Նախարարն այցելել է համակարգի ընկերություններ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մայիսի 7-ին այցելել է նախարարության համակարգի ընկերություններից երեքը, մասնավորապես <Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր> ՓԲԸ, <Հաշվարկային կենտրոն> ՓԲԸ և <Էներգակարգաբերում> ՓԲԸ: Նախարարը ծանոթացել է ընկերությունների աշխատակիցների հետ, տեղեկացել նրանց կողմից իրականցվող գործառույթներին:<Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր> ՓԲԸ-ի տնօրեն Մնացական Մնացականյանը Երվանդ Զախարյանին ներկայացրել է SCADA/կապի համակարգը, որը էներգետիկ ոլորտում ներդրվել է դեռ 2010 թվականին և որի ներդրման շնորհիվ էլեկտրաէներգետիկ համակարգի կառավարումը դարձել է ավելի ճկուն և դյուրին:
SCADA/կապի համակարգի հատուկ ծրագրի միջոցով հնարավոր է կատարել էլեկտրական հոսքերի վերաբաշխում` կորուստների նվազեցման նպատակով, օպտիմալացնել արտադրող կայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, կատարել բեռի և էլեկտրաէներգիայի առավել ճշգրիտ կանխատեսումներ:
Տնօրենը ներկայացրել է նաև էներգահամակարգի հիմնական կարգավարական կենտրոնը, կարգավարական նոր էլեկտրոնային վահանակը, ինչպես նաև կապի կենտրոնական հանգույցը:
<Էներգակարգաբերում> ընկերության տնօրեն Ալբերտ Բաղդասարյանը նախարարին ներկայացրել է հանրապետությունում եզակի երեք լաբորատորիաների` քիմիական, յուղերի անալիզների, ինչպես նաև մետաղների ստուգման ու արտանշման լաբորատորիաների գործունեությունը:
Երվանդ Զախարյանը հանդիպել է նաև նախարարության աշխատակազմի Ընդերքի տրամադրման գործակալության, Ընդերքի վարչության, Ընդերքի պետական տեսչության ու Էներգետիկայի պետական տեսչության աշխատակիցների հետ, ծանոթացել է նրանց աշխատանքային պայմաններին, նրանց կողմից իրականացվող գործառույթներին ու ծրագրերին:

The Minister Visited the Companies of the System
Օn May 7, the Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan visited the three companies of the Ministry system, namely “ Energy System Operator” CJSC, ‘’Settlement Centre ‘’CJSC and “Energy Debugging” CJSC.
The Minister has got acquainted with the employees of the companies and has a talk about their ongoing functions.
The director of “Energy System Operator’’company 's Mnatsakan Mnatsakanyan introduced to Yervand Zakharyan the communication system SCADA , which was based in the energy sector in 2010, and due to its contribution the management of electric power systems has become more flexible and easier.
The special program gives an opportunity to decrease reallocating electric losses, to optimize the production, to make more correct predictions of loads and electricity. On the basis of archival data detailed researches and analyses of different regimes and damages can be done.
Director presented the main power control center, a new electronic control panel, as well as the central communication hub.
''Energy Debugging '' CJSC Director Albert Baghdasaryan introduced the activities of three unique laboratories: chemical, oil analysis and metals testing.
The Minister Yervand Zakharyan also has meetings with the employees of Mining Granting Agency, Mining Department, Mining State Inspectorate and Energy State Inspectorate of the Ministry and became acquainted with their working conditions, functions and programs realizing by them.