Կարևորվել է ՀԱԷԿ-ի պլանային նախազգուշական վերանորոգման միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումը
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 14-ին Երևանում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի չորրորդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի խորհրդական Ա. Գալստյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կ. Կոմարովի համանախագահությամբ։ Նիստին մասնակցել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի, «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ի,  «Ռոսատոմ» պետական կորպորոցիայի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության ներկայացուցիչները։
Համատեղ համակարգող հանձնախմբի չորրորդ նիստի մասնակիցներն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների ընթացքին, քննարկել 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման և վերալիցքավորման, շահագործման թույլտվության, մասնավորապես՝ գործիքային հետազոտման և հաշվարկային հիմնավորման, սարքավորումների արդիականացման և փոխարինման միջոցառումների հետ կապված հարցերը։ Դիտարկվել են նաև տեղեկատվական-ուսումնական նախագծերի իրականացման, այդ թվում՝ ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ատոմային էներգետիկայի ոլորտին առնչվող մասնագիտությունների գծով հայ ուսանողների ներգրավման և ուսուցման հնարավորությունները։
Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին՝ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կ. Կոմարովը կարևորել է ՀԱԷԿ-ի պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ-2017) միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումը.
-Այս պահին անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ՊՆՎ-2017-ի նախապատրաստման միջոցառումների իրականացման վրա, որպեսզի հնարավոր լինի ժամանակին և բարեհաջող ավարտել պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքները՝ հիմնական շեշտը դնելով ՀԱԷԿ-ի անվտանգության վրա։
Նիստի արդյունքում ընդունվել են մի շարք որոշումներ, այդ թվում՝ ՀԱԷԿ-ը լրացուցիչ շահագործման ժամկետին նախապատրաստելու համախմբված միջոցառումների և երկարաձգման ներդրումային ծրագրերի մշակման վերաբերյալ։ Հաստատվել է ՊՆՎ-2017-ի ընթացքում երկրորդ էներգաբոլկի տեխնիկական վիճակի ուսումնասիրման և գնահատման լրացուցիչ միջոցառումների ցանկը, դիտարկվել են արդիականացման աշխատանքներին  նախագծային և գլխամասային կապալառու կազմակերպությունների ներգրավման հնարավորությունները։

Отмечена важность должной организации мероприятий по плановому профилактическому ремонту ААЭС
14 апреля в Ереване состоялось четвертое заседание совместной армяно-российской координационной комиссии по продлению сроков эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Заседание состоялось под сопредседательством заместителя генерального директора Росатома по развитию и международному бизнесу Кирилла Комарова и советника министра энергетики и природных ресурсов РА Арега Галстяна. В заседании приняли участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов РА, Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении, ЗАО «Армянская АЭС», корпорации «Росатом» и компании «Русатом Серви».
Участники четвертого заседания коснулись хода работ в рамках программы продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, вопросов планового профилактического ремонта и загрузки топлива в реактор в 2017 году, разрешения на эксплуатацию, в частности, исследования оборудования и расчетного обоснования, мероприятий по модернизации оборудования и его замены. Рассмотрены также возможности реализации информационно-учебных проектов, в том числе обучения армянских студентов в российских высших учебных заведениях по специальности «атомная энергетика». Касаясь предстоящей работы, первый заместитель генерального директора Государственный корпорации «Росатом» К. Комаров подчеркнул важность должной организации планово-предупредительного ремонта (ППР-2017) АЭС. - В настоящий момент надо сосредоточиться на реализации ППР-2017, чтобы стало возможно вовремя и успешно завершить плановый профилактический ремонт, поставив основной акцент на вопросы безопасности. По итогам совещания был принят ряд решений, По итогам заседания принят ряд решений, в том числе, касающихся разработки инвестиционных программ и осуществления комплексных мероприятий по подготовке АЭС к эксплуатации в дополнительные сроки. Утвержден список дополнительных мероприятий по изучению и оценке технического состояния второго энергоблока в рамках ППР-2017, рассмотрены возможности привлечения проектных и головных организаций-подрядчиков для осуществления работ по модернизации.