Չգազիֆիկացված յուրաքանչյուր համայնքի համար կներկայացվի կոնկրետ առաջարկ
Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու նպատակով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը դիտարկում է մի շարք այլընտրանքային տարբերակներ։ Խոսքը, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառման մասին է։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ, ՀՀ վարչապետի հանձնարականի շրջանակներում ներկայումս յուրաքանչյուր համայնքի մասով իրականացվում են նախնական հաշվարկներ՝ կապված ինչպես գազիֆիկացման ծախսերի, այնպես էլ այլընտրանքային տարբերակների կիրառման հնարավորության հետ.
-Միայն այդ հաշվարկներից հետո հնարավոր կլինի գնահատել փոխշահավետ լուծման տարբերակը:
Նախատեսվում է մինչև այս տարվա հուլիսի 1-ը յուրաքանչյուր համայնքի համար ներկայացնել կոնկրետ առաջարկ։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի 329 համայնք գազիֆիկացված չէ։ Խոսքը 150 հազար մարդու կամ երկրի բնակչության 5 տոկոսի մասին է։

A specific proposal will be submitted for each non-gasified community
RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources considered a number of alternative options, to ensure the non-gasified communities in Armenia with thermal energy.
The point is, in particular, the use of solar photovoltaic panels and water heaters, pallet boilers or furnaces.
According to Hayk Badalyan, the Chief of Energy Department of the RA Ministry of Energy infrastructure and Natural Resources, in the framework of the Prime Minister's instruction, at present, each community has preliminary calculations related to both gasification and alternative options.
- Only after that calculations will be possible to evaluate the option of mutually beneficial solution.
It is envisaged to submit a specific proposal for each community before July 1 of the current year.
It will be remind 329 Armenian communities are not gasified. It's about 150,000 people or about 5 percent of the country's population.