заседания комитета будут представлены министру энергетики и природных ресурсов РА, председателю армяно-иранской межправительственной комиссии с армянской стороны Ерванду Захаряну.
Совместный комитет был создан с целью наблюдения за ходом осуществления пунктов, закрепленных в подписанном по результатам Меморандуме о взаимопонимании 12-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии, состоявшегося 15-16 декабря 2014 года в Тегеране.