Լուծվեց Լեռնամերձ համայնքի բնակչության տաք ջրի հարցը
Հայաստանի չգազիֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու նպատակով ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ մեկնարկած միջոցառումների շրջանակներում ամբողջությամբ լուծվել է Արմավիրի մարզի Լեռնամերձ համայնքի բնակիչների տաք ջրի հարցը։ Դա հնարավոր է դարձել իրականացված առաջնեկային փորձնական ծրագրի արդյունքում։
Այդ նպատակով փետրվարին կառավարության որոշմամբ հաստատվել էր համայնքին «Արևային ջրատաքացուցիչներ» տրամադրելու և բնակչությանը տաք ջրով ապահովելու աջակցության ծրագիրը։ Ծրագրի շրջանակներում բնակչության շուրջ 90 տոկոսն այլևս ունի արևային ջրատաքացուցիչներ և ինքնուրույն ապահովում է կենցաղային տաք ջրի ամբողջական պահանջարկը։  Բացի այդ, 29 ընտանիքի համար տեղադրվել են արևային ֆոտովոլտային վահանակներ՝ վերջիներիս ցանկությամբ։ Համայնքի բնակիչներին  տրամադրվել են նաև էներգախնայող լամպեր:
Արևային անվճար ռեսուրսի օգտագործումը թույլ կտա համայնքի բնակիչներին զգալի միջոցներ տնտեսել, որոնք կարող են ուղղվել նույն այդ ընտանիքներում նմանատիպ էներգաարդյունավետ այլ ծրագրերի իրականացմանը։ Այդ նպատակով առաջարկվել է ստեղծել շրջանառու ֆոնդ, որտեղ կկուտակվեն խնայողությունների արդյունքում հետ վերադարձված գումարները։
Նշենք, որ նմանատիպ ծրագրեր առաջիկայում նախատեսվում է առաջնահերթորեն իրականացնել նաև այլ, հիմնականում չգազաֆիկացված համայնքներում։

Решен вопрос горячей воды общины Лернамердз
С целью обеспечения негазифицированных общин Армении тепловой энергией в рамках программ, стартовавших по поручению премьер-министра РА, полностью решен вопрос горячей воды для жителей села Лернамердз Армавирской области. Это стало возможным в результате реализации экспериментального пилотного проекта.
С этой целью в феврале решением правительства была утверждена программа содействия по предоставлению общине солнечных водонагревателей и обеспечению населения горячей водой. В рамках программы около 90% жителей села обеспечены солнечными водонагревателями и полностью самостоятельно обеспечивают свои нужды в бытовой горячей воде. Кроме того, для 29 семей по их желанию установлены солнечные фотовольтовые панели. Жители общины обеспечены энергосберегающими лампами.
Бесплатное использование солнечной энергии позволит жителям села значительно сэкономить средства, которые могут быть направлены на реализацию других подобных энергоэффективных программ в этих семьях. С этой целью было предложено создать оборотный фонд, в котором будут накапливаться возвращенные в результате экономии средcтва.
Отметим, что в ближайшее время планируется реализация подобных программ и в других – в основном негазифицированных общинах.