Կառավարությունը հավանություն է տվել «Նաիրիտ-2»-ի տարածքներն օտարելու նախագծին
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող շենք-շինությունները և դրանցով զբաղեցված օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 10,3 հազ հողատարածքը անկախ գնահատողի կողմից գնահատված 626,9 մլն դրամ շուկայական գնով (ներառյալ` ԱԱՀ-ն) ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Ա-Ս ինվեսթմենթս» ՍՊԸ-ին:
Ըստ հիմնավորման՝ գույքային համալիրը տարիներ շարունակ չի շահագործվել և գտնվում է անմխիթար վիճակում: «Ա-Ս ինվեսթմենթս»-ը պատրաստակամություն է հայտնել ձեռք բերել գույքային համալիրը և այն օգտագործել արդյունաբերական և այլ գործարար նպատակների համար: Մասնավորապես՝ հիմնել մեխանիկական արտադրամաս (մետաղական և փայտաշեն կոնստրուկցիաների պատրաստման նպատակով), ժամանակակից բետոնի գործարան, շինանյութերի արտադրության և վերամշակման լրակազմ կենտրոն, շինարարական նյութերի և կիսապատրաստուքների կենտրոնացված պահեստ, բարձրորակ և միաժամանակ մատչելի հյուրանոցային համալիր: Գնորդը երաշխավորում է բոլոր վերը նշված արտադրական և այլ կարողությունները համապատասխանեցնել շրջակա միջավայրի պաշտպանության և աշխատանքի կազմակերպման, անվտանգության միջազգային չափանիշներին: Ընկերությունը ծրագրի իրականացման համար մոտակա 7-10 տարիների ընթացքում նախատեսում է ներդնել 7,5 մլրդ դրամ և նախնական հաշվարկներով ստեղծել 250 նոր աշխատատեղ:

Правительство решило в форме прямой продажи провести отчуждение со 100% участием государственной собственности Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, принадлежащих, ЗАО «Наирит-2» и оцененной независимым оценщиком рыночной стоимостью в 626,9 млн. драмов (включая НДС) зданий и строений, а также и занимаемого ими и необходимого для обслуживания земельного участка в 10,3 га в пользу ООО «А-С инвестментс».
Согласно обоснованию, имущественный комплекс не эксплуатируется в течение многих лет и находится в плохом и безутешном состоянии.
ООО «А-Инвестиции» выразило готовность приобрести имущественный комплекс и использовать его в промышленных и других коммерческих целях. В частности, создать механическую мастерскую (для производства металлических и деревянных конструкций), современную бетонную мельницу, центр по производству и переработке строительных материалов, централизованный склад для строительных материалов и полуфабрикатов, высококачественный и одновременно доступный гостиничный комплекс. Покупатель гарантирует вышеупомянутые производственные и другие возможности соответствовать международным стандартам охраны окружающей среды и безопасности.
Компания выразило готовность приобрести имущественный комплекс и использовать его в промышленных и иных коммерческих целях, в течение ближайших 7-10 лет осуществив инвестиции в размере 7,5 млрд драмов. По предварительным расчетам, планируется создать 250 новых рабочих мест.