ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար, հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) նախագահի խորհրդական և ԻԻՀ ազատ առևտրի գոտիների գերագույն խորհրդի քարտուղար Աքբար Թորքանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը շնորհավորել է Իրանի բարեկամ ժողովրդին նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ Նախագահ Ռոհանիի պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում ևս հայ-իրանական հարաբերությունները կշարունակեն հաջողությամբ զարգանալ ու խորանալ:
«Վստահ եմ` մեր համագործակցությունը տնտեսական բնագավառում՝ հատկապես էներգետիկայի ասպարեզում կշարունակի զարգանալ, խորանալ և փոխշահավետ արդյունքներ կբերի թե՛ Հայաստանին, թե՛ Իրանին»,- ասել է Աշոտ Մանուկյանը:
Աքբար Թորքանին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ էներգետիկայի ոլորտը Իրանի տնտեսության կարևորագույն ճյուղերից է:
Զրուցակիցները քննարկել են էներգետիկ ոլորտում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները:
«Մենք շատ լավ համագործակցություն ունենք Հայաստանի հետ՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի ոլորտում և այն ընդլայնելու հնարավորություններ և ներուժ կան»,- ասել է Աքբար Թորքանը։
Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է մինչև 2036 թ. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը՝ նշելով, որ այսօր ընթանում է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման շինարարությունը: Դրա շնորհիվ Հայաստանից դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման հնարավորությունը կհասնի 1050 ՄՎտ-ի։ Նախարարը կարևորել է նաև Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցումը, որի համակցումը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի հետ։
Նախարարն անդրադարձել է նաև «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրին, որի կապակցությամբ արդեն կա Իրանի Էներգետիկայի նախարարության համաձայնությունը և փոխգործակցության համատեքստում այն կարելի է դիտարկել որպես էլեկտրաէներգիա գազի դիմաց ծրագրի բաղկացուցիչ մաս։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև Երևան ՋԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի կառուցմանը։
Խոսելով Հայաստանի Էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման ծրագրերի մասին՝ նախարարն ընդգծել է Լոռու մարզում 76 ՄՎտ հզորությամբ «Շնող» ՀԷԿ-ի կարևորությունը, որը կառուցվում է «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ: Ներկայացվել է նաև Մասրիկում կառուցվելիք 55 ՄՎտ հզորությամբ առաջին արևային կայանի կառուցման ծրագիրը:
Անդրադառնալով Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը՝ Աշոտ Մանուկյանն ընդծել է. «Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը ևս մեր օրակարգային հարցերից է։ Վստահ եմ` այն կդառնա Հայաստանի համար պատուհան դեպի Իրան, իսկ իրանցի գործարարաների համար՝ դեպի Եվրասիական տնտեսական համագործակցության 180 միլիոնանոց շուկա»։

Обсужден широкий круг вопросов армяно-иранского сотрудничества
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, сопредседатель армяно-иранской межправительственной комиссии Ашот Манукян принял делегацию, возглавляемую советником президента Исламской Республики Иран (ИРИ), секретарем высшего совета зон свободной торговли ИРИ Акбаром Торкани.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян поздравил дружественный народ Ирана с президентскими выборами и выразил уверенность, что и в течение второго периода пребывания на свoем посту президента Рухани армяно-иранские отношения продолжат успешно развиваться и углубляться.
«Уверен, что наше сотрудничество в экономической сфере, особенно в энергетической отрасли, продолжит развиваться, углубляться и даст взаимовыгодные результаты как Армении, так и Ирану», - сказал Ашот Мaнукян.
Акбар Торкани выразил благодарность за теплый прием и подчеркнул, что энергетическая сфера – важнейшая отрасль экономики Ирана. Собеседники обсудили перспективы как двухстороннего, так и регионального сотрудничества в энергетической области.
«Мы очень хорошо сотрудничаем с Арменией в газовой и электроэнергетической сферах, и есть возможность и потенциал расширения сотрудничества», - сказал Акбар Торкани.
Ашот Манукян представил стратегию развития энергетической сферы Армении до 2036 года, отметив, что сейчас идет строительство третьей высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения. Благодаря этому, потенциал экспорта электроэнергии из Армении в Иран достигнет 1050 МВт. Министр придал важность также строительству новой высоковольтной линии электропередачи Армения-Грузия, сопряжение которой с высоковольтной линией электропередачи Армения-Иран даст возможность превратить Армению в страну-транзитера электроэнергии, связанную с Ираном и Грузией, а затем и с Россией.
Министр коснулся также программы строительства ГЭС «Мегри», по которому уже есть согласие министерства энергетики Ирана, и в контексте взаимодействия его можно рассматривать составляющей частью программы «газ в обмен на электроэнергию». В этом контексте был также затронут вопрос строительства 2-го энергоблока Ереванской ТЭЦ. Говоря о программах укрепления энергетической безопасности Армении, министр подчеркнул важность ГЭС «Шнох» в Лорийской области мощностью 76 МВт, которая строится при финансировании фонда «Клуб инвесторов Армении». Была представлена также программа строительства первой солнечной станции мощностью 55 МВт в Масрике.
Коснувшись создания в Мегри зоны свободной торговли, Ашот Манукян подчеркнул: «Создание зоны свободной торговли также является вопросом, входящим в нашу повестку. Уверен, что она станет для Армении окном в Иран, а для иранских предпринимателей – в 180-миллионный рынок Евразийского экономического союза».