ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, փետրվարի 2-ին, խոստմանը համաձայն, հանդիպել է ,,Նաիրիտ գործարան,, ՓԲԸ աշխատակիցների հետ: Նախարարը ներկայացրել է աշխատավարձերի վճարման ու պարտքի մարման վերաբերյալ տեղեկատվությունն ու խնդրի լուծման համար իրականացվող քայլերը: Նա նշել է, որ ԱՊՀ Միջպետական Բանկի հետ շարունակվում են աշխատանքները ,,Նաիրիտ,, գործարանի գույքը գրավից հանելու համար, որից հետո, հետագա գործարկման ընթացքում, գործարանին ոչ պիտանի գույքը կիրացվի: Այդ կերպ հնարավոր կլինի աշխատավարձի պարտքի մարման խնդիրն ավելի արագ կարգավորել: Նախարարի խոսքով, քանի որ այդ գործընթացը բավական ժամանակատար է, ստեղծվել է ,,Նարիրտի,, աշխատակիցներից կազմված աշխատանքային խումբ, որն արդեն ցուցակագրել է գրավի տակ չգտնվող գույքը և փորձելու է կարճ ժամկետում կազմակերպել դրա իրացումը: Նախարարը վստահեցրել է, որ իրացումից գոյացած գումարներն ուղղվելու են ,,Նաիրիտի,, աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքի մարմանը, որն ի դեպ ,վերջնահաշվարկի հետ միասին, կազմում է մոտ 15 մլն. դոլար, կամ 7,2 մլրդ դրամ:
-Այդ պարտքն ամբողջությամբ պետք է վճարվի: Ձեր աշխատավարձի պարտքի մարման խնդիրն անհանգստացնում է բոլորիս: Կա հանրապետության նախագահի հանձնարարականը, որ այդ հարցը լուծվի հնարավորին սեղմ ժամկետում,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:- ,,Նաիրիտի,, աշխատակիցներից կազմված աշխատանքային խումբը պատրաստել է այն ապրանքների ցանկը, որոնք մինչև ընդհանուր գույքը գրավից հանելը հնարավոր կլինի իրացնել: Բայց այդ գործընթացը ևս ժամանակ է պահանջում, քանի որ ցանկալի է, որ այդ գույքը իրացվի ոչ որպես ջարդոն:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը նշել է, որ, այդ ամենը հաշվի առնելով, մինչև փետրվարի 25-ը նաիրիտցիներին կվճարվի ևս մեկ ամսվա աշխատավարձ:

02.02.2015 Задолженность наиритцов должна быть целиком погашена
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян 2 февраля встретился с сотрудниками ЗАО «Завод Наирит».
Министр представил информацию о выплате заработных плат, погашении задолженности и шаги, предпринимаемые для решения проблемы.
Он отметил, что продолжается работа с Межгосударственным банком СНГ для вывода имущества завода «Наирит» из-под залога, после чего в ходе дальнейшей эксплуатации ненужное заводу  имущество будет реализован.
Таким образом станет возможным быстрее урегулировать проблему погашения задолженности по заработной плате.
По словам министра, так как этот процесс продлится довольно долго, создана рабочая группа из сотрудников «Наирита», которая уже составила список имущества, не находящегося под залогом, и попытается за короткий срок  организовать его реализацию.
Министр заверил, что полученные в результате реализации средства будут направлены на погашение задолженности по зарплате сотрудников «Наирита», которая, кстати, вместе с окончательным расчетом составляет около 15 млн. долларов или 7,2 млрд. драмов.
«Эта задолженность должна быть целиком погашена. Проблема погашения задолженности по вашей зарплате беспокоит нас всех.
Есть поручение президента страны, чтобы этот вопрос был решен по возможности в кратчайшие сроки», - сказал Ерванд Захарян. «Составленная из сотрудников «Наирита»  рабочая группа подготовила перечень тех товаров, которые до вывода общего имущества из-под залога возможно будет реализовать. Но и этот процесс требует времени, так как желательно, чтобы это имущество было реализовано не как металлолом».
Ерванд Захарян подчеркнул, что, учитывая все это, до 25 февраля будет выплачена зарплата еще за один месяц.