Հայաստանը մտադիր է Թուրքմենստանի հետ քննարկել համագործակցության հեռանկարային նախագծեր
Մարտի 14-ին Երևանում մեկնարկեց հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական 8-րդ նիստը՝ երկու երկրների համանախագահների՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի և Թուրքմենստանի էներգետիկայի նախարար Չարիմիրատ Պուրչեկովի նախագահությամբ։  Երկօրյա նիստին մասնակցում են հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաև երկու երկրների նախարարությունների ու գերատեսչությունների պաշտոնատար անձինք:
Բացելով նիստը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը կարևորեց հայ-թուրքմենական առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման և ընդլայնման անհրաժեշտությունը.
-Հա-թուրքմենական միջկառավարական տնտեսական  համագործակցության հանձնաժողովի 8-րդ նիստը ևս մեկ անգամ հաստատում է կողմերի  ցանկությունը՝ հետագայում  ևս խորացնել հարաբերությունները մեր  պետությունների միջև: Մենք մտադիր ենք իրագործել ոչ միայն նախատեսված ծրագրերը, այլև քննարկել  համագործակցության հեռանկարային նախագծեր: Վստահ եմ, որ մեզ կհաջողվի ողջ ծավալով  օգտագործել առկա տնտեսական ներուժը՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների։
Հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկված են տնտեսության տարբեր ոլորտներին առնչվող բազմաթիվ հարցեր: Կքննարկվեն Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների, իրավապայմանագրային դաշտի զարգացման, վառելիքաէներգետիկ համալիրի, գյուղատնտեսության, կրթության և գիտության, մշակութային-հումանիտար բնագավառներում համագործակցության հարցեր: Անդրադարձ կկատարվի նախորդ նիստում նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը, կներկայացվի կատարված աշխատանքների ընթացքը։
Ավարտին կստորագրվի Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը:

Armenia Intends To Discuss Perspective Cooperation Projects with Turkmenistan
On March 14, the 8th session of the Armenian-Turkmen intergovernmental commission on economic cooperation was launched in Yerevan under the co chairmanship of 2 cochairs Ashot Manukyan, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia and Charimirat Purchekov, the Minister of Energy of Turmenistan. The two-day session is attended by the commission members, as well as officials from the Ministries and Departments of both countries.
Opening the session, Ashot Manukyan, the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources stressed the necessity of deepening and expanding the bilateral trade-economic relations.
"The 8th session of Armenian-Turkmen intergovernmental commission on economic cooperation once again confirms the intention of both sides to further deepen relations between two states. We intend to implement not only the planned projects, but also consider long-term cooperation projects. I am confident that we can make full use of the economic potential for the benefit of our countries and peoples".
In the agenda of 8th session of the Armenian-Turkmen intergovernmental commission a number of issues related to different fields of economy are included. Issues on trade and economic relations, legal framework development, fuel-energy complex, agriculture, education and science, cultural-humanitarian cooperation will be discussed. The implementation of projects planned at the previous session, the process of works carried out will be touched upon. A memorandum of the 8th Session of Intergovernmental Economic Cooperation Commission between the Republic of Armenia and Turkmenistan will be signed at the end of the session.