Կապիտալ նորոգման աշխատանքներն ավարտված են. ՀՇԳՑ կայանը էլեկտրաէներգիա է արտադրում
Հուլիսի 20-ին, ժամը 18-ին, Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով նոր էներգաբլոկը միացել է հանրապետության էներգաարտադրության ցանցին և վերսկսել էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը:
Տեղեկացնենք, որ կայանի C1 Ինսպեկցիայի /կապիտալ նորոգման/ աշխատանքները սկսվել էին հունիսի 3-ին և պետք է տևեին մինչև հուլիսի 29-ը:
Երևանի ՋԷԿ-ի տնօրեն Հովակիմ Հովհաննիսյանի խոսքով, վերանորոգման աշխատանքներն ընթացել են շուրջօրյա /24 ժամյա/ գրաֆիկով, ամբողջությամբ կատարվել են կապիտալ նորոգման նորմատիվային պահանջները և կայանը սկսել է արտադրությունը նախատեսվածից 9 օր շուտ:
-Երևանի ՋԷԿ-ի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի նշանակությունը մեր հանրապետության էներգահամակարգի հաշվեկշռում շատ մեծ է: Այստեղ արտադրված էլեկտրաէներգիայի սակագինը բավականին ցածր է մյուս ջերմաէլկտրակայաններում արտադրվածից: Ուստի մենք արեցինք ամեն ինչ էներգաարտադրության ցանցին մի քանի օր շուտ միանալու համար,-ասել է Հովակիմ Հովհաննիսյանը:
Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկը կառուցվել և գործարկվել է 2010թ. ապրիլի 21-ին: Կառուցման աշխատանքները ֆինանսավորվել էին Ճապոնիայի Միջազգային Համագործակցության Բանկի կողմից և տևել են 22 ամիս: 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը էներգաբլոկը աշխատել էր շարունակական բեռի գրաֆիկով և ՀՀ էներգահամակարգ էր առաքվել մոտ 6,2 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա: Վերոհիշյալ ժամանակահատվածում, իր բարձր արդյունավետության շնորհիվ (մոտ 50% ՕԳԳ), էներգաբլոկը նպաստել էր հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի սակագների աճի զսպմանը` բնական գազի սակագնի աճի պայմաններում:
Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկում տեղադրված է թույլատրելի նորմատիվային շահագործման ժամկետը հաշվարկող էլեկտրոնային հաշվիչ, որը արձանագրում է էներգաբլոկի փաստացի շահագործման ժամանակամիջոցը: Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի` արտադրողների կողմից սահմանված նորմատիվային շահագործման ժամկետը 36 000 պայմանական ժամ է, իսկ էներգաբլոկը 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը արդեն աշխատել էր 39 000 պայմանական ժամից ավելի: Փաստացի աշխատանքի պայմանական ժամերի հետագա գերազանցումը խիստ վտանգավոր էր, կարող էր հանգեցնել սարքավորումների լուրջ և անդառնալի վնասվածքների, որոնց վերականգնումը կապիտալ նորոգման ծախսերի համեմատ տասնապատիկ ավելի կարող էին լինել: Բացի այդ, փաստացի նորմատիվային շահագործման ժամկետի գերազանցումը կհանգեցներ արտադրողների կողմից երաշխիքների վերացմանը:
Այսօր արդեն Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկն ամբողջությամբ նորոգված է և անվտանգ ու անխափան կարող է աշխատել 4 տարուց մի քիչ ավել, կամ, ինչպես մասնագետներն են ասում, 36 000 պայմանական ժամ:

Завершены работы по капитальному ремонту. Станция с КПГЦ производит электроэнергию
20 июля в 18.00 часов новый энергоблок с комбинированным парогазовым циклом Ереванской ТЭЦ подключен к энергосети республики и начал производство электроэнергии.
Сообщаем, что работы инспекции С1 станции (капитальный ремонт) начались 3 июня и должны были продолжаться до 29 июля. По словам директора Ереванской ТЭЦ Овакима Оганесяна, ремонтные работы проходили по круглосуточному (24-часовому) графику, полностью выполнены нормативные требования по капитальному ремонту, и станция начала выработку электроэнергии на 9 дней раньше намеченного срока.
- Велико значение энергоблока с КПГЦ Ереванской ТЭЦ в балансе энергосистемы республики. Тариф производимой здесь электроэнергии достаточно низкий по сравнению с тарифом на электроэнергию, производимую на других теплоэлектростанциях. Следовательно, мы сделали все возможное для подключения к сети энергопроизводства на несколько дней раньше, - сказал Оваким Оганесян.
Энергоблок с КПГЦ Ереванской ТЭЦ построен и введен в действие 21 апреля 2010г. Строительные работы финансировались Банком международного сотрудничества Японии и продолжались 22 месяца. С 21 апреля 2010г. по 3 июня 2014г. энергоблок работал с графиком постоянной нагрузки и поставил в энергосистему РА около 6,2 млрд. кВтч электроэнергии. В указанный период энергоблок благодаря своей высокой эффективности (около 50% КПД) способствовал сдерживаю роста тарифов на электроэнергию в республике в условиях роста тарифа на природный газ.
На энергоблоке с КПГЦ Ереванской ТЭЦ установлен электронный счетчик, исчисляющий допустимый нормативный срок эксплуатации, который фиксирует период фактической эксплуатации энергоблока. Установленный производителями энергоблока с КПГЦ Ереванской ТЭЦ срок нормативной эксплуатации составляет 36000 условных часов, а энергоблок с 21 апреля 2010г. по 3 июня 2014г. проработал более 39000 условных часов. Дальнейшее превышение условного срока фактической работы представляло большую опасность, могло привести к серьезному и необратимому повреждению оборудования, восстановление которого могло бы привести к расходам в десятки раз большим по сравнению с расходами на капитальный ремонт. Кроме этого превышение фактического нормативного срока эксплуатации могло привести к устранению гарантий производителями.
Сегодня энергоблок с комбинированным парогазовым циклом Ереванской ТЭЦ уже полностью отремонтирован и может безопасно и безотказно работать немногим более 4-х лет или, как говорят специалисты, 36000 условных часов.