Կիրականացվեն 1,5 մլրդ դոլարի ներդրումային ծրագրեր
Այսօր ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել ներդրումային հանձնախմբի հերթական նիստը, որը վարել է նախարար Աշոտ Մանուկյանը: Նախարարության պատասխանատուները և ենթակայության տակ գործող պետական ընկերությունների ղեկավարները զեկուցել են 2017-2019թթ. իրականացվող ներդրումային ծրագրերի կատարման ընթացքի, 2017թ. անելիքների ու խնդիրների մասին:
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արթուր Բաղդասարյանի հաղորդմամբ, Հայաստան-Իրան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի: Շուրջ 76 մլն. եվրո գումարով ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ձեռք են բերվել 672 հողակտոր և հենարանների կառուցման շինարարության թույլտվություններ՝ 60 համայնքներում: Ներկրվել և պահեստավորվել են 1965 տոննա ընդհանուր քաշով հենարանների մետաղական կոնստրուկցիաներ, կառուցվել են շուրջ 100 կմ մոտեցման ճանապարհներ, ավարտվել են բոլոր 706 հենարանների նշահարման աշխատանքները։ Ծրագրի շրջանակներում շուրջ 33 մլն. եվրո արժողությամբ «Նորավան» ենթակայանի համար ձեռք է բերվել անհրաժեշտ 12 հա տարածքը: Կառուցվել է 620 գծամետր պարիսպ, փորվել է ղեկավարման շենքի հիմքը։
Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ գնահատման փուլում են Հայաստան-Վրաստան օդային գծի և բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի կառուցման կապալառու կազմակերպությունների ընտրության համար հայտարարված մրցույթին ներկայացված հայտերը: 188 մլն. եվրո արժողությամբ ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2019թ.։
Ընթանում են «Հաղթանակ», «Չարենցավան-3», «Վանաձոր-1», «Ագարակ-2»,  «Շինուհայր» և «Աշնակ» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքները, որոնց ներդրումային գումարը կազմում է 50,5 մլն. դոլար։ «Հրազդան-Շինուհայր» 220կՎ օդային գծի կառուցման 26,5 մլն. դոլար ծրագրի շրջանակներում հնդկական «Կալպատառու» ընկերությունը շարունակում է շինարարությունը: Ծրագրի տնտեսումների հաշվին կկառուցվի նաև «Նոյեմբերյան-Լալվար» օդային գիծը, որի շինարարությունը կսկսվի գարնանը:
Նիստում «Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է ՋԷԿ-ի ենթակայանի վերակառուցման և վերազինման 18 մլն դոլար արժողությամբ ծրագրի կատարման ընթացքը։  Տեղեկացվել է նաև, որ ավարտին են մոտենում իտալական «ՌԵՆԿՈ» ընկերության հետ «Երևանի ՋԷԿ»-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով երկրորդ էներգաբլոկի կառուցման բանակցությունները: Ծրագրի նախնական արժեքը կազմում է 230 մլն. դոլար:
«Հայկական ատոմային էլեկտակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանի զեկուցմամբ ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները  կավարտեն 2019թ.։ Ծրագրի իրականացման համար նախատեսված է 300 մլն. դոլար:
2017թ. կշարունակվեն «Երկրաջերմային հետախուզական հորատման» և «Էներգախնայողության» ծրագրերը՝ 126 մլն դոլար ընդհանուր գումարով: Նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանի ներկայացմամբ առաջիկա երեք տարիներին միջազգային և դոնոր կազմակերպությունների միջոցներով նախատեսվում է իրականացնել ևս շուրջ 190 մլն դոլարի էներգախնայողության ու  էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրեր:
«Կոնտուր Գլոբալ» ընկերության կողմից նախատեսվում է շուրջ 80 մլն. դոլարի ներդրում՝ Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրի վերազինման և վերանորոգման համար:
Ներկայացնելով Վեդու ջրամբարի կառուցման ծրագրի ընթացքը՝ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վոլոդյա Նարիմանյանը նշել է, որ ջրամբարի շինարարությունը կմեկնարկի գարնանը։ 95 մլն. դոլար արժողությամբ ծրագիրը կիրականացնի իրանական և հայաստանայան ընկերությունների կոնսորցիումը: Ըստ նրա, 2017-18թթ. կկառուցվեն նաև Գետալիճ-Քաղցրաշեն, Մեղրու աջ թև, Բաղրամյան-Նորակերտ ջրագծերը: Այդ նպատակով իրականացվող ներդրումների ծավալը կկազմի 20 մլն. դոլար:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերության ոլորտի ներդրումային ծրագրերին՝ փոխնախարար Վարդան Գևորգյանը տեղեկացրել է, որ «Լիդիան Արմենիա», «Թեղուտ» և «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերություններն  առաջիկա տարիներին կիրականացնեն շուրջ 250 մլն. դոլարի ներդրումներ:
«ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊ  ընկերությունը պատրաստվում է Կոտայքի  մարզում կառուցել ջրերի գործարան: Ակնկալվում է, որ  առաջիկա հինգ տարում  այդ նպատակով կիրականացվի շուրջ 50 մլն. դոլարի  ներդրում:
Բաշխիչ ցանցերի վերազինման նպատակով, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Ղահրամանյանի հաղորդմամբ, ավելի քան 40 մլն. դոլար կներդնի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը:
Ըստ նրա, համակարգի ձեռնարկություններն առաջիկա տարիներին կիրականացնեն 1,5 մլրդ.  դոլարի ներդրումային ծրագրեր:
-Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքին, որ էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող նշված ծրագրերը փոխկապակցված են: Դրանց իրականացման ընդհանուր ծավալից է կախված յուրաքանչյուր ծրագրի արդյունավետությունը, ինչն էլ իր հերթին նպաստելու է երկրի էներգահամակարգի հուսալիության և արդյունավետության բարձրացմանը: Ուստի չափազանց կարևոր է հաստատված ժամանակացուցերի հստակ պահպանումն ու աշխատանքների կատարման որակը: Այս ծրագրերի իրականացմամբ կստեղծվեն բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր,- ամփոփելով նիստը՝  ասել  է Աշոտ Մանուկյանը:
Նիստի ավարտին նախարարը հանձնարարականներ է տվել ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի և սահմանված ժամանակացույցի պահմանման վերահսկողության իրականացման վերաբերյալ:

Будут осуществлены инвестиционные программы на сумму 1,5 млрд. долларов
Сегодня в министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА состоялось очередное заседание инвестиционной комиссии, которое провел министр Ашот Манукян.
Ответственные лица министерства и руководители подведомственных государственных компаний доложили о ходе выполнения реализуемых инвестиционных программ, предусмотренных на период 2017-2019 годов, а также о работах и задачах на 2017 год.
Генеральный директор ЗАО «Высоковольтные электросети» Артур Багдасарян сообщил, что строительство третьей ЛЭП Армения–Иран идёт по графику.
В рамках инвестиционной программы стоимостью в 76 млн. евро были приобретены 672 земельных участка и разрешения на строительство опорных столбов в 60 общинах. Были ввезены и складированы металлические конструкции опор общим весом в 1965 тонн, построено около 100 км подъездных дорог, завершены работы по разметке всех 706 опор. В рамках программы была приобретена территория в 12 га для подстанции "Нораван" стоимостью в 33 млн. евро. Построена ограда в 620 линейных метров, выкопан котлован под фундамент здания управления.
Артур Багдасарян проинформировал, что на этапе оценки находятся заявки на тендер, объявленный с целью выбора организации-подрядчика по строительству воздушной линии электропередачи Армения-Грузия и преобразовательной станции высокого напряжения. Программу, стоимостью 188 млн. евро планируется завершить в 2019 году.
Ведутся работы по реконструкции подстанций «Ахтанак», «Чаренцаван-3», «Ванадзор-1», «Агарак-2»,  «Шинуайр» и «Ашнак», общая инвестиционная сумма которых составляет $50,5 млн. Индийская компания «Calpataru» продолжает строительство 220-кВ воздушной линии электропередачи «Раздан-Шинуайр» в рамках программы стоимостью $26,5 млн. За счет сэкономленных в ходе реализации программы средств будет построена также воздушная линия электропередачи «Ноемберян-Лалвар». Её строительство начнётся весной.
На заседании генеральный директор ЗАО "Ереванская ТЭЦ" Сасун Хачатрян представил ход реализации программы по реконструкции и переоснащению ТЭЦ стоимостью 18 миллионов долларов. Он также сообщил, что завершаются переговоры с итальянской компанией Renco по строительству на Ереванской ТЭЦ второго энергоблока комбинированного парогазового цикла. Предварительная стоимость программы составляет 230 миллионов долларов.
Генеральный директор ЗАО "Армянская атомная электростанция" Мовсес Варданян сообщил, что работы по продлению срока эксплуатации действующего второго энергоблока Армянской АЭС завершатся в 2019 году. На реализацию программы предусмотрено $300 млн.
В 2017 году будут продолжены программы «Геотермальное разведывательное бурение» и «Энергосбережение» общей стоимостью в 126 миллионов долларов. Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Айк Арутюнян сообщил, что  в ближайшие три года на средства международных и донорских организаций планируется осуществить программы по повышению уровня энергосбережения и энергоэффективности стоимостью порядка 190 миллионов долларов.
Компания "Контур глобал" планирует осуществить инвестиции в размере 80 миллионов долларов на комплексное переоснащение и реконструкцию Воротанского каскада ГЭС.
Представляя ход реализации программы по строительству Вединского водохранилища, заместитель председателя Государственного комитета водного хозяйства Володя Нариманян сообщил, что строительные работы стартуют весной. Программу стоимостью в 95 миллионов долларов будет осуществлять консорциум иранских и армянских компаний. По его словам, в 2017-2018 гг. будут проложены водоводы Геталич-Кахцрашен,  Баграмян-Норакерт и часть водовода в Мегри. Объем инвестиций на эти цели составит 20 миллионов долларов.
Коснувшись инвестиционных программ в горнорудной сфере, заместитель министра Вардан Геворгян проинформировал, что компании "Лидиан Армения", "Техут" и "Геопромайнинг Голд" планируют в ближайшие годы осуществить инвестиции на общую сумму в 250 миллионов долларов.
Общество с ограниченной  ответственностью "ЭЙ ЭНД ЭМ РЕЙР" планирует построить в Котайкской области завод по производству питьевой воды. Ожидается, что с этой целью в ближайшие пять лет будут осуществлены инвестиции в размере порядка 50 млн. долларов.
Руководитель аппарата министерства Карен Каграманян сообщил, что компания "Электрические сети Армении" вложит свыше 40 миллионов долларов с целью переоснащения распределительных сетей.
По его словам, предприятия системы в ближайшие годы осуществят инвестиционные программы стоимостью 1,5 миллиарда долларов.
- Хочу обратить ваше внимание на то обстоятельство, что указанные программы, реализуемые в сфере энергетики, взаимосвязаны. От общего масштаба их реализации зависит эффективность каждой программы, что в свою очередь будет способствовать повышению надежности и эффективности энергосистемы страны. Следовательно, очень важны четкое соблюдение всех утвержденных графиков и качество выполненных работ. Реализация этих программ создаст многочисленные новые рабочие места, - сказал Ашот Манукян, подводя итоги заседания.
По окончании заседания министр дал распоряжения, касающиеся хода выполнения инвестиционных программ и соблюдения установленного графика.