Սկսվել են Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման գործողությունների ծրագրի քննարկումները
Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի զարգացմանն ուղղված գործողությունների իրականացման մասին 2016 թվականի հուլիսի 29-ի ՀՀ կառավարության ընդունած որոշումից հետո ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ «Ցածր արտանետումներով արտադրության ռազմավարություն և մաքուր էներգիայի զարգացում Եվրոպայում և Եվրասիայում» ծրագրի (EC-LEDS Project) շրջանակներում մշակված «Տարբերությունների վերլուծություն (GAP), Շուկայի մարտահրավերները և օրենսդրական խոչընդոտները» և «Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի հնարավոր նոր մոդելները» հաշվետվությունների հիման վրա, «Էնջիլիթի» կորպորացիայի «ԱյԱրՋի» ընկերության խորհրդատվական թիմի հետ համատեղ մշակել է առաջարկվող Գործողությունների ծրագրի նախագիծը բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկելու նպատակով:
Ստորև կարող եք ծանոթանալ՝
1. Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի .զարգացմանն ուղղված Գործողությունների ծրագրի նախագիծ և Բացատրագիր
1. «Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի հնարավոր նոր մոդելները» հաշվետվություն
1. «Տարբերությունների վերլուծություն (GAP), Շուկայի մարտահրավերները և օրենսդրական խոչընդոտները» հաշվետվություն
Գործողությունների ծրագիրն բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկելուց հետո կներկայացվի ՀՀ կառավարության հաստատմանը: Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ Ձեր առաջարկությունները կարող եք ներկայացնել նաև հետևյալ էլեկտրոնային փոստի միջոցով՝ minenergy@minenergy.am:

Discussions on the Action Plan for Armenian Power Market Liberalization and promotion of cross-border trade have been started
The Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources in cooperation with the USAID's Enhancing Capacity for Low Emission Development Strategies (EC-LEDS) project team elaborated the draft Action Plan in accordance with the GoA Decision on RoA power market liberalization and promotion of cross-border trade as of July 29, 2016 and based on the Gap Analysis with List of Major Market Challenges and Legal Barriers and the New Market Designs for The Power Sector in Armenia reports. The proposed document is prepared for comprehensive discussions with all stakeholders.
See below the aforementioned documents:
1. Draft Action Plan for RoA power market liberalization and promotion of cross-border trade and Explanatory Note.
2. New Market Designs for The Power Sector in Armenia Report
3. Gap Analysis with List of Major Market Challenges and Legal Barriers Report
The Action Plan will be submitted to the GoA for approval following consultations and discussions with all interested parties.  Please also submit your comments and recommendations for the proposed document via e-mail: minenergy@minenergy.am