Մեկնարկել են «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» ծրագրի շրջանակներում Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Երևանի ՋԷԿ»-ի նոր ենթակայանի շինարարության նախապատրաստման աշխատանքները։
Ընկերության տեխնիկական տնօրեն Արկադի Գևորգյանի փոխանցմամբ, այս պահին ընթանում են ենթակայանի կառուցման շինհրապարակի կարգաբերման միջոցառումներ, կատարվում են հողային աշխատանքներ։
-Ծրագրի իրականացմամբ «Երևանի ՋԷԿ»-ը կունենա 220 կՎ նոր ենթակայան, ինչը պայմաններ կստեղծի կրճատելու սարքավորումների խափանումների հաճախականությունը, կբարձրացնի ենթակայանի աշխատանքի հուսալիությունն ու արդյունավետությունը, հնարավորություն կընձեռի նոր ջերմային էներգաբլոկի արտադրած էլեկտրաէներգիան փոխանցել համակարգ,-հավաստիացրել է Արկադի Գևորգյանը։
Նոր ենթակայանի կառուցման շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2018թ.։ Այն իրականացնում է AB SUBSTATIONS AND COBRA INSTALACIONES Y SERVICIOS S.A. (Շվեդիա/Իսպանիա) կոնսորցիումը։ Ենթակայանի կառուցման արժեքը կազմում է շուրջ 17 մլն եվրո։
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՋԷԿ»-ի գործող ենթակայանը շահագործման է հանձնվել 1963թ.։ Վերջինիս խափանման դեպքում կայանն անջատվում է ցանցից և անհրաժեշտություն է առաջանում գործարկել այլ՝ ավելի թանկ հզորություններ։ Այդ իսկ պատճառով չափազանց կարևոր է «Երևանի ՋԷԿ»-ում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարումը։ Հատկապես, որ այս կայանին բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ 20 տոկոսը:

Стартовали подготовительные работы по строительству новой подстанции Ереванской ТЭЦ, осуществляемому при содействии Международного банка реконструкции и развития в рамках программы «Усовершенствование сети электропередачи».
По словам технического директора компании Аркадия Геворгяна, в данный момент осуществляются мероприятия по подготовке стройплощадки для строительства подстанции, ведутся земельные работы.
- Реализация программы предполагает строительство новой подстанции Ереванской ТЭЦ в 220 кВ что создаст условия для сокращения частоты сбоев оборудования, повысит надежность и эффективность работы подстанции и позволит транспортировать в энергетическую систему электроэнергию, выработанную на новом тепловом энергоблоке,- заверил Аркадий Геворгян.
Работы по строительству новой подстанции планируется завершить в 2018 году. Они проводятся осуществляет консорциумом AB SUBSTATIONS AND COBRA INSTALACIONES Y SERVICIOS S.A. (Швеция/Испания). Стоимость строительства подстанции составляет около 17 миллионов евро.
Напомним, что действующая подстанция-Ереванской ТЭЦ была сдана в эксплуатацию в 1963 году. В случае ее сбоя станция отключается от сети и возникает необходимость задействовать более дорогие мощности. По этой причине крайне важно бесперебойное снабжение электроэнергией, производимой на Ереванской ТЕЦ. Особенно учитывая, что на долю этой станции выпадает около 20% всей производимой в Армении электроэнергии.