Մայիսի 26-ին Երևանում տեղի է ունեցել ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստը: Նիստին մասնակցել են ԱՊՀ պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Տաջիկստանի էներգետիկայի նախարարները, ինչպես նաև այդ երկրների էներգահամակարգերի ընկերությունների ներկայացուցիչները:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած պատվիրակությունները նիստից առաջ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի բարձունք և հարգանքի տուրք մատուցել 1915 թվականի Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
ԱՊՀ էներգետիկները Երևանում քննարկել են մասնակից երկրների էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի, համակարգերի ինտեգրման հարցերը, ինչպես նաև էներգահամակարգերի տեխնիկական վերազինումների, վթարների, արտակարգ իրավիճակների պայմաններում աշխատելու, փոխօգնության հետ կապված հարցերը:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը ողջունել է էներգետիկներին Երևանում ու մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:
- Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր հայ գործընկերներին հյուրընկալության և միջոցառումը հիանալի կազմակերպելու համար: Մեր նախորդ հանդիպումից հետո շարունակվել է նորմատիվ իրավական փաստաթղթերի մշակման աշխատանքը, որի խնդիրը միասնական էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձևավորումն է: Այս նիստի ընթացքում մենք կքննարկենք 2014-2015 թթ. աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում ԱՊՀ պետությունների էներգահամակարգերի աշխատանքի արդյունքները և կնախանշենք հետագա գործողությունների պլանը,- ասել է Ալեքսանդր Նովակը: -Կքննարկենք նաև ԱՊՀ պետությունների էլեկտրաէներգետիկական օբյեկտներում վթարների մասին տեղեկատվության փոխանակման և մասնագիտական կրթության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրերի նախագծերը: Վստահ եմ, որ հնագույն մայրաքաղաքներից մեկի՝ Երևանի անկրկնելի մթնոլորտը լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանա արդյունավետ աշխատանքի և բովանդակալից քննարկումների համար:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստի մասնակիցներին ՀՀ կառավարության անունից ողջունել է փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
-Անկասկած, երկրի էներգետիկների կողմից իրականացվել է մեծ ծավալի աշխատանք՝ ցանցային տնտեսության մոդեռնիզացման, նոր գեներացնող հզորությունների ներդրման առումով, ինչպես ջերմային կայաններում, այնպես էլ՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Կցանկանայի առանձնահատուկ կարևորել վերջերս Ազգային Ժողովում վավերացված Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ համաձայնագրերը, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի Դաշնության հետ,- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը: -Մեզ համար շատ կարևոր է նաև ԱՊՀ պետությունների էլեկտրաէներգետիկ խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի օրակարգով նախատեսված՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանի էներգետիկ շուկաների տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման հարցի քննարկումը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստի մասնակիցներին մաղթել է հաջող ու արդյունավետ աշխատանք:
-Նախ կցանկանայի տեղեկացնել նախորդ նստաշրջանից հետո Հայաստանի էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած առավել նշանակալի իրադարձությունների մասին,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը խոսել է մասնավորապես ատոմային էներգետիկայի բնագավառում իրականացված աշխատանքների մասին և նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև արդեն ստորագրվել են երկու համաձայնագրեր, որոնք նպատակաուղղված են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը մինչև 2027թ. երկարացնելու աշխատանքների իրականացմանը: Դրանից բացի, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների՝ KfW բանկի, Համաշխարհային բանկի, Ասիական զարգացման բանկի հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ Հայաստանի էներգահամակարգի ենթակառուցվածքների ու գծերի արդիականացման և նորերի կառուցման համար: Երվանդ Զախարյանը այդ ծրագրերից առանձնացրել է 220 կՎ «Հաղթանակ» և «Աշնակ», 110 կՎ «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների, ինչպես նաև «Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերը: Հայաստանի էներգահամակարգի համար նախարարը կարևոր է համարել է նաև SCADA կառավարման և կապի համակարգի երկրորդ փուլի ներդրման աշխատանքները: Տարածաշրջանային ինտեգրման տեսանկյունից՝ Երվանդ Զախարյանը կարևորել է Իրան-Հայաստան և Հայաստան–Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցումը: Նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորում կատարված աշխատանքների մասին ու նշել, որ 2015թ. մարտին ստորագրվել է նաև Ներդրման համաձայնագիր, որը թույլ կտա Էներգախնայողության ոլորտում իրականացնել ծրագրեր Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության E5P հիմնադրամի միջոցներով:
Նախարար Երվանդ Զախարյանի խոսքով 2014-2015 թվականների աշուն-ձմեռ ժամանակաշրջանն անցել է ընդհանուր առմամբ առանց լուրջ խնդիրների:
- Տարածաշրջանային էլեկտրաէներգետիկ շուկայի զարգացումը, ինչպես նաև այդ շուկային ինտեգրումը ռազմավարական կարևոր խնդիր է Հայաստանի համար: Այդ նպատակին են միտված մեր հանրապետության հյուսիսային և հարավային ուղղություններով 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցման ծրագրերը,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:
-Եզրափակելով, ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկել բարելավելու էներգետիկ արդյունավետությունը, մատուցվող ծառայությունների որակը, ինչպես նաև համակարգում ներդրումների արդյունավետությունը,-ամփոփել է նախարարը:
Ինչպես հայտնի է, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի գործունեությունը նպատակաուղղված է ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում մասնակից երկրների էներգահամակարգերի ինտեգրման սկզբունքների և ուղղությունների մշակմանը /այդ թվում կոլեկտիվ էլեկտրաէներգետիկ անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակում/, ինչպես նաև, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական համակարգերի զուգահեռ աշխատանքի նպատակով՝ տեխնիկական կանոնակարգերի մշակմանը:
ԱՊՀ Էլեկտրաէներգետիկական խորհուրդը ստեղծվել է 1992թ. ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում միջպետական հարաբերությունների համակարգման մասին միջկառավարական համաձայնագրով: Հայաստանի Հանրապետությունն ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդին անդամակցում է 1992 թվականից:

On May 26, the 47th session of the CIS Electric Energy Council took place in Yerevan.
The energy Ministers, as well as the representatives of the energy systems’ companies of CIS countries Russia, Belarus, Moldova, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan have participated in the session.
Before the session, the delegations have visited Yerevan in order to participate in the 47th session of the CIS Electric Energy Council, have also visited the Tsitsernakaberd memorial and paid tribute to the victims of the 1915 genocide.
The CIS power specialists have discussed in Yerevan the issues related to the parallel operation of energy systems the participating countries, the systems integration, as well as technical upgrading of the power systems, in the accidents and emergency situations work, mutual assistance.
CIS Electric Energy Council Chairman, Russian Energy Minister Alexander Novak has welcomed the power engineering specialists in Yerevan and wished them fruitful work.
- First of all, I would like to thank our colleagues for the hospitality and wonderful organization of the event. The work of the development of normative legal documents was continued after our last meeting, task of which is formation of a common electric power market.
During this session we will discuss the results of the work of the energy systems of CIS countries for the autumn-winter period of 2014-2015, and will design the plan of the future activities, has said Alexander Novak.
We will also discuss the drafts of the Agreements on the cooperation in the sphere of vocational education and information exchange about the accidents in the power facilities of CIS countries.
I am sure that the inimitable atmosphere of Yerevan, one of the ancient capitals, will be an additional stimulus for the productive work and meaningful discussions.
The Deputy Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan has welcomed the participants of the 47th session of CIS Electric Energy Council on behalf of the RA Government.
-Undoubtedly, a great amount of work was carried out by the country's power engineering specialists towards the modernization of the network economy, introduction of new generating capacities, either in the thermal power plants, or in the renewable energy sphere. I would like specifically to stress the importance of the agreements recently being validated at the National Assembly on extension of the operation term of the second power unit of ANPP, which were signed with the Russian Federation, has said Vache Gabrielyan.
-The discussion of the issue of regional cooperation and integration of the energy markets of South Caucasus is also very important for us, which is scheduled by the agenda of the 47th session of CIS countries Electric Energy Council.
The RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has wished the participants of 47th session of the CIS Electric Energy Council successful and productive work.
-Firstly, I would like to inform about the most significant events occurred after the previous session in the Armenian energy sector, has said Yervand Zakharyan.
The Minister has spoken about the works conducted in the field of nuclear energy and has mentioned, that two Agreements are already signed between the Armenian and Russian Governments, aimed at the implementation of the activities for the extension of the ANPP’s exploitation period up to the 2027.
Besides, there were been achieved the Agreements with the international financial organizations KfW Bank, World Bank and the Asian Development Bank for the modernization of the existing infrastructures and lines of the Armenia’s energy system and construction of new ones.
The Minister Yervand Zakharyan has separated especially the reconstruction projects of the 220 kV <Haghtanak> and <Ashnak>, 110 kV "Charentsavan 3" and "Vanadzor-1", as well as, "Agarak 2" and "Shinuhayr" substations.
The Minister has also mentioned the importance of the SCADA management and communication system’s second phase introduction works for the Armenia’s energy system.
Yervand Zakharyan has stressed the importance of the construction of Iran-Armenia and Armenia-Georgia of 400 kV overhead power lines from the view of the regional integration perspective.
The Minister Yervand Zakharyan has also informed about the works carried out in the renewable energy and energy saving sector, and has said, that the Investment Agreement was signed in March, 2015, which will allow to carry out projects in the energy saving sector by the Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership E5P Fund allocations.
According to the Minister Yervand Zakharyan, the autumn-winter period of 2014-2015 has passed, in general, without any serious problems.
- The development of the regional electrical energy market, as well as the integration into the market is an important strategic task for Armenia. The 400 kV transmission lines construction projects in the northern and southern areas of our country are targeted to this objective, has said Yervand Zakharyan.
-Enclosing, I would like to note, that the Ministry of Energy and Natural Resources of Armenia has taken steps to improve the energy efficiency, the quality of provided services, as well as, the efficiency of the investments in the system, has concluded the Minister.
As it is known, the activity of the CIS Energy Council is aimed at the formation of the general market of electric energy, the development of the principles and the directions of the integration of the electric energy systems of participating countries /including the development of the collective energy security software mechanisms/, as well as, the development of technical regulations for the parallel operation of power systems.
The CIS Electric Energy Council was established in 1992, by the Intergovernmental Agreement on coordination of interstate relations in the field of the CIS electric energy. The Republic of Armenia is a member of the CIS Electric Energy Council since 1992.