Մեկնարկել է Ագարակ-2 և Շինուհայր ենթակայանների շինարարությունը
Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման ցանցի վերակառուցման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են «Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցման շինարարական աշխատանքները։ Էներգահամակարգի համար կարևոր նշանակություն ունեցող այս ենթակայանների վերակառուցումն իրականացվում է Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 31,9 մլն դոլար է։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է չինական Liaoning-EFACEC Electrical Equipment Co. LTD  և Northeast China International Electric Power Corporation համատեղ ձեռնարկությունը։
«Շինուհայր» 220 կՎ ենթակայանը նախորդ տարիներին Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ մասնակիորեն վերակառուցվել է, փոխարինվել են առաջնային 220 կՎ լարման սարքավորումները, սակայն երկրորդային շղթաները, ռելեական պաշտպանության և ավտոմատիկայի սարքվածքները հնացած են, չեն բավարարում հուսալի ու անվտանգ էլեկտրաէներգիայի հաղորդման պահանջներին և ենթակա են վերազինման։ Նշենք, որ ենթակայանը կառուցվել է 1961 թ.:
Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման ցանցի վերակառուցման ծրագրի շրջանակներում «Ագարակ-2» ենթակայանում, որն անմիջականորեն կապված է իրանական ցանցի հետ,  նախատեսվում է տեղադրել լրացուցիչ 220/110 կՎ ավտոտրանսֆորմատոր։ Դրանով էներգահամակարգի տվյալ հատվածում կապ կստեղծվի 220 և 110 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման գծերի միջև և հնարավորություն կտա «Ագարակ-1» ենթակայանից սնվող սպառողներին ապահովել էլեկտրաէներգիայի պահուստային սնուցմամբ։
«Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների արդիականացումն ու վերակառուցումը կնպաստի էներգետիկ անվտանգության և էլեկտրամատակարարման հուսալիության բարձրացմանը, նվազագույնի կհասցնի էլեկտրահաղորդման կորուստները։ Ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2019թ.:

Стартовали строительные работы на подстанциях «Агарак-2» и «Шинуайр»
В рамках инвестиционной программы по реконструкции сети передачи электроэнергии, стартовали строительные работы по реконструкции подстанций "Агарак-2" и "Шинуайр". Реконструкция этих двух подстанций, имеющих важное значение для энергосистемы, осуществляется при финансировании Азиатского банка развития. Общая стоимость программы составляет 31,9 млн. долларов. Строительные работы ведет совместное китайское предприятие Liaoning-EFACEC Electrical Equipment Co. LTD и Northeast China International Electric Power Corporation.
В предыдущие годы 220-киловольтная подстанция "Шинуайр" была частично реконструирована при содействии Всемирного банка, было заменено оборудование первичного напряжения в 220 кВ, однако вторичные цепи, приборы релейной защиты и автоматики устарели, не удовлетворяют требованиям надежной и безопасной передачи электроэнергии и подлежат перевооружению. Отметим, что подстанция была построена в 1961 году.
В рамках проекта по реконструкции сети передачи электроэнергии на подстанции "Агарак-2", напрямую связанной с иранской сетью, планируется установить дополнительный автотрансформатор в 220/110 кВ. Таким образом, энергосистема на данном участке обеспечит связь между ЛЭП напряжением в 220 и 110 киловольт и позволит обеспечить потребителей, снабжаемых электроэнергией за счет подстанции "Агарак-1", резервным электроснабжением. Модернизация и реконструкция подстанций "Шинуайр" и "Агарак-2" поспособствует повышению энергетической безопасности и надежности поставок электроэнергии, а также сведет к минимуму потери при электропередаче. Работы по реконструкции подстанций планируется завершить в 2019 году.