ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքները կսկսվեն մայիսին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է նախարար Աշոտ Մանուկյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը, ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգիայի անվտանգության խորհրդի անդամ և գործադիր քարտուղար Վահրամ Պետրոսյանը, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, ՀԱԷԿ գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի խորհրդական Արեգ Գալստյանը, այլ պաշտոնատար անձինք։
Քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը, ծրագրի երկրորդ փուլի նախապատրաստման և անցկացման խնդիրներն ու ժամանակացույցը։ Ներկայացվել են նախորդ խորհրդակցության ժամանակ տրված հանձնարարականների կատարման  արդյունքները։
Ամփոփելով,  ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը բարձրացված հարցերի և խնդիրների վերաբերյալ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ։
Նշենք, որ ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի երկրորդ փուլի միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել մայիսի 10-ից` 60 օրով, որի ընթացքում կիրականացվեն նաև պլանային նորոգման և վերալիցքավորման աշխատանքներ։

B Министерствe энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА состоялось рабочее совещание, посвященное мероприятиям, предусмотренным программой по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, которое вел министр Ашот Манукян. В совещании приняли участие Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА Ашот Мартиросян, член и исполнительный секретарь Совета по безопасности атомной энергии при Президенте РА Ваграм Петросян, Генеральный директор ЗАО "ААЭС" Мовсес Варданян, Главный инженер ЗАО “ААЭС” Артур Григорян, советник министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Арег Галстян, другие официальные лица. Были обсуждены ход работ по продлению срока эксплуатации второго энергоблока, вопросы подготовки и реализации второго этапа программы и график проводимых работ. Были представлены результаты выполнения поручений, данных на предыдущем заседании.
Подводя итоги, министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашот Манукян дал соответствующие распоряжения по поднятым вопросам и задачам. Отметим, что мероприятия второго этапа программы по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС планируется реализовать в течение 60 дней, начиная с 10 мая. В рамках мероприятий планируется провести работы по плановому ремонту и перезаправке.