Երևանում մեկնարկել է ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկայի խորհրդի աշխատանքային խմբերի համատեղ նիստը
Այսօր Երևանում մեկնարկել է ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկայի խորհրդի Շրջակա միջավայրի և Էներգաարդյունավետության ու վերականգնվող էներգետիկայի աշխատանքային խմբերի համատեղ նիստը։ Միջոցառմանը մասնակցում են ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկայի խորհրդի գործադիր կոմիտեի, ԱՊՀ անդամ երկրների էներգետիկայի և բնապահպանական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, վերահսկող և կարգավորող մարմինների անդամներ։
Երկօրյա նիստի շրջանակներում նախատեսվում է քննարկել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում իրականացվող քաղաքականության, շրջակա միջավայրի վրա դրա ազդեցության, էներգետիկ թափոնների կառավարման և այլ խնդիրներին առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ կկատարվի ինչպես ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցերին, այնպես էլ տարբեր երկրներում իրականացվող գործնական քայլերին։
Միջոցառման շրջանակներում կկազմակերպվեն կլոր սեղաներ՝ «Աշխարհում և ԱՊՀ երկրներում վերականգնվող էներգետիկայի ներկա իրավիճակը և զարգացման հեռանկարները», ինչպես նաև «Վերականգնվող էներգետիկայի թափոնների վերամշակման, բնապահպանական խնդիրների և կյանքի որակի բարելավման հեռանկարները» թեմաներով։
Նիստի մասնակիցներին կներկայացվի Հայաստանի փորձը՝ էներգաարդյունավետության և  էներգախնայողության, վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործման բնագավառներում իրականացվող քաղաքականության վերաբերյալ։ Նախատեսված է  նաև այցելություն փոքր հիդրոկայաններ՝ ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումներին ծանոթանալու և փորձի փոխանակման նպատակով։

В Ереване стартовало совместное заседание рабочих групп Электроэнергетического совета СНГ
Сегодня в Ереване стартовало совместное заседание рабочих групп Электроэнергетического совета СНГ по охране окружающей среды и по энергоэффективности и возобновляемой энергетике. В мероприятии участвуют представители исполнительного комитета Электроэнергетического совета СНГ, энергетических и природоохранных структур СНГ, международных организаций, независимые эксперты, члены надзорных и регулирующих органов.
В ходе двухдневного заседания предусматривается обсудить вопросы, связанные с политикой в сфере возобновляемой энергетики, ее воздействием на окружающую среду, управлением энергетическими отходами и иными проблемами. Будут затронуты вопросы как законодательных реформ в сфере, таки и практических шагов, осуществляемых в разных странах.
В рамках мероприятия будут организованы круглые столы по темам "Современное состояние и тенденции развития возобновляемой энергетики в мире и в странах СНГ", а также «Перспективы переработки отходов возобновляемой энергетики, решения природоохранных проблем и улучшении качества жизни».
Участникам заседания будет представлен опыт Армении в осуществлении политики в сферах энергоэффективности и энергосбережения, использования возобновляемых энергетических ресурсов. Планируется посещение малых ГЭС с целью ознакомления с достижениями Армении и обмена опытом.