ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ ՀԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունը, որին մասնակցել են նաև «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի ներկայացուցիչները՝ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի ղեկավարությամբ։ Քննարկվել են ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների հետ կապված հարցերը։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության տնօրեն Եվգենի Սալկովը ներկայացրել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի երկարաձգման ծրագրով 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում կատարվելիք միջոցառումների ընթացքը, առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները։ Արձանագրվել է, որ այս պահին նախատեսված աշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի։
Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկա երկու տարիներին պլանավորված միջոցառումներին։
Խորհրդակցության ավարտից հետո ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը շրջել են ատոմակայանում՝ ծանոթացել կատարված աշխատանքներին։
Հիշեցնենք, որ հերթական պլանային նորոգման և վերալիցքավորման նպատակով մայիսի 10-ից ատոմակայանը դուրս է բերվել էներգաարտադրության ցանցից։ Պլանային աշխատանքներին զուգահեռ ընթանում են նաև գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման հետ կապված միջոցառումները։ Ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, էներգաբլոկը ցանցին կմիանա հուլիսի 10-ին։

A regular working consultation was held at ANPP headed by Ashot Manukyan, RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources. The consultation was attended by the representatives of 'Rosatom' State Atomic Energy Corporation headed by Chief Executive Officer Alexey Likhachev. ANPP Unit 2 Lifetime extension Program issues were discussed.
Evgeny Salkov, JSC Rusatom Service Director General presented the process of the activities to be implemented during the “Outage 2017” within the ANPP Unit 2 Lifetime Extension program, existing problems and the ways of solution. It is mentioned, that the works planned for this period are proceeding as scheduled. It is mentioned that currently all the planned works are proceeding as scheduled.
The sides also touched upon the activities planned for the next 2 years.
After the consultation, the Minister Ashot Manukyan and the General Director Alexey Likhachev toured the plant to get acquainted with implemented works.
The ANPP was shut down for the regular upgrade since May 10. Parallel to this, the Lifetime Extension Program activities of operating plant are on process.