ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը նոյեմբերի 28-29-ը Աշխաբադում մասնակցել է Միջազգային էներգետիկ խարտիայի համաժողովի 28-րդ նիստին: Համաժողովը, որը նախագահում էր Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Մակսատ Բաբաևը, ընդգրկում էր հարցերի լայն շրջանակ՝ էներգետիկ ռեսուրսների և դրանց տարանցման ուղիների դիվերսիֆիկացիայի, քարտուղարության տարեկան գործունեության արդյունքներ, ֆինանսական հաշվետվություններ և այլն:
Հայկ Հարությունյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Էներգետիկ խարտիայի քարտուղարությանը՝ 2017թ.-ին կատարած աշխատանքի, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումների ռիսկերի գնահատման զեկույցի համար և համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել:
Այցի շրջանակներում Հայկ Հարությունյանն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Թուքմենստանի փոխվարչապետերի, էներգետիկայի նախարարի, Էներգետիկ խարտիայի գլխավոր քարտուղարի, ինչպես նաև համաժողովին մասնակցող մի շարք մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում փոխգործակցության սերտացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

В Ашхабаде прошел форум Международной энергетической хартии
Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айк Арутюнян участвовал 28-29 ноября в Ашхабаде в 28-м заседании форума Международной энергетической хартии В повестку форума, на котором председательствовал вице-премьер Туркменистана Максат Бабаев, вошел широкий круг вопросов, в частности касающихся диверсификации энергетических ресурсов и путей их транзита, подведение итоговой годовой деятельности секретариата, финансовые отчетности.
Айк Арутюнян в своем выступлении поблагодарил секретариат энергетической хартии за проделанную в 2017 году работу, в том числе доклад об оценке инвестиционных рисков в энергетической сфере Армении и выразил готовность продолжить сотрудничество.
В рамках визита Айк Арутюнян провел отдельные встречи с вице-премьерами Туркменистана, министром энергетики, генеральным секретарем энергетической хартии, а также представителями ряда частных компаний, участвующих в форуме. Обсужден ряд вопросов, касающихся углубления взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах.