ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն այսօր՝ փետրվարի 2-ին, աշխատանքային այցով Արմավիրի մարզում էր: Նախարարի գլխավորությամբ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ատոմակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքներին, ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների 2-րդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքներին, որն, ըստ ժամանակացույցի, կմեկնարկի ապրիլի 14-ին: Խորհրդակցությանը մասնակցել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավար և ինժեներական անձնակազմը։
Օրակարգի մեկ այլ հարցով անդրադարձ է եղել արդիականացման միջոցառումների ծրագրին: Պատասխանատուների հավաստմամբ, կատարված ուսումնասիրությունների հիման վրա երկրորդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել սարքերի և սարքավորումների փոխարինման աշխատանքներ:
Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ աշխատանքները: Նախարարը բարձր է գնահատել ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցների ներդրումը, աշխատանքային փորձն ու արհեստավարժությունը, միևնույն ժամանակ ընդգծել ատոմային էներգետիկայի բնագավառում երիտասարդ մասնագետներ պատրաստելու անհրաժեշտությունը՝ ատոմակայանի աշխատակիցների կազմը երիտասարդ կադրերով համալրելու նպատակով:
Աշոտ Մանուկյանը շրջայց է կատարել կայանում, ծանոթացել ՀԱԷԿ-ի ընթացիկ աշխատանքներին, արտադրատնտեսական գործունեության արդյունքներին, ինչպես նաև երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով իրականացվող միջոցառումների նախապատրաստության ընթացքին։

Министр Манукян посетил с рабочим визитом ААЭС
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян находился сегодня, 2 февраля с рабочим визитом в Армавирской области. Под председательством министра на Армянской атомной электростанции прошло рабочее совещание, посвященное проведенным проектным работам, направленным на повышение уровня безопасности атомной станции, и  подготовительным работам ко 2-му этапу работ, предусмотренных программой модернизации и продления срока эксплуатации второго энергоблока атомной электростанции, который стартует 14 апреля, согласно графику. В совещании приняли участие представители руководящего и инженерного состава Армянской атомной электростанции.
Другим вопросом повестки была рассмотрена программа мероприятий по модернизации. По словам ответственных лиц, на основе проведенных исследований в ходе второго этапа предусматривается осуществить работы по замене приборов и оборудования.
Ашот Манукян отметил важность проведения необходимых работ по повышению уровня подготовленности штата ААЭС. Министр высоко оценил вклад сотрудников ААЭС, их трудовой опыт и профессионализм, при этом отметив необходимость подготовки молодых специалистов в сфере атомной энергетики для пополнения штата сотрудников атомной станции молодыми кадрами.
Ашот Манукян осмотрел станцию, ознакомился с текущими работами ААЭС, результатами производственно-хозяйственной деятельности, а также ходом подготовки к мероприятиям, осуществляемым с целью продления срока эксплуатации второго энергоблока.