ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է USAID առաքելության հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությանը՝ Դեբորա Գրիզերի գլխավորությամբ։ Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը նշել է, որ կառավարությունը բարձր է գնահատում USAID-ի հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերը, որոնք ընդգրկում են տնտեսության ու հասարակական կյանքի բազմաթիվ ոլորտներ։
Խոսելով կոնկրետ ծրագրերի մասին՝ Աշոտ Մանուկյանն առանձնացրել է երկրաբանական ֆոնդի արխիվի թվայնացման աշխատանքներին ցուցաբերված աջակցության կարևորությունը.
-Դա շատ կարևոր և առաջին քայլն է Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի բարեփոխումների ճանապարհին։ Երկրորդ քայլը կլինի Հայաստանի անդամակցումը Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (EITI)։ Այն ներառված է կառավարության ծրագրում և հուսով ենք մինչև տարեվերջ կներկայացնենք անդամակցության հայտ։ Այս քայլերը կհանգեցնեն հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության բարձրացմանը և ներդրումների ներգրավմանը,-ընդգծել է նախարարը։
Աշոտ Մանուկյանը բարձր է գնահատել USAID-ի դերը Հայաստանի էներգետիկ շուկայի ազատականացման, մասնագետների ուսուցման և բազմաթիվ այլ ոլորտներում ցուցաբերած աջակցության գործում՝ վստահություն հայտնելով, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական նաև առաջիկա տարիներին։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ տիկին Գրիզերն իր հերթին վստահեցրել է, որ նախարարությունն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունն էներգետիկ բարեփոխումների և տարածաշրջանային ինտեգրման բնագավառում երկար ու արդյունավետ համագործակցության պատմություն ունեն։ Անդրադառնալով էներգետիկ շուկայի ազատականացմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի ընդունմանը՝ առաքելության հայաստանյան գրասենյակի տնօրենը նշել է, որ շուկայի ազատականացումը կխթանի էներգետիկ ոլորտի մրցունակությունը, հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը:
-Մենք պատրաստակամ ենք շարունակել մեր համագործակցությունը նախարարության հետ` ի նպաստ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի բարեփոխումների և էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացմանը,-ասել է Դեբորա Գրիզերը:

USAID готов продолжить сотрудничество в сфере энергетических реформ
Министр энергетических инфраструктур  и природных ресурсов Армении Ашот Манукян 2 февраля принял делегацию армянского офиса миссии USAID во главе с Деборой Гризер. Приветствуя гостей, министр отметил, что Правительство высоко оценивает программы, реализуемые  совместно с USAID, охватывающие многие сферы экономики и общественной жизни.
Говоря о конкретных программах,  Ашот Манукян особо подчеркнул важность содействия работе по оцифровке архива Геологического фонда.
«Это очень важный и первый шаг на пути реформ в горнодобывающей сфере. Вторым шагом станет членство Армении в Инициативе прозрачности добывающих отраслей (EITI). Это включено в программу Правительства Армении, и мы надеемся, что до конца текущего года мы представим заявку на членство. Эти шаги приведут к повышению прозрачности в горнодобывающей сфере и привлечению инвестиций», - сказал министр.
Ашот Манукян высоко оценил роль USAID в деле содействия либерализации энергетического рынка Армении, обучению специалистов и в других многочисленных сферах, выразив уверенность в продолжении сотрудничества в ближайшие годы.
В свою очередь господа Гризер, выразив благодарность за прием, заверила, что у министерства и USAID есть многолетний опыт эффективного сотрудничества в сферах энергетических реформ и региональной интеграции. Говоря о принятии программы действий по либерализации энергетического рынка, директор армянского офиса подчеркнула, что либерализация рынка станет стимулом для конкурентоспособности, подотчетности, прозрачности и эффективности энергетической сферы.
«Мы готовы продолжить наше сотрудничество с министерством во благо реформ в энергетической сфере и диверсификации энергетических ресурсов Армении», - сказала Дебора Гризер.