Նոր թափ են ստացել Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանի կառուցման աշխատանքները
Վերջերս  իրանական  կողմի  հետ  կայացած աշխատանքային հանդիպում-քննարկումների արդյունքում նոր  թափ են ստացել Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանի կառուցման աշխատանքները:
«Իրան-Հայաստան 400 կՎ գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման» ծրագրի շրջանակներում Իրանից Հայաստան են ներկրվում էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության համար անհրաժեշտ ապրանքներն ու սարքավորումները: Մայիսից վերսկսվել են լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ: Ընթացքի մեջ են նաև հենարանների համար անհրաժեշտ հողակտորների ձեռքբերման աշխատանքերը, մասնավորապես, նախատեսված 745 հողակտորներից ձեռք է բերվել 693-ը:
Էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը բաժանված է վեց հատվածների և ընդգրկում է ՀՀ Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզերը:
Էլեկտրահաղորդման օդային գծի` Հայաստանում կառուցվող հատվածի երկարությունը շուրջ 279 կմ է, որի իրականացման գլխավոր կապալռուն՝ իրանական «Սանիր» ընկերությունն է:   Ծրագրի արժեքը կազմում է՝ 107,9 մլն. եվրո:
Գծի կառուցումը նպատակաուղղված է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրով հայկական կողմի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն ու տարածաշրջանային համագործակցության ապահովմանը:
Իրան-Հայաստան 400 կՎ երկշղթա էլեկտրահաղորդման գծի և 400 կՎ «Նորավան» ենթակայանի կառուցումը հնարավորություն կտա երկու երկրների էներգահամակարգերի միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը հասցնել 1200 ՄՎտ-ի, միաժամանակ բարձրացնել էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի հուսալիությունը և Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության մակարդակը:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը շարունակելու  է  հետևողական լինել, որպեսզի շինարարական  աշխատանքներն իրականացվեն որակյալ և սահմանված ժամանակացուցին համապատասխան :

Работы по строительству воздушной линии электропередачи Иран-Армения напряжением 400 кВ и подстанции получают новый импульс
В результате проведенных недавно рабочих обсуждений и встреч с иранской стороной новый импульс получили работы по строительству воздушной линии электропередачи Иран-Армения напряжением 400 кВ и подстанции.
В рамках программы «Строительство линии Иран-Армения в 400 кВ и соответствующей подстанции» из Ирана в Армению ввозятся необходимые для строительства линии электропередачи товары и оборудование.
С мая возобновились широкомасштабные строительные работы. В процессе находятся также работы по приобретению необходимых для опор земельных участков, в частности, из придусмотренных 745 земельных участков приобретено 693. Строительство линии электропередачи ведется на шести участках и охватывает Гегаркуникский, Ваойцдзорский и Сюникский области Армении. Длина строящегося в Армении участка воздушной линии электропередачи составляет порядка 279 километров. Главным подрядчиков является иранская компания «Санир». Стоимость программы составляет 107,9 млн. евро. Строительство линии нацелено на выполнение армянской стороной обязательств в рамках программы газ в обмен на электроэнергию и обеспечение регионального сотрудничества. Строительство двухцепной линии электропередачи Иран-Армения в 400 кВ и подстанции «Нораван» в 400 кВ позволит довести мощность обмена электроэнергией между энергосистемами двух стран до 1200 МВт, одновременно повысив надежность работы энергосистем и уровень энергетической безопасности Республики Армения. Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА будет и впредь последовательным в обеспечении качественных и своевременных строительных работ.