ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը մայիսի 25-ին, աշխատանքային այցով Արմավիրի մարզում էր:
Նախարարը շրջայց է կատարել ատոմակայանում, ծանոթացել ՀԱԷԿ-ի ընթացիկ աշխատանքներին, արտադրատնտեսական գործունեության արդյունքներին, ինչպես նաև երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նպատակով իրականացվող միջոցառումների ընթացքին։
Շրջայցից հետո ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը և Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Նախարարի գլխավորությամբ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում տեղի է ունեցել նաև աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ատոմակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրով նախատեսված աշխատանքներին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավար և ինժեներական անձնակազմը։
Օրակարգի մեկ այլ հարցով անդրադարձ է եղել արդիականացման միջոցառումների ծրագրին: Պատասխանատուների հավաստմամբ, կատարված ուսումնասիրությունների հիման վրա երկրորդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել սարքերի և սարքավորումների փոխարինման աշխատանքներ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև մի շարք կազմակերպչական հարցերի, որոնց առնչությամբ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Հիշեցնենք, որ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքները մեկնարկել են, որի շրջանակում ս.թ. ապրիլի 14-ին կանգնեցվել է գործող էներգաբլոկի 4-րդ տուրբոագրեգատը: Նախատեսվում է իրականացնել տուրբոագրեգատի վերանորոգում և արդիականացում:
Հունիսի 1-ից կկանգնեցվեն ռեակտորը և թիվ 3 տուրբոագրեգատը: Պլանավորված է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի ռեակտորը կվերագործարկվի ս.թ. օգոստոսի 1-ին՝ 4-րդ տուրբոագրեգատի հետ միաժամանակ, իսկ 3-րդ տուրբոագրեգատը կգործարկվի նոյեմբերի 13-ին, էներգաբլոկն առավելագույն հզորության կհասնի ս.թ. դեկտեմբերի 1-ին:

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артур Григорян 25 мая находился с рабочим визитом в Армавирской области. Министр обошел атомную станцию, ознакомился с текущими работами на ААЭС, с результатами производственно-хозяйственной деятельности, а также с ходом мероприятий, осуществляемых с целью продления сроков эксплуатации второго энергоблока.
После осмотра станции министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артур Григорян и генеральный директор ЗАО «Армянская АЭС» Мовсес Варданян ответили на вопросы журналистов.
Под председательством министра на территории Армянской атомной электростанции прошло рабочее совещание, посвященное программам, реализуемым с целью повышения уровня безопасности атомной станции, а также работам, предусмотренным программой модернизации и продления сроков эксплуатации второго энергоблока атомной электростанции.
В совещании участвовал руководящий и инженерный состав Армянской атомной электростанции.
Другим вопросом повестки была рассмотрена программа модернизации. По заверению ответственных лиц, на основе проведенных исследований на втором этапе предусматривается провести работы по замене приборов и оборудования. Во время совещания был затронут ряд организационных вопросов, по которых даны соответствующие поручения.
Напомним, что стартовали работы по планово-предупредительному ремонту второго энергоблока Армянской атомной электростанции, в рамках которых 14 апреля нынешнего года был остановлен четвертый турбоагрегат действующего энергоблока. Предусматривается провести ремонт и модернизацию турбоагрегата.
С 1 июня будут остановлены реактор и турбоагрегат №3. Запланировано, что реактор Армянской атомной электростанции будет перезапущен 1 августа нынешнего года одновременно с четвертым турбоагрегатом, а третий турбоагрегат будет запущен 13 ноября, максимальной мощности энергоблок достигнет 1 декабря.