Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերությունը կիրականանցի առաջնեկային ծրագիր՝ ՀՀ Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերում հողմային կայաններ կառուցելու համար։ Այդ նպատակով նախատեսված ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ընկերությանը մարզերի վարչական սահմաններում, վարձալակության իրավունքով կտրամադրվի ընդհանուր առմամբ 1,250 հա համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամաս։ Այդ մասին որոշում է ընդունվել կառավարության մարտի 30-ին կայացած նիստում։
ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի փոխանցմամբ, առաջիկա երկու տարիներին նշված տեղանքներում կիրականացվի քամու ռեսուրսի չափում։ Բավարար արդյունքի դեպքում կկառուցվեն մինչև 150 մեգավատ հզորությամբ հողմակայաններ։ Ծրագրի ներդրումային արժեքը գնահատվում է շուրջ 150 մլն դոլար:

Access Infra Central Asia Ltd registered in the United Arab Emirates will implement a pilot project to build wind farms in RA Gegharkunik and Koytayk regions. For this purpose, within the planned investment project, the company will be provided a community-owned land total of 1,250 hectares with the rental right at the border areas of the regions. The decision on this was made at the Government session held on March 30.
According to RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan, a wind resource will be measured at these areas in the next two years. In case of sufficient result, up to 150 MW wind farms will be built. The project investment is estimated $ 150 million USD.