ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքները կսկսվեն մայիսին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է նախարար Աշոտ Մանուկյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը, ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգիայի անվտանգության խորհրդի անդամ և գործադիր քարտուղար Վահրամ Պետրոսյանը, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, ՀԱԷԿ գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի խորհրդական Արեգ Գալստյանը, այլ պաշտոնատար անձինք։
Քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը, ծրագրի երկրորդ փուլի նախապատրաստման և անցկացման խնդիրներն ու ժամանակացույցը։ Ներկայացվել են նախորդ խորհրդակցության ժամանակ տրված հանձնարարականների կատարման  արդյունքները։
Ամփոփելով,  ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը բարձրացված հարցերի և խնդիրների վերաբերյալ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ։
Նշենք, որ ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի երկրորդ փուլի միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել մայիսի 10-ից` 60 օրով, որի ընթացքում կիրականացվեն նաև պլանային նորոգման և վերալիցքավորման աշխատանքներ։

Second Phase of Works of ANPP Unit 2 Lifetime Extension Program will Start in May
Today a working consultation on activities planned within ANPP Unit 2 Lifetime Extension Program was held in the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources chaired by Minister Ashot Manukyan.  The consultation was attended by Ashot Martirosyan, the chairman of RA State Nuclear Safety Regulatory Committee, Vahram Petrossian, a Member and Executive Secretary of the RA Presidential Council for Nuclear Energy Safety, ANPP General Director Movses Vardanyan, ANPP Chief Engineer Artur Grigoryan, Advisor to the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Areg Galstyan, and other officials.
The process of works carried out for the implementation of ANPP Unit 2 Lifetime Extension Program, preparation and conducting issues, the schedule of the second phase were discussed. The implementing results of instructions given at the previous meeting were presented.
Summing up the results, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan gave relevant instructions regarding the raised questions and issues.
The second phase activities of ANPP Unit 2 Lifetime Extension Program are planned to be implemented starting May 10 in 60-day period, during which refueling and maintenance works will also be implemented.