Արևային առաջին համակարգային կայանի կառուցման համար դիմել է երկու տասնյակ ընկերություն
Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի առաջին արևային համակարգային կայանի կառուցման համար ներդրողներ ներգրավելու համար հայտարարված միջազգային մրցույթին մասնակցելու նպատակով նախաորակավորման հայտ է ներկայացրել 20 ընկերություն և կոնսորցիում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխանախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, դրանք ոլորտում հայտնի տարբեր երկրներ ներկայացնող ընկերություններ են.
-Կայանի կառուցման նախաորակավորման փուլին մասնակցելու համար դիմել են ընկերություններ Չինաստանից,  Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Հարավային Կորեայից, Իրանից և այլ երկրներից։
Ներկայացված հայտերի ուսումնասիրությունից հետո նախաորակավորման փուլն անցած ընկերությունների միջև կհայտարարվի սակագնային մրցույթ։ Նախապատվությունը կտրվի այն մասնակցին, որը կներկայացնի ամենացածր և մրցունակ սակագինը։ Մրցութային գործընթացը կավարտվի հաջորդ տարվա սկզբին և կմեկնարկի կայանի կառուցումը։
-Ակնկալվում է, որ արդեն 2018թ. վերջին Հայաստանը կունենա 55 մեգավատ հզորությամբ առաջին արևային համակարգային կայանը,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ կառավարության հավանությանն արժանացած ներդրումային ծրագրի համաձայն, Հայաստանի վեց տեղանքներում նախատեսվում է մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցում։ Առաջին փուլում ընտրվել է Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկի տեղանքը, որտեղ կկառուցվի 55 մեգավատ հզորությամբ կայան։

Двадцать компаний и консорциумов представили предквалификационную заявку на участие в международном тендере, объявленном с целью привлечения инвесторов для строительства первой в Армении системной солнечной станции промышленного масштаба.
По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Арутюняна, это известные в сфере компании, представляющие различные страны.
Для участия в предквалификационном этапе строительства станции обратились компании из Китая, США, Германии Испании, Южной Кореи, Ирана и других стран. После изучения представленных заявок, среди компаний, прошедших предквалификационный этап, будет объявлен тарифный тендер. Предпочтение будет отдано тому участнику, который предложит самый низкий и конкурентоспособный тариф. Конкурсный процесс завершится в начале следующего года и начнется строительство станции.
-Ожидается, что уже в конце 2018 года в Армении появится первая системная солнечная станция мощностью 55 мегаватт, - сказал Айк Арутюнян.
Напомним, что согласно одобренной правительством инвестиционной программе, в шести местностях Армении предусматривается строительство солнечных фотовольтаических станций мощностью 110 мегаватт. На первом этапе выбрана местность Масрик Гегаркуникской области, где будет построена станция мощностью 55 мегаватт.