Ներկայացվել են էներգետիկ ոլորտի ներդրումային ծրագրերը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հունիսի 14-ին հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլզին: Քննարկվել են էներգետիկ ոլորտում նախատեսվող ներդրումային ծրագրեր։
-Մենք պատրաստել ենք մի շարք ներդրումային ծրագրեր և այս պահին կցանկանայի ներկայացնել դրանցից երկուսը,-նշել է նախարարը՝ միաժամանակ ընգծելով, որ դրանով ներդրումային ծրագրերը չեն սահմանափակվի։
ԱՄՆ դեսպանին են ներկայացվել մասնավորապես «Շնող» հիդրոկայանի և Հրազդանում կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության ջերմային կայանի կառուցման ծրագրերը։
«Շնող» ՀԷԿ-ը նախատեսվում է կառուցել Դեբեդ գետի վրա։ Կայանի դրվածքային հզորությունը կազմում է 76 մեգավատ։ Նախնական գնահատումներով, ներդրումները կկազմեն շուրջ 150 մլն դոլար։
-Ծրագրի իրականացումը թույլ կտա օգտագործել առկա ջրային ներուժը։ Այն նաև հնարավորություն կընձեռի Լոռու մարզում նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար,-ասել է Աշոտ Մանուկյանը։
Անդրադառնալով Հրազդանում կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի կառուցման ծրագրին՝ նախարարն առանձնացրել է վերջինիս ինչպես տնտեսական, այնպես էլ սոցիալական նշանակությունը՝ հատկապես նոր աշխատատեղերի ստեղծման առումով։
Ողջունելով ներկայացված նախանախաձեռնությունը՝  Ռիչարդ Միլզը ընդգծել է ամերիկյան ընկերությունների հետաքրքրությունը Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի նկատմամբ։ Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել այդ ծրագրերը ներկայացնել ամերիկյան ընկերություններին։
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին։ Աշոտ Մանուկյանն ընդգծել է, որ էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացումը հանդիսանում է կառավարության գերակայություններից մեկը։

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился 14 июня с Чрезвычайным и Полномочным послом США в Армении Ричардом Миллзом. Были обсуждены планируемые в энергетической сфере инвестиционные программы.
- Мы подготовили ряд инвестиционных программ, и в данный момент хотел бы представить две из них, - отметил министр, подчеркнув, что этим инвестиционные проекты не ограничиваются.
Послу США были представлены, в частности, программы строительства гидростанции «Шнох» и теплостанции по производству электроэнергии путем переработки бытовых отходов в городе Раздан. ГЭС «Шнох» предусматривается построить на реке Дебед. Установленная мощность станции составляет 76 мегаватт. По предварительным данным, инвестиции составят около 150 миллионов долларов.
-Реализация программы позволит использовать существующий гидропотенциал. Это также даст возможность создать новые рабочие места в Лорийской области, - сказал Ашот Манукян.
Касаясь строительства в Раздане станции по производству электроэнергии путем переработки бытовых отходов, министр отметил как ее экономическое, так и социальное значение, особенно с точки зрения создания новых рабочих мест.
Приветствовав представленные инициативы, Ричард Миллз подчеркнул интерес американских компаний к энергетической сфере Армении. Посол выразил готовность представить эти программы американским компаниям.
В ходе встречи были также затронуты осуществляемые мероприятия по либерализации электроэнергетического рынка Армении. Ашот Манукян подчеркнул, что либерализация электроэнергетического рынка является одним из приоритетов правительства.