Մինչև տարեվերջ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական տեղեկությունները առցանց հասանելի կլինեն hանրությանը, մասնավորապես՝ բոլոր հնարավոր ներդրողներին։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ընդերքի գործակալության երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանի փոխանցմամբ, ֆոնդի թվյանացումը հետևողականորեն իրականացվում է.
-Հանքարդյունաբերության ոլորտի տեղեկատվության հասանելիության և մատչելիության ապահովման միջոցառումների շրջանակներում «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական նյութերի թվայնացման աշխատանքները կավարտվեն մինչև տարեվերջ։ Դա հնարավորություն կտա օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների վերաբերյալ առկա տեղեկատվությունն առցանց հասանելի դարձնել hանրությանը, որի նպատակներից մեկն էլ ներդրումների ներգրավման գործընթացին աջակցելն է:
Շուշանիկ Քերոբյանի խոսքով, արդեն թվայնացվել է երկրաբանական տեղեկատվության շուրջ 65 տոկոսը։ Դրանց 60 տոկոսը տեղադրված է այդ նպատակով ստեղծված geo-fund.am ինտերնետային կայքում և հասնելի է բոլորին։ Թվայնացված երկրաբանական տեղեկությունների մյուս մասի տեղադրումը ընթացքում է։
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում թվայնացվել է 42 օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների անձնագրեր, որոնցից 8-ը վերաբերում է վերագնահատված հանքավայրերին։
Հիշեցնենք, որ թվայնացման աշխատանքներն իրականացվում են ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ։ Դրանք սկսվել են անցած տարվա երկրորդ կեսից։

До конца текущего года вся имеющаяся в «Республиканском геологическом фонде» геологическая информация будет доступна в сети общественности, в частности, всем потенциальным инвесторам. Начальник отдела геологии, нормативной методологии и анализа Агентства по недрам при Министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Шушаник Керобян отметила, что оцифровка фонда последовательно осуществляется. «Работаմ по оцифровке геологических материалов в «Республиканском геологическом фонде» в рамках мероприятий по обеспечению доступности информации о сфере горнорудной промышленности будет завершена до конца текущего года. Это позволит сделать доступной в сети информацию о месторождениях полезных ископаемых, и нацелено на поддержку процесса привлечения инвестиций», - отметила Шушаник Керобян.
По словам Шушаник Керобян, уже оцифровано около 65% геологической информации. 60% из них размещены на созданном для этих целей сайте geo-fund.am и доступны для всех. Размещение оставшейся части геологической информации продолжается. В первом квартале текущего года были оцифрованы паспорта 42 месторождений полезных ископаемых, 8 из которых касаются переоцененных рудников. Напомним, что работы по оцифровке осуществляются при поддержке Агентства международного развития США. Они стартовали во втором полугодии прошлого года.