Կառավարությունը հավանություն է տվել «Նաիրիտ-2»-ի տարածքներն օտարելու նախագծին
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող շենք-շինությունները և դրանցով զբաղեցված օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 10,3 հազ հողատարածքը անկախ գնահատողի կողմից գնահատված 626,9 մլն դրամ շուկայական գնով (ներառյալ` ԱԱՀ-ն) ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Ա-Ս ինվեսթմենթս» ՍՊԸ-ին:
Ըստ հիմնավորման՝ գույքային համալիրը տարիներ շարունակ չի շահագործվել և գտնվում է անմխիթար վիճակում: «Ա-Ս ինվեսթմենթս»-ը պատրաստակամություն է հայտնել ձեռք բերել գույքային համալիրը և այն օգտագործել արդյունաբերական և այլ գործարար նպատակների համար: Մասնավորապես՝ հիմնել մեխանիկական արտադրամաս (մետաղական և փայտաշեն կոնստրուկցիաների պատրաստման նպատակով), ժամանակակից բետոնի գործարան, շինանյութերի արտադրության և վերամշակման լրակազմ կենտրոն, շինարարական նյութերի և կիսապատրաստուքների կենտրոնացված պահեստ, բարձրորակ և միաժամանակ մատչելի հյուրանոցային համալիր: Գնորդը երաշխավորում է բոլոր վերը նշված արտադրական և այլ կարողությունները համապատասխանեցնել շրջակա միջավայրի պաշտպանության և աշխատանքի կազմակերպման, անվտանգության միջազգային չափանիշներին: Ընկերությունը ծրագրի իրականացման համար մոտակա 7-10 տարիների ընթացքում նախատեսում է ներդնել 7,5 մլրդ դրամ և նախնական հաշվարկներով ստեղծել 250 նոր աշխատատեղ:

The government has approved the project of alienating the territories of "Nairit-2"
At today's session, the government has decided RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources with 100% state participation "Nairit-2" CJSC owned by property buildings and 10.3 thousand land plots needed for their use and service the market value of 626.9 million AMD assessed by an independent appraiser (including VAT) alienate "A-Investments" LLC in direct sales.
According to the substantiation, the property complex has not been exploited for many years and is in poor condition. "A-Investments" has expressed readiness to acquire the property complex and use it for industrial and other business purposes. In particular, to establish a mechanical workshop (for the manufacture of metal and wooden structures); building materials manufacturing and recycling center, centralized warehouse for building materials and semi-finished goods, high quality and at the same time affordable hotel complex. The buyer guarantees the above-mentioned production and other capabilities to comply with international environmental and safety standards. The company intends to invest 7.5 billion drams in the next 7-10 years to implement the project and create 250 new jobs by preliminary calculations.