Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ գծի կառուցման աշխատանքներն ընթանում են մի քանի ուղղություններով
Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարմամբ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ծրագրի շրջանակներում անցած տարի մեկնարկել են սարքավորումների ներկրման, հենասյուների հիմքերի փորման, բետոնավորման և հենասյուների մոնտաժման աշխատանքները։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի բաժնի պետ Հրայր Հարությունյանի խոսքով, Էլեկտրահաղորդման տարբեր հատվածներում կառուցվել է շուրջ 100 կմ մոտեցման ճանապարհ, կատարվել է 121 խարսխային և անկյունային հենարանի հիմքերի ինժեներաերկրաբանական հետազոտություն, փորվել է 59 հենարանների հիմք՝ որից 39-ը բետոնապատվել է, մոնտաժվել է 6 հենարան: Ավարտվել են 706 հենարանի նշահարման աշխատանքները: Հայաստան է ներկրվել և պահեստավորվել 384 հենարանի համար LSD-3 տեսակի ցցաձող։ Ամբողջությամբ ներկրվել են նաև 13 հենարանների մետաղական կոնստրուկցիաները։
«Նորավան» ենթակայանում իրականացվել են 620 գծամետր պարսպապատման, 73,5 հազար խմ տարածքի հողի կտրման, 40 հազար խմ հողի տեղափոխման, ավելի քան 27 հազար խմ հողի հետլիցքի և ղեկավարման շենքի հիմքի փորման աշխատանքներ: Էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման համար «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից ձեռք են բերվել 15 համայնքային և պետական, ինչպես նաև 23 մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողակտոր:
Հիշեցնենք, որ Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման գլխավոր կապալառու կազմակերպությունն է իրանական Սանիր ընկերությունը։ Ծրագիրն իրականացվում է Իրանի արտահանման զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ։

Within the framework of Iran-Armenia 400 kV overhead power line construction project works on importing equipment, digging foundation piles, concreting and installing piles were launched last year. According to Hrayr Harutyunyan, the head of loan and grant project division of the staff of Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources built around 100 km access roads were built in different parts of the power transmission line, 121 engineering-geological studies on anchor and angular piles were made, 59 foundation piles were dug, 39 of which were concreted, 6 pillars were installed. Marking works of 706 were completed. Armenia imported and stored LSD-3 spikes for 384 piles. The metal constructions of 13 pillars were totally imported.
In the "Noravan" substation works on 620 linear meters of fencing, 73.5 thousand cubic meters of soil cutting, transporting 40 thousand square meters of soil, backfilling more than 27 thousand cubic meters of soil, excavation of the foundation of the management building. 15 municipal and state plots of land, as well as 23 private-owned plots of land were purchased by "High Voltage Electric Networks CJSC.
The general contractor organization of Armenia-Iran third high-voltage overhead transmission line construction is Iranian Sanir group. The project is financed by Export Development Bank of Iran.