Կապիտալ նորոգման աշխատանքներն ավարտված են. ՀՇԳՑ կայանը էլեկտրաէներգիա է արտադրում
Հուլիսի 20-ին, ժամը 18-ին, Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով նոր էներգաբլոկը միացել է հանրապետության էներգաարտադրության ցանցին և վերսկսել էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը:
Տեղեկացնենք, որ կայանի C1 Ինսպեկցիայի /կապիտալ նորոգման/ աշխատանքները սկսվել էին հունիսի 3-ին և պետք է տևեին մինչև հուլիսի 29-ը:
Երևանի ՋԷԿ-ի տնօրեն Հովակիմ Հովհաննիսյանի խոսքով, վերանորոգման աշխատանքներն ընթացել են շուրջօրյա /24 ժամյա/ գրաֆիկով, ամբողջությամբ կատարվել են կապիտալ նորոգման նորմատիվային պահանջները և կայանը սկսել է արտադրությունը նախատեսվածից 9 օր շուտ:
-Երևանի ՋԷԿ-ի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի նշանակությունը մեր հանրապետության էներգահամակարգի հաշվեկշռում շատ մեծ է: Այստեղ արտադրված էլեկտրաէներգիայի սակագինը բավականին ցածր է մյուս ջերմաէլկտրակայաններում արտադրվածից: Ուստի մենք արեցինք ամեն ինչ էներգաարտադրության ցանցին մի քանի օր շուտ միանալու համար,-ասել է Հովակիմ Հովհաննիսյանը:
Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկը կառուցվել և գործարկվել է 2010թ. ապրիլի 21-ին: Կառուցման աշխատանքները ֆինանսավորվել էին Ճապոնիայի Միջազգային Համագործակցության Բանկի կողմից և տևել են 22 ամիս: 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը էներգաբլոկը աշխատել էր շարունակական բեռի գրաֆիկով և ՀՀ էներգահամակարգ էր առաքվել մոտ 6,2 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա: Վերոհիշյալ ժամանակահատվածում, իր բարձր արդյունավետության շնորհիվ (մոտ 50% ՕԳԳ), էներգաբլոկը նպաստել էր հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի սակագների աճի զսպմանը` բնական գազի սակագնի աճի պայմաններում:
Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկում տեղադրված է թույլատրելի նորմատիվային շահագործման ժամկետը հաշվարկող էլեկտրոնային հաշվիչ, որը արձանագրում է էներգաբլոկի փաստացի շահագործման ժամանակամիջոցը: Երևանի ՀՇԳՑ էներգաբլոկի` արտադրողների կողմից սահմանված նորմատիվային շահագործման ժամկետը 36 000 պայմանական ժամ է, իսկ էներգաբլոկը 2010թ. ապրիլի 21-ից մինչև 2014թ. հունիսի 3-ը արդեն աշխատել էր 39 000 պայմանական ժամից ավելի: Փաստացի աշխատանքի պայմանական ժամերի հետագա գերազանցումը խիստ վտանգավոր էր, կարող էր հանգեցնել սարքավորումների լուրջ և անդառնալի վնասվածքների, որոնց վերականգնումը կապիտալ նորոգման ծախսերի համեմատ տասնապատիկ ավելի կարող էին լինել: Բացի այդ, փաստացի նորմատիվային շահագործման ժամկետի գերազանցումը կհանգեցներ արտադրողների կողմից երաշխիքների վերացմանը:
Այսօր արդեն Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկն ամբողջությամբ նորոգված է և անվտանգ ու անխափան կարող է աշխատել 4 տարուց մի քիչ ավել, կամ, ինչպես մասնագետներն են ասում, 36 000 պայմանական ժամ:

The Repair Works are Completed: The YCCPP Station Produces Electricity
On July 20, at 18, the new unit of Yerevan TPP Combined-Cycle Power Plant connected to the electricity system and restarted electricity production.
Note, the C1 Inspection (repair works) of the Combined-Cycle Power Plant Unit was started on June 3 and must be continued to July 29.
The director of plant Hovakim Hovhannisyan informed, that the repair works are carried out round the clock, according to the schedule, the regulatory requirements are fully done and the station restarted production of energy in 9 days earlier than planned.
- The significance of the YCCPP Unit for our country's energy balance is great. The tariff for the electricity produced here is less, than the production of other TPPs. Therefore, we have done everything to join the unit a few days earlier, said Hovakim Hovhannisyan.
The YCCPP Unit was built and completed in 2010, April 21. The construction works were funded by the Japan Bank loan program for International cooperation and lasted for 22 months.
From 2010 April 21 to 2014 June 3, the unit has worked in ongoing load schedule and has delivered to the RA electricity system about 6.2 billion kWh of electricity. In above-mentioned period, due to the high efficiency (about 50% efficiency greater), the unit contributed to deterrence of rates of electricity, in the natural gas price growth conditions.
There is an electronic calculator placed in the CCPP Unit, which calculates allowable standard lifetime and records the actual operation of the unit interval, also.
The standard lifetime of the YCCPP, defined by the manufacturers, is 36 000 conventional hours, and the Unit, from 2010 April 21 to 2014 June 3, already had worked on more than 39 000 conventional hours.
The excess of the actual work conventional hours in future might be highly dangerous, and might cause serious and irreparable injury of the equipments, the restoration costs of which could be ten times more compared to repair costs.
Besides, the excess of the actual standard operation period would result in the elimination of the guarantees provided by the manufacturers.
Today the YCCPP unit has been completely renovated and can work safely a little more than 4 years or, as experts say, 36 000 conventional hours.