Ընդերքօգտագործման ոլորտի 4 ընկերություններ կիրականացնեն 180 մլն դոլարի ներդրումներ
Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում այս տարի սպասվում են մեծ ծավալի ներդրումներ։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության  երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանի փոխանցմամբ, ընդերքօգտագործողներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, ոլորտի չորս ընկերություններ՝ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդը», «Լիդիան Արմենիան», «Թեղուտը» և «Վայք Գոլդը» պատրաստվում են իրականացնել ընդհանուր առմամբ 180 մլն դոլարի ներդրումային ծրագրեր.
-Ավելի քան 158 մլն դոլար է նախատեսվում Ամուլ­սարի ոսկեբեր քվար­ցիտ­ների հանքավայրի  շահագործման նախա­պատ­­րաստման  նպատակով։
Ներդրումները հավասարաչափ կիրականացվեն տարվա վերջին երեք եռամսյակների ընթացքում։ Նախատեսում է յուրաքանչյուր եռամսյակում իրականացնել 52,8 մլն դոլարի աշխատանքներ, որի արդյունքում կստեղծվեն հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր։ Տարեսկզբին այս ծրագրում ընդգրկված աշխատողների թիվը գերազանցում էր 360-ը։ Ակնկալվում է, որ ներդրումային ծրագրի իրականացման առաջիկա երկու տարիներին այն կհասնի 1,2-1,3 հազարի։
Այս տարվա համար 10 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր կիրականացնի «Գեոպրոմայնինգ Գոլդը»։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է վերազինել Սոթքի ոսկու կորզ­ման ֆաբրիկան և հան­քա­վայրը։ Գրեթե նույնքան կկազմի Թե­ղուտի պղինձ-մոլիբդե­նային հանքավայրի շա­հագործման նախա­պատ­րաստման աշխատանքների ֆինանսավորումը։ Ծրագրերն արդեն մեկնարկել են։
Շուշանիկ Քերոբյանի փոխանցմամբ, 2 մլն դոլարի ներդրումներ են սպասվում նաև «Վայք Գոլդը»  ընկերության կողմից։

В этом году в сфере горнорудной промышленности Армении ожидаются широкомасштабные инвестиции. По словам начальника геологического, нормативно-методологического и аналитического отдела Агентства по недрам аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Шушаник Керобян, согласно полученной от недропользователей информации, четыре компании сферы - «Геопромайнинг Голд», «Lydian Armenia», “Техут” и «Вайк Голд» планируют реализовать инвестиционные программы на сумму 180 млн. долларов.
-Более 158 млн. долларов предусмотрено направить на подготовку к эксплуатации месторождения золотоносных кварцитов Амулсара. Инвестиции будут равномерно осуществлены в течение последних трех кварталов текущего года.
Планируется ежеквартально осуществлять работы на сумму в размере 52,8 млн. долларов, в результате чего будут созданы сотни новых рабочих мест. В начале года число включенных в данную программу сотрудников составляло 360 человек. Ожидается, что в течение первых двух лет реализации инвестиционной программы это количество достигнет 1,2-1,3 тысяч.
В текущем году инвестиционную программу на сумму 10 млн. долларов реализует компания «Геопромайнинг Голд». В рамках программы предусмотрено переоснащения Соткской золотоизвлекательной фабрики и месторождения. Почти столько же составит финансирование работ по подготовке к эксплуатации медно- молибденового рудника в Техуте. Реализация инвестиционных программ уже стартовала.
По словам Керобян, инвестиции в размере 2 млн. долларов ожидаются и со стороны компании «Вайк Голд».