ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ ՀԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունը, որին մասնակցել են նաև «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի ներկայացուցիչները՝ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի ղեկավարությամբ։ Քննարկվել են ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների հետ կապված հարցերը։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության տնօրեն Եվգենի Սալկովը ներկայացրել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի երկարաձգման ծրագրով 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում կատարվելիք միջոցառումների ընթացքը, առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները։ Արձանագրվել է, որ այս պահին նախատեսված աշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի։
Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկա երկու տարիներին պլանավորված միջոցառումներին։
Խորհրդակցության ավարտից հետո ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը շրջել են ատոմակայանում՝ ծանոթացել կատարված աշխատանքներին։
Հիշեցնենք, որ հերթական պլանային նորոգման և վերալիցքավորման նպատակով մայիսի 10-ից ատոմակայանը դուրս է բերվել էներգաարտադրության ցանցից։ Պլանային աշխատանքներին զուգահեռ ընթանում են նաև գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման հետ կապված միջոցառումները։ Ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, էներգաբլոկը ցանցին կմիանա հուլիսի 10-ին։

В ААЭС состоялось очередное рабочее совещание
Под председательством министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашота Манукяна в  ААЭС состоялось очередное рабочее совещание, в котором приняли участие представители государственной корпорации «Росатом» во главе c генеральным директором Алексеем Лихачевым. Были обсуждены вопросы, связанные с мероприятиями по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока атомной станции.
Директор компании «Русатом Сервис» Евгений Сальков представил мероприятия, осуществляемые в ходе запланированного в 2017 году предупредительного ремонта в рамках программы продления сроков эксплуатации ААЭС, существующие проблемы, пути их решения. Было отмечено, что в данный момент намеченные работы осуществляются согласно установленному плану.
По окончании совещания министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян и генеральный директор государственной корпорации «Росатом» Алексей Лихачев осмотрели атомную станцию, ознакомились с проводимыми работами.
Напомним, что атомная станция с 10 мая была выведена из сети энергопроизводства с целью очередного планового ремонта и загрузки топлива. Параллельно с плановыми работами, осуществляются также мероприятия, связанные с реализацией программы по продлению сроков эксплуатации действующего энергоблока. Согласно предусмотренному графику, энергоблок будет подключен к сети 10 июля.