Նախարարն այցելել է համակարգի ընկերություններ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մայիսի 7-ին այցելել է նախարարության համակարգի ընկերություններից երեքը, մասնավորապես <Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր> ՓԲԸ, <Հաշվարկային կենտրոն> ՓԲԸ և <Էներգակարգաբերում> ՓԲԸ: Նախարարը ծանոթացել է ընկերությունների աշխատակիցների հետ, տեղեկացել նրանց կողմից իրականցվող գործառույթներին:<Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր> ՓԲԸ-ի տնօրեն Մնացական Մնացականյանը Երվանդ Զախարյանին ներկայացրել է SCADA/կապի համակարգը, որը էներգետիկ ոլորտում ներդրվել է դեռ 2010 թվականին և որի ներդրման շնորհիվ էլեկտրաէներգետիկ համակարգի կառավարումը դարձել է ավելի ճկուն և դյուրին:
SCADA/կապի համակարգի հատուկ ծրագրի միջոցով հնարավոր է կատարել էլեկտրական հոսքերի վերաբաշխում` կորուստների նվազեցման նպատակով, օպտիմալացնել արտադրող կայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, կատարել բեռի և էլեկտրաէներգիայի առավել ճշգրիտ կանխատեսումներ:
Տնօրենը ներկայացրել է նաև էներգահամակարգի հիմնական կարգավարական կենտրոնը, կարգավարական նոր էլեկտրոնային վահանակը, ինչպես նաև կապի կենտրոնական հանգույցը:
<Էներգակարգաբերում> ընկերության տնօրեն Ալբերտ Բաղդասարյանը նախարարին ներկայացրել է հանրապետությունում եզակի երեք լաբորատորիաների` քիմիական, յուղերի անալիզների, ինչպես նաև մետաղների ստուգման ու արտանշման լաբորատորիաների գործունեությունը:
Երվանդ Զախարյանը հանդիպել է նաև նախարարության աշխատակազմի Ընդերքի տրամադրման գործակալության, Ընդերքի վարչության, Ընդերքի պետական տեսչության ու Էներգետիկայի պետական տեսչության աշխատակիցների հետ, ծանոթացել է նրանց աշխատանքային պայմաններին, նրանց կողմից իրականացվող գործառույթներին ու ծրագրերին:

Министр посетил общества системы
7 мая Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян посетил три из обществ системы министерства, в частности, ЗАО “Оператор электроэнергетической системы”, “” ЗАО “Расчетный центр” и ЗАО “Энергоналадка”. Министр ознакомился с работой обществ, был информирован об осуществляемой ими деятельности. Директор ЗАО “Оператор электроэнергетической системы” Мнацакан Мнацаканян представил Ерванду Захаряну систему связи SCADA, которая внедрена в энергетическую сферу еще в 2010 году и благодаря внедрению которой управлением электроэнергетической системой стало более гибким и легким.
При посредстве специальной программы системы связи SCADA возможно перераспределение электрических потоков в целях снижения потерь, оптимизировать производство электроэнергии на производящих станциях, производить наиболее точные прогнозы нагрузки и электроэнергии.
Директор представил также центр основного регулирования энергосистемы, новый контрольный электронный щит, а также новый центральный узел связи.
Директор Общества “Энергоналадка” Альберт Багдасарян представил Министру три уникальные для республики лаборатории: работу лабораторий химической, анализа масел, а также проверки и калибровки металлов.
Ерванд Захарян также встретился с сотрудниками Агентство по выделению недр, Управления недрами, Государственной инспекции по недрам и Государственной инспекции по энергетике Аппарата Министерства, ознакомился с условиями их работы, осуществляемыми ими функциями и программами.