ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 4-7-ը մասնակցում է Կանադայի Տորոնտո քաղաքում անցկացվող հանքարդյունաբերողների համաշխարհային ամենամյա հավաքին (PDAC):
Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված են աշխարհի խոշորագույն հանքարդյունաբերող կազմակերպությունների մեծ մասը, և ամեն տարի հանքարդյունաբերողների հավաքն ունենում է բնական պաշարների շահագործումը վերահսկող մարմինների և մասնավոր ընկերությունների ավելի քան 25 հազար ներկայացուցիչներ՝ աշխարհի 125 երկրից։
Ամենամյա հավաքը հնարավորություն է տալիս համաշխարհային հանքարդյունաբերական համայնքին ծանոթանալ ոլորտի նորամուծություններին և գիտական նվաճումներին, քննարկել զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև դիտարկել հնարավոր մարտահրավերներն ու առաջադրել լուծումներ:
PDAC-ն համարվում է հանքարդյունաբերության զարգացման ժամանակակից միտումների և ներդրումային հնարավորությունների բացահայտման հարթակ, որտեղ նաև կառավարությունները ներկայացնում են իրենց երկրների ներուժը:
Վարդան Գևորգյանը մասնակցել է նաև կոնֆերանսի շրջանակում անցկացվող կառավարությունների ներկայացուցիչների կլոր սեղաններից մեկին, որտեղ իրենց երկրների փորձն են ներկայացրել նաև Սերբիայի և Բուլղարիայի կառավարությունների ներկայացուցիչները: Նախարարի տեղակալ Գևորգյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացված օրենսդրական բարեփոխումները: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարևորվել է երկրաբանական ֆոնդի տեղեկատվության թվայնացումը: Անդրադարձ է եղել Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (ԱՃԹՆ) Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությանը:
Տորոնտոյի ամենամյա հավաքին մշտապես մասնակցում են նաև հանքարդյունաբերական ոլորտի հայաստանյան ընկերությունները։ Հայաստանից ներկայացված է Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրն իրականացնող Լիդիան ինթըրնեյշնլը՝ որպես Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված, նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառող ընկերություն, որը Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն իրականացնողն է։

Армения также участвует в проводимой в Торонто крупнейшем форуме горнодобывающей сферы
Делегация, возглавляемая заместителем министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Варданом Геворгяном, участвует 4-7 марта в проводимом в канадском городе Торонто ежегодном мировом форуме горнодобывающей отрасли (PDAC).
В фондовой бирже Торонто зарегистрирована большая часть крупнейших горнодобывающих компаний мира, и в ежегодном форуме горнодобывающей отрасли участвуют свыше 25 тысяч представителей частных компаний и органов, контролирующих эксплуатацию природных ресурсов.
Ежегодный форум позволяет мировому горнодобывающему сообществу ознакомиться с новинками сферы и научными достижениями, обсудить перспективы развития, а также рассмотреть возможные вызовы и предложить решения.
PDAC считается площадкой для развития современных тенденций и выявления инвестиционных возможностей, где правительства также представляют потенциал своих стран. Вардан Геворгян принял участие в одном из круглых столов, проведенных в рамках конференции, где опыт своих стран представили также представители правительств Сербии и Болгарии. Заместитель министра Геворгян представил законодательные реформы, осуществленные в горнодобывающей отрасли за последние годы. В этом контексте, в частности, была отмечена важность оцифровки данных геологического фонда. Был затронут вопрос присоединения Армении к Инициативе прозрачности добывающих отраслей.
В ежегодном форуме в Торонто постоянно участвуют также армянские компании горнодобывающей сферы. Из Армении представлена Лидиан интернейшенл, реализующая горнодобывающую программу Амулсара, как компания, зарегистрированная в фондовой бирже Торонто и применяющая новейшие технологии, которая осуществляет в горнодобывающей сфере Армении самый крупный инвестиционный проект.