էներգետիկ շուկայի ազատականացման ծրագիր-ժամանակացույցը շուտով կներկայացվի կառավարության հաստատմանը
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների շրջանակներում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փորձագետների հետ համատեղ մշակված միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցը մինչև 2017թ. մայիսի 31-ը կներկայացվի կառավարության հաստատման։ Այն նախատեսում է էներգետիկ շուկայի աստիճանական ազատականացում, որը պետք է իրականացվի առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում։ Դրանով շուկայի մի մոդելից անցում է կատարվելու մեկ այլ մոդելի, որտեղ ներմուծվելու են ազատականացման տարրեր։ Ակնկալվում է, որ այն նպաստավոր ազդեցություն կունենա ինչպես շուկայի մասնակիցների ծախսերի կրճատման, այնպես էլ սակագների ձևավորման վրա։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ, Հայաստանում նոր էլեկտրաէներգետիկական շուկա ձևավորելու նախաձեռնությունը պայմանավորված է ներքին շուկայի պահանջներով, դրա կատարելագործման, ինչպես նաև Վրաստանի հետ առևտրի հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելու անհրաժեշտությամբ: Նրա խոսքով, միջսահմանային առևտուրը ընձեռում է փոխշահավետ հնարավորություններ և նպաստում է ներքին շուկայի արդյունավետության բարելավմանը:
Հայկ Բադալյանի տեղեկացմամբ, միաժամանակ աշխատանքներ են տարվում նաև էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացմանն ու միջպետական առևտրի զարգացմանը նպաստող իրավական պայմանների ստեղծման և ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի և այլ պետական մարմինների գործառույթների հստակեցման նպատակով «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու ուղղությամբ: Ինչպես շուկայի ազատականացման ծրագիր-ժամանակացույցը, այնպես էլ դրանից բխող «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը քննարկվել է շուկայի մասնակիցների հետ: Փաստաթղթերը ուղարկվել են շահագրգիռ գերատեսչություններին.
-Ստացված դիտողությունների և առաջարկությունների ամփոփումից հետո, վերջնական տարբերակը մինչև հաջորդ ամսվա վերջ կներկայացվի կառավարության հաստատմանը,- նշել է Հ.Բադալյանը։

Разработанная совместно с Агентством международного развития США программа-график мероприятий в рамках работ по либерализации электроэнергетического сектора Армении и стимулирования межгосударственной торговли будет представлена на утверждение правительства до 31 мая 2017 года. Она предусматривает постепенную либерализацию энергетического рынка, которая должна быть осуществлена в ближайшие 3-4 года. Тем самым будет осуществлен переход от одной модели рынка к другой с внедрением элементов либерализации. Ожидается, что это окажет благоприятное влияние как на сокращение расходов участников рынка, так и на формирование тарифов.
По словам начальника управления энергетики аппарата министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айка Бадаляна, инициатива по формированию в Армении нового энергетического рынка обусловлена потребностями внутреннего рынка, его усовершенствованием, а также необходимостью эффективного использования возможностей торговли с Грузией. Он отметил, что трансграничная торговля предоставляет взаимовыгодные возможности и содействует повышению эффективности внутреннего рынка.
Айк Бадалян проинформировал, что параллельно ведутся работы по созданию благоприятных правовых условий для либерализации электроэнергетического рынка и развития межгосударственной торговли, а также внесению изменений и дополнений в закон «Об энергетике» с целью уточнения функция министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов, Комиссии по регулированию общественных услуг РА и других государственных органов. Как программа-график либерализации рынка, так и исходящие из нее изменения и дополнения в закон «Об энергетике» были обсуждены с участниками рынка. Документы направлены заинтересованным ведомствам. - После обобщения поступивших предложений и замечаний, окончательный вариант до конца следующего месяца мы представим на утверждение правительства, сказал А.Бадалян.