ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հունիսի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին: Նորանշանակ նախարարի և դեսպան Ռեիսիի հանդիպումը անցավ ջերմ ու գործնական մթնոլորտում:
Նախարար Երվանդ Զախարյանի խոսքով հայ-իրանական էներգետիկ կապերն ու համագործակցությունը շատ կարևոր են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտր զարգացման ու առաջընթացի համար:
Դեսպան Ռեիսին շնորհավորել է Երվանդ Զախարյանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, և Իրանը պատրաստ է ընդլայնելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես էներգետիկայում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցությանն առնչվող հարցերն ու համատեղ իրականացվող նախագծերը: Առանձնակի կարևորվել է Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը՝ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման և ընդլայնման համատեքստում: Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարության խնդիրները:
Հանդիպման մասնակիցները նշեցին, որ հայ-իրանական էներգետիկ ծրագրերն ու համագործակցության հեռանկարները մանրամասն կքննարկեն Թեհրանում կայանալիք ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստի ժամանակ:

Министр принял Посла ИРИ
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян 3 июня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Мохаммада Реиси. Встреча новоназначенного министра и Посла Реиси прошла в теплой и деловой атмосфере.
По словам Ерванда Захаряна, армяно-иранские энергетические связи и сотрудничество очень важны для развития и прогресса энергетической сферы Армении.
Посол Раиси поздравил Ерванда Захаряна в связи с назначением на новую должность и отметил, что развитие отношений с Арменией является одним из приоритетов внешней политики Ирана, и Иран готов расширить как двустороннее, таки многостороннее сотрудничество в разных сферах и, особенно, в энергетике.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся армяно-иранского сотрудничества в сфере энергетики, и совместно реализуемые проекты. Особая важность придавалась строительству 3-й высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран в контексте расширения и дальнейшего развития двусторонних отношений. Участники встречи обсудили проблемы строительства Мегрийской ГЭС. Участники встречи отметили, что армяно-иранские энергетические программы и перспективы сотрудничества подробным образом будут обсуждены во время 12-го заседания совместной Межправительственной комиссии РА И ИРИ, которая состоится в Тегеране.