Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ գծի կառուցման աշխատանքներն ընթանում են մի քանի ուղղություններով
Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարմամբ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ծրագրի շրջանակներում անցած տարի մեկնարկել են սարքավորումների ներկրման, հենասյուների հիմքերի փորման, բետոնավորման և հենասյուների մոնտաժման աշխատանքները։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի բաժնի պետ Հրայր Հարությունյանի խոսքով, Էլեկտրահաղորդման տարբեր հատվածներում կառուցվել է շուրջ 100 կմ մոտեցման ճանապարհ, կատարվել է 121 խարսխային և անկյունային հենարանի հիմքերի ինժեներաերկրաբանական հետազոտություն, փորվել է 59 հենարանների հիմք՝ որից 39-ը բետոնապատվել է, մոնտաժվել է 6 հենարան: Ավարտվել են 706 հենարանի նշահարման աշխատանքները: Հայաստան է ներկրվել և պահեստավորվել 384 հենարանի համար LSD-3 տեսակի ցցաձող։ Ամբողջությամբ ներկրվել են նաև 13 հենարանների մետաղական կոնստրուկցիաները։
«Նորավան» ենթակայանում իրականացվել են 620 գծամետր պարսպապատման, 73,5 հազար խմ տարածքի հողի կտրման, 40 հազար խմ հողի տեղափոխման, ավելի քան 27 հազար խմ հողի հետլիցքի և ղեկավարման շենքի հիմքի փորման աշխատանքներ: Էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման համար «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից ձեռք են բերվել 15 համայնքային և պետական, ինչպես նաև 23 մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողակտոր:
Հիշեցնենք, որ Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման գլխավոր կապալառու կազմակերպությունն է իրանական Սանիր ընկերությունը։ Ծրագիրն իրականացվում է Իրանի արտահանման զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ։

В рамках программы строительства воздушной линии электропередачи Иран-Армения напряжением 400 кВ в прошлом году стартовали работы по импорту оборудования, бурению свай фундамента для опор, бетонированию и монтажу опорных столбов.
По словам начальника отдела кредитных и грантовых программ аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Грайра Арутюняна, на различных участках линии электропередачи построены около 100 км подъездных дорог, проведены инженерно-геологические исследования 121 фундамента угловых и анкерных опор, пробурены сваи под фундамент для 59 опор, 39 из которых забетонированы, проведен монтаж еще 6 опор. Завершена работа по разметке 706 опор. В Армению импортированы и складированы 384 осей типа LSD-3. Полностью ввезены и металлические конструкции 13 опор.
На подстанции “Нораван” проведены работы по строительству ограды длиной 620 линейных метров, резки грунта объемом 73,5 тысяч кубометров, перевозке 40 тысяч кубометров почвы, перезаливки 27 тысяч кубометров земли, рытья траншеи под фундамент здания управления. Для строительства воздушной линии электропередачи ЗАО “Высоковольтные электросети” приобрело 15 общинных и государственных, а также 23 частных земельных участка. Напомним, что главной организацией – подрядчиком строительства воздушной линии электропередачи Иран-Армения является иранская компания “Санир”. Программа реализуется при финансировании Банка развития экспорта Ирана.