Մայիսի 26-ին Երևանում տեղի է ունեցել ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստը: Նիստին մասնակցել են ԱՊՀ պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Տաջիկստանի էներգետիկայի նախարարները, ինչպես նաև այդ երկրների էներգահամակարգերի ընկերությունների ներկայացուցիչները:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած պատվիրակությունները նիստից առաջ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի բարձունք և հարգանքի տուրք մատուցել 1915 թվականի Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
ԱՊՀ էներգետիկները Երևանում քննարկել են մասնակից երկրների էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի, համակարգերի ինտեգրման հարցերը, ինչպես նաև էներգահամակարգերի տեխնիկական վերազինումների, վթարների, արտակարգ իրավիճակների պայմաններում աշխատելու, փոխօգնության հետ կապված հարցերը:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը ողջունել է էներգետիկներին Երևանում ու մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:
- Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր հայ գործընկերներին հյուրընկալության և միջոցառումը հիանալի կազմակերպելու համար: Մեր նախորդ հանդիպումից հետո շարունակվել է նորմատիվ իրավական փաստաթղթերի մշակման աշխատանքը, որի խնդիրը միասնական էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձևավորումն է: Այս նիստի ընթացքում մենք կքննարկենք 2014-2015 թթ. աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում ԱՊՀ պետությունների էներգահամակարգերի աշխատանքի արդյունքները և կնախանշենք հետագա գործողությունների պլանը,- ասել է Ալեքսանդր Նովակը: -Կքննարկենք նաև ԱՊՀ պետությունների էլեկտրաէներգետիկական օբյեկտներում վթարների մասին տեղեկատվության փոխանակման և մասնագիտական կրթության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրերի նախագծերը: Վստահ եմ, որ հնագույն մայրաքաղաքներից մեկի՝ Երևանի անկրկնելի մթնոլորտը լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանա արդյունավետ աշխատանքի և բովանդակալից քննարկումների համար:
ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստի մասնակիցներին ՀՀ կառավարության անունից ողջունել է փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
-Անկասկած, երկրի էներգետիկների կողմից իրականացվել է մեծ ծավալի աշխատանք՝ ցանցային տնտեսության մոդեռնիզացման, նոր գեներացնող հզորությունների ներդրման առումով, ինչպես ջերմային կայաններում, այնպես էլ՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Կցանկանայի առանձնահատուկ կարևորել վերջերս Ազգային Ժողովում վավերացված Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ համաձայնագրերը, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի Դաշնության հետ,- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը: -Մեզ համար շատ կարևոր է նաև ԱՊՀ պետությունների էլեկտրաէներգետիկ խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի օրակարգով նախատեսված՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանի էներգետիկ շուկաների տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման հարցի քննարկումը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 47-րդ նիստի մասնակիցներին մաղթել է հաջող ու արդյունավետ աշխատանք:
-Նախ կցանկանայի տեղեկացնել նախորդ նստաշրջանից հետո Հայաստանի էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած առավել նշանակալի իրադարձությունների մասին,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը խոսել է մասնավորապես ատոմային էներգետիկայի բնագավառում իրականացված աշխատանքների մասին և նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև արդեն ստորագրվել են երկու համաձայնագրեր, որոնք նպատակաուղղված են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը մինչև 2027թ. երկարացնելու աշխատանքների իրականացմանը: Դրանից բացի, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների՝ KfW բանկի, Համաշխարհային բանկի, Ասիական զարգացման բանկի հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ Հայաստանի էներգահամակարգի ենթակառուցվածքների ու գծերի արդիականացման և նորերի կառուցման համար: Երվանդ Զախարյանը այդ ծրագրերից առանձնացրել է 220 կՎ «Հաղթանակ» և «Աշնակ», 110 կՎ «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների, ինչպես նաև «Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերը: Հայաստանի էներգահամակարգի համար նախարարը կարևոր է համարել է նաև SCADA կառավարման և կապի համակարգի երկրորդ փուլի ներդրման աշխատանքները: Տարածաշրջանային ինտեգրման տեսանկյունից՝ Երվանդ Զախարյանը կարևորել է Իրան-Հայաստան և Հայաստան–Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցումը: Նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորում կատարված աշխատանքների մասին ու նշել, որ 2015թ. մարտին ստորագրվել է նաև Ներդրման համաձայնագիր, որը թույլ կտա Էներգախնայողության ոլորտում իրականացնել ծրագրեր Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության E5P հիմնադրամի միջոցներով:
Նախարար Երվանդ Զախարյանի խոսքով 2014-2015 թվականների աշուն-ձմեռ ժամանակաշրջանն անցել է ընդհանուր առմամբ առանց լուրջ խնդիրների:
- Տարածաշրջանային էլեկտրաէներգետիկ շուկայի զարգացումը, ինչպես նաև այդ շուկային ինտեգրումը ռազմավարական կարևոր խնդիր է Հայաստանի համար: Այդ նպատակին են միտված մեր հանրապետության հյուսիսային և հարավային ուղղություններով 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցման ծրագրերը,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:
-Եզրափակելով, ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկել բարելավելու էներգետիկ արդյունավետությունը, մատուցվող ծառայությունների որակը, ինչպես նաև համակարգում ներդրումների արդյունավետությունը,-ամփոփել է նախարարը:
Ինչպես հայտնի է, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի գործունեությունը նպատակաուղղված է ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում մասնակից երկրների էներգահամակարգերի ինտեգրման սկզբունքների և ուղղությունների մշակմանը /այդ թվում կոլեկտիվ էլեկտրաէներգետիկ անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակում/, ինչպես նաև, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական համակարգերի զուգահեռ աշխատանքի նպատակով՝ տեխնիկական կանոնակարգերի մշակմանը:
ԱՊՀ Էլեկտրաէներգետիկական խորհուրդը ստեղծվել է 1992թ. ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում միջպետական հարաբերությունների համակարգման մասին միջկառավարական համաձայնագրով: Հայաստանի Հանրապետությունն ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդին անդամակցում է 1992 թվականից:

26 мая в Ереване состоялось 47-е заседание Электроэнергетического совета стран СНГ.В нем приняли участие министры энергетики стран СНГ - России, Беларуси, Молдовы, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Туркменистана, Таджикистана и также представители отраслевых компаний этих стран.
Представители делегаций, которые прибыли в Ереван с целью участия в 47-м заседании Электроэнергетического совета стран СНГ, до заседания посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд и отдали дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Энергетики стран СНГ обсудили вопросы параллельной работы и интегрирования энергосистем стран- в Ереване участниц, вопросы технического переоснащения энергосистем, работ в условиях аварий и чрезвычайных ситуаций, а также взаимного содействия.
Предсeдатель совета Электроэнергетического совета, министр энергетики РФ Александр Новак приветствовал энергетиков в Ереване и пожелал плодотворной работы. “В первую очередь хочу выразить признательность Армении за прекрасную организацию мероприятия. После предыдущей встречи были продолжены работы по разработке нормативно-правовых документов, нацеленные на формирование единого электроэнергетического рынка. На текущем заседании мы обсудим результаты работы энергосистем стран СНГ в осенне-зимний период 2014-2015гг. и наметим план дальнейших действий”,- сказал Александр Новак. Мы обсудим также проекты соглашений по обмену информацией об авариях на электроэнергетических объектах стран СНГ и в сфере профессионального образования. Я уверен, что благодаря неповторимой атмосфере Еревана, который считается одной из самых древных столиц мира, работа форума будет продуктивной и содержательной.
Участников 47-го заседания Электроэнергетического совета стран СНГ приветствовал вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ РА Ваче Габриелян. “Армянские энергетики в последнее время провели большую работу по модернизации сетевого хозяйства, внедрения новых генерирующих мощностей - как на тепловых станциях, так и в сфере возобновляемой энергетики”,- заявил он.
Отдельное внимание Ваче Габриелян уделил ратифицированному недавно Соглашению о продлении срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС, подписанного с российской стороной. “Для нас весьма важным является также предусмотренное повесткой нынешнего форума обсуждение вопроса интеграции и регионального сотрудничества энергорынков Южнокавказского региона”, - сказал Ваче Габриелян.
Министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян участникам 47-го заседания Электроэнергетического совета стран СНГ пожелал удачной и продуктивной работы.
Министр в частности сделал упор на работе в области атомной энергетики и отметил, что уже подписаны два cоглашения между правительствами Армении и России с целью продления срока эксплуатации Мецаморской АЭС до 2027 года.
Кроме этого, с рядом международных финансовых организаций (банк KfW, Всемирный банк, Азиатский банк развития) подписаны кредитные соглашения, направленные на модернизацию высоковольтных сетей и строительство новых линий электропередач и подстанций.
Ерванд Захарян особенно отметил проекты востановительных работ на следующих подстанциях- 220 кВ "Ахтанак" и “Ашнак”, 110кВ “Чаренцаван-3” и “Ванадзор-1”, “Агарак-2” и “Шинуайр”.
Министр подчеркнул важность внедрения 2-го этапа системы SCADA для энергосистемы Армении.
С точки зрения региональной интеграции Ерванд Захарян отметил значительность строительства воздушных линий электропередачи напряжением 400 кВ Иран-Армения и Армения-Грузия.
По словам Ерванда Захаряна осенне-зимний период 2014-2015 гг. прошел, в целом, без серьезных проблем.
“Развитие регионального электроэнергетического рынка, а также интеграция на этом рынке является важной задачей для Армении. На это нацелены программы по строительству в нашей республике воздушных линий электропередачи напряжением 400 кВ в южном и северном направлениях”, - сказал Ерванд Захарян.
“В заключение хочу отметить, что Министерство энергетики и природных ресурсов Армении предпринимает шаги для повышения энергетической эффективности, улучшения качества предоставляемых услуг, а также эффективности осуществляемых в системе инвестиций”, -сказал Министр.
Как известно, деятельность Электроэнергетического совета СНГ нацелена на формирование единого электроэнергетического рынка содружества, разработку принципов и направлений интеграции энергосистем стран участниц, в том числе, механизмов обеспечения коллективной электроэнергетической безопасности, а также на разработку технических регламентов для параллельной работы электроэнергетических систем стран СНГ.
Электроэнергетический Совета СНГ создан в 1992 году в соответствии с Соглашением о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств. В том же году к структуре присоединилась Республика Армения.