Էներգաարդյունավետության խթանումը թույլ կտա կրճատել ներկրվող վառելիքի ծավալները
Էներգախնայողության գործողությունների ծրագրի երկրորդ փուլի միջոցառումների իրականացման արդյունքում ակնկալվում է մինչև 2020թ. Հայաստանում ապահովել առաջնային էներգիայի ավելի քան 37 տոկոս խնայողություն։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության էներգաարդյունավետության և տեխնիկական նորմատիվների բաժնի պետ Վահագն Աթայանի խոսքով, 2010-2020թթ. էներգախնայողության ակնկալվող թիրախային ցուցանիշը գնահատվում է գրեթե 40 մլրդ կՎտժ.
-Հանրային շենքերում, ՓՄՁ-ներում, տրանսպորտի և կենցաղսպասարկման ծառայությունների ոլորտում էներգախնայողության միջոցառումների իրականացման արդյունքում խնայված էլեկտրական էներգիայի 1 կՎտժ-ի միջին արժեքը կազմում է 1-4 ԱՄՆ ցենտ, մինչդեռ Հայաստանի էներգետիկ համակարգում արտադրված էլեկտրաէներգիայի 1 կՎտժ-ի միջին արժեքը գրեթե 7  ԱՄՆ ցենտ է։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի տնտեսության համար առավել մատչելի է էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը, քան արտադրող նոր հզորությունների ավելացումը:
Այսօր Հայաստանում սպառվող առաջնային էներգակիրների շուրջ 67 տոկոսը ներկրվում է, ինչը խոցելի է դարձնում էներգետիկ անվտանգությունը։ Էներգաարդյունավետության խթանումը թույլ կտա նվազեցնել առաջնային էներգիայի պահանջարկը և կհանգեցնի ներկրվող վառելիքի ծավալների կրճատմանը:
-Էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները միտված են էներգիայի սպառման կրճատմանը։ Արդյունքում կբարելավվի  էներգաարտադրության  արդյունավետությունը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա նաև սակագների ձևավորման վրա,- ասաց  Վահագն Աթայանը:

Promoting Energy Efficiency Will Help to Reduce Volume of Imported Fuel
As a result of implementing second phase activities of the Energy Efficiency Action Plan it is expected to provide 37 percent primary energy savings till 2020. According to Vahagn Atayan, the head of energy efficiency and technical normative division of energy department of the ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, the expected energy savings target index is almost 40 billion kWh in 2010-2020.
'The average cost for 1 kWh electricity saved as a result of energy saving activities in public buildings costs, in SMEs and in the field of transport and utility services is up to 1-4 US cents, while the average cost of 1 kWh electricity produced in Armenia's energy systemis almost 7 US cents. This means that for Armenia's economy it is more affordable to implement activities aimed to improve energy saving and efficiency, than increase of new generating capacities'.
Today about 67 percent of the primary energy carriers consumed in Armenia is imported, which makes energy security vulnerable. Promoting energy efficiency will reduce primary energy demand and will lead to a reduction in the volume of imported fuel.
'The energy saving and energy efficiency activities aimed at reducing energy consumption. As a result, energy production efficiency will improve, which will have a positive impact on the formation of prices', said Mr. Atayan.