Տեղի է ունեցել էներգետիկ ոլորտում իրականացվող ծրագրերի կառավարման խորհրդի նիստ
Նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավարությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության համակարգին օտարերկրյա պետությունների և միջազգային վարկատու կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկային ու դրամաշնորհային միջոցների հաշվին իրականացվող ծրագրերի կառավարման խորհրդի նիստ, որին մասնակցել են նախարարության,  ինչպես նաև համակարգի մի շարք ընկերությունների ղեկավարներ։ Մասնավորապես, քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին, մրցութային գործընթացներին վերաբերող հարցեր։
Ներկայացվել են այս տարվա առաջին եռամսյակում իրականացված աշխատանքները, անդրադարձ է կատարվել առաջիկա անելիքներին։
Կարևորվել է նախատեսված միջոցառումներն ըստ ժամանակացույցի և բարձր մակարդակով իրականացնելու անհրաժեշտությունը։
Նիստի արդյունքերով տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։
Նշենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրով պլանավորված աշխատանքների երկու երրորդը մոտենում է ավարտին: Նախատեսված 205 մլն դոլարի փոխարեն ծախսվել է 136 մլն դոլար։ Խնայողությունը կազմել է շուրջ 34 տոկոս։

Под председательством министра Ашота Манукяна состоялось заседание совета управления программами, реализуемыми на кредитные и грантовые средства, предоставленные системе министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА зарубежными государствами и международными кредитными организациями, в котором приняли участие руководители министерства, а также рада компаний системы. В частности, были обсуждены вопросы, касающиеся мероприятий и конкурсных процессов, предусмотренных программой по продлению срока эксплуатации и модернизации второго энергоблока АЭС.
Были представлены работы, проведенные в первом квартале нынешнего года, затронуты вопросы, связанные с предстоящей деятельностью. Отмечена необходимость проведения работ на высоком уровне и в соответствии с графиком. По итогам заседания даны соответствующие поручения.
Отметим, что две трети работ, запланированных программой по продлению срока эксплуатации и модернизации второго блока АЭС, подходят к концу. Вместо предусмотренных 205 миллионов долларов затрачено 136 миллионов долларов. Экономия средств составила около 34%.