Էներգաարդյունավետության խթանումը թույլ կտա կրճատել ներկրվող վառելիքի ծավալները
Էներգախնայողության գործողությունների ծրագրի երկրորդ փուլի միջոցառումների իրականացման արդյունքում ակնկալվում է մինչև 2020թ. Հայաստանում ապահովել առաջնային էներգիայի ավելի քան 37 տոկոս խնայողություն։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության էներգաարդյունավետության և տեխնիկական նորմատիվների բաժնի պետ Վահագն Աթայանի խոսքով, 2010-2020թթ. էներգախնայողության ակնկալվող թիրախային ցուցանիշը գնահատվում է գրեթե 40 մլրդ կՎտժ.
-Հանրային շենքերում, ՓՄՁ-ներում, տրանսպորտի և կենցաղսպասարկման ծառայությունների ոլորտում էներգախնայողության միջոցառումների իրականացման արդյունքում խնայված էլեկտրական էներգիայի 1 կՎտժ-ի միջին արժեքը կազմում է 1-4 ԱՄՆ ցենտ, մինչդեռ Հայաստանի էներգետիկ համակարգում արտադրված էլեկտրաէներգիայի 1 կՎտժ-ի միջին արժեքը գրեթե 7  ԱՄՆ ցենտ է։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի տնտեսության համար առավել մատչելի է էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը, քան արտադրող նոր հզորությունների ավելացումը:
Այսօր Հայաստանում սպառվող առաջնային էներգակիրների շուրջ 67 տոկոսը ներկրվում է, ինչը խոցելի է դարձնում էներգետիկ անվտանգությունը։ Էներգաարդյունավետության խթանումը թույլ կտա նվազեցնել առաջնային էներգիայի պահանջարկը և կհանգեցնի ներկրվող վառելիքի ծավալների կրճատմանը:
-Էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները միտված են էներգիայի սպառման կրճատմանը։ Արդյունքում կբարելավվի  էներգաարտադրության  արդյունավետությունը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա նաև սակագների ձևավորման վրա,- ասաց  Վահագն Աթայանը:

Стимулирование энергоэффективности позволит сократить объемы импортируемого в Армению топлива
По итогам реализации второго этапа программы действий в сфере энергосбережения ожидается до 2020 года обеспечить в Армении более чем 37-процентную экономию первичной энергии.
По  словам начальника отдела энергоэффективности и технических нормативов управления энергетики аппарата министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ваагна Атаяна, ожидаемый целевой показатель энергосбережения на период 2010-2020 гг. оценивается почти в 40 млрд. кВт.ч.
- Cтоимость 1 кВт.ч электроэнергии, сэкономленной в результате мероприятий по обеспечению энергосбережения общественных зданий, малых и средних предприятий, сфер транспорта и бытового обслуживания в среднем составляет 1-4 цента, при том, что средняя стоимость 1 кВт.ч электроэнергии произведенной в энергосистеме Армении достигает 7 центов.
Это означает, что для экономики Армении более доступным является осуществление мероприятий, направленных на повышение уровня энергоэффективности и энергосбережения, чем наращивание новых производственных мощностей.
Около 67% потребляемых Армении первичных энергоносителей  сегодня импортируется, что делает уязвимым энергетическую безопасность. Стимулирование энергоэффективности позволит сократить спрос на первичную энергию и приведет к сокращению объемов импортируемого топлива.
Мероприятия по повышению уровня энергосбережения и эффективности нацелены на сокращение потребления энергии. В результате будет повышена эффективность энергопроизводства, что положительно скажется на формировании тарифов, - сказал Атаян.