Չգազիֆիկացված յուրաքանչյուր համայնքի համար կներկայացվի կոնկրետ առաջարկ
Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու նպատակով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը դիտարկում է մի շարք այլընտրանքային տարբերակներ։ Խոսքը, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառման մասին է։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ, ՀՀ վարչապետի հանձնարականի շրջանակներում ներկայումս յուրաքանչյուր համայնքի մասով իրականացվում են նախնական հաշվարկներ՝ կապված ինչպես գազիֆիկացման ծախսերի, այնպես էլ այլընտրանքային տարբերակների կիրառման հնարավորության հետ.
-Միայն այդ հաշվարկներից հետո հնարավոր կլինի գնահատել փոխշահավետ լուծման տարբերակը:
Նախատեսվում է մինչև այս տարվա հուլիսի 1-ը յուրաքանչյուր համայնքի համար ներկայացնել կոնկրետ առաջարկ։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի 329 համայնք գազիֆիկացված չէ։ Խոսքը 150 հազար մարդու կամ երկրի բնակչության 5 տոկոսի մասին է։

С целью обеспечения негазифицированных общин Армении тепловой энергией Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РАрассматривает ряд альтернативных вариантов. Речь, в частности, идет об использовании солнечных фотовольтовых панелей и водонагревателей, пеллетных котлов или печей.
По сообщению начальника Управления энергетики аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Бадаляна, в рамках поручения премьер-министра Армении в настоящее время по каждой из общин проводятся предварительные расчеты, связанные как с расходами на газификацию, так и возможностью использования альтернативных вариантов.
-Только после этих расчетов можно будет оценить варианты взаимовыгодного решения.
До 1 июля текущего года планируется представить конкретные предложения для каждой из общин.
Напомним, что 329 общин Армении не газифицированы. Речь идет о 150 тысячах человек или 5% населения страны.