ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար, հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) նախագահի խորհրդական և ԻԻՀ ազատ առևտրի գոտիների գերագույն խորհրդի քարտուղար Աքբար Թորքանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը շնորհավորել է Իրանի բարեկամ ժողովրդին նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ Նախագահ Ռոհանիի պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում ևս հայ-իրանական հարաբերությունները կշարունակեն հաջողությամբ զարգանալ ու խորանալ:
«Վստահ եմ` մեր համագործակցությունը տնտեսական բնագավառում՝ հատկապես էներգետիկայի ասպարեզում կշարունակի զարգանալ, խորանալ և փոխշահավետ արդյունքներ կբերի թե՛ Հայաստանին, թե՛ Իրանին»,- ասել է Աշոտ Մանուկյանը:
Աքբար Թորքանին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ էներգետիկայի ոլորտը Իրանի տնտեսության կարևորագույն ճյուղերից է:
Զրուցակիցները քննարկել են էներգետիկ ոլորտում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները:
«Մենք շատ լավ համագործակցություն ունենք Հայաստանի հետ՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի ոլորտում և այն ընդլայնելու հնարավորություններ և ներուժ կան»,- ասել է Աքբար Թորքանը։
Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է մինչև 2036 թ. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը՝ նշելով, որ այսօր ընթանում է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման շինարարությունը: Դրա շնորհիվ Հայաստանից դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման հնարավորությունը կհասնի 1050 ՄՎտ-ի։ Նախարարը կարևորել է նաև Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցումը, որի համակցումը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի հետ։
Նախարարն անդրադարձել է նաև «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրին, որի կապակցությամբ արդեն կա Իրանի Էներգետիկայի նախարարության համաձայնությունը և փոխգործակցության համատեքստում այն կարելի է դիտարկել որպես էլեկտրաէներգիա գազի դիմաց ծրագրի բաղկացուցիչ մաս։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև Երևան ՋԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի կառուցմանը։
Խոսելով Հայաստանի Էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման ծրագրերի մասին՝ նախարարն ընդգծել է Լոռու մարզում 76 ՄՎտ հզորությամբ «Շնող» ՀԷԿ-ի կարևորությունը, որը կառուցվում է «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ: Ներկայացվել է նաև Մասրիկում կառուցվելիք 55 ՄՎտ հզորությամբ առաջին արևային կայանի կառուցման ծրագիրը:
Անդրադառնալով Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը՝ Աշոտ Մանուկյանն ընդծել է. «Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը ևս մեր օրակարգային հարցերից է։ Վստահ եմ` այն կդառնա Հայաստանի համար պատուհան դեպի Իրան, իսկ իրանցի գործարարաների համար՝ դեպի Եվրասիական տնտեսական համագործակցության 180 միլիոնանոց շուկա»։

A wide range of issues on Armenian-Iranian cooperation were discussed
RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources, co-chair of the Armenian-Iranian intergovernmental commission, Ashot Manukyan received Akbar Torkan the Adviser to the President of the Islamic Republic of Iran and the delegation led by the Secretary General of the Free Trade Zone Supreme. Welcoming the guests, Ashot Manukyan congratulated the friendly people of Iran on the presidential election and expressed conviction that in the second period of President Rouhani's tenure, the Armenian-Iranian relations will continue to develop and deepen successfully.
"I am confident that our cooperation in the economic sphere, especially in the energy sphere, will develop, deepen and bring mutually beneficial results both to Armenia and Iran",- said Ashot Manukyan.
Mr. Torbani thanked for the warm welcome and underlined that the energy sector is one of the most important branches of the Iranian economy. The interlocutors discussed prospects of bilateral and regional cooperation in the energy sphere.
"We have very good cooperation with Armenia in the field of gas and electricity, and there are opportunities and potential to expand it",- said Mr. Torkan.
Ashot Manukyan presented up to 2036 Armenia energy sector development strategy, noting that Iran-Armenia high voltage third power transmission line is under construction today. Thanks to it, the export of electricity from Armenia to Iran will reach 1050 MW.
The Minister also highlighted the construction of a new Armenia-Georgia high-voltage line,
that combination of which will allow Armenia-Iran high-voltage line to turn Armenia into a transit country of electricity with Iran and Georgia and then to Russia.
The minister also touched upon the construction of Meghri HPP, in view of which there is already agreement between the Ministry of Energy of Iran and in the context of interaction, it can be considered as an integral part of the electricity project for gas. In that context, they also touched upon the construction of Yerevan Thermal Power Plant 2-nd Unit. Speaking about Armenia's energy security strengthening programs, the Minister underscored the importance build of the 76-megawatt Shnehen HPP in Lori province, which is being funded by the Armenian Investment Club.
The project of the construction of the first solar station in Masrik, with a capacity of 55 MW, was also presented.
Touching upon the establishment of a free economic zone in Meghri, Ashot Manukyan stressed: "Creating a Free Economic Zone is also one of our agenda issues.
I am confident that it will become a window to Iran for Iran, and for Iranian merchants - worth 180 million to the Eurasian Economic Cooperation Market.