Իրականացված օպտիմալացման ծրագրերի շրջանակներում, կառավարության որոշման համաձայն, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ենթակայության տակ գործող մի շարք կառույցների միավորմամբ ստեղծվել է ընդերքի գործակալություն։ Կառույցում ներառվել են ընդերքի տրամադրման և օգտակար հանածոների պաշարների գործակալությունները, նախարարության ընդերքի վարչությունը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Ղահրամանյանի խոսքով, նշված կառույցների միաձուլման անհրաժեշտությունը պայմանավորված էր նախարարության գործառույթների լիարժեք իրականացմամբ և գործունեության արդյունավետության բարձրացմամբ։
-Ընդերքի տրամադրման և օգտակար հանածոների պաշարների գործակալությունների գործառույթների և բիզնես գործընթացների ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ դրանք մեկը մյուսի տրամաբանական շարունակությունն են և կարող են իրականացվել մեկ առանձնացված ստորաբաժանման կողմից: Մյուս կողմից հաշվի առնելով, որ ընդերքի ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտը հիմնականում մշակված է, ինչի արդյունքում նվազել է նախարարության ընդերքի վարչության ծանրաբեռնվածությունը, ուստի աշխատակազմի օպտիմալության տեսանկյունից նպատակահարմար էր այդ ստորաբաժանումների միաձուլումը:

Путем объединения ряда структур создано Агентство по недрам
В рамках реализованной программы оптимизации, согласно решению правительства,  путем объединения ряда структур, подведомственных Министерству энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении, создано Агентство по недрам. В новую структуру включены Агентства по предоставлению недр и запасам  полезным ископаемых, а также управление недр Министерства.
По словам руководителя аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Карена Каграманяна, слияние этих структур обусловлено необходимостью полноценной реализации функций и повышения эффективности деятельности Министерства.
- Исследование функций и безнес-процессов Агентств по предоставлению недр и запасам полезных ископаемых показали, что они являются продолжением друг друга и могут осуществляться со стороны единого обособленного подразделения. С другой стороны, с учетом того, что регулирующая сферу недропользования законодательная база в основном разработана, снизилась загруженность управления недр Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов. Следовательно,  с точки зрения оптимизации аппарата целесообразно слияние этих подразделений.