Գրեթե բոլոր ընկերությունները պատրաստ են մասնակցել արևային կայանի կառուցման մրցույթին
Հունվարի 25-27-ին Երևանում անցկացված «Էներգետիկայի շաբաթ 2017»-ի   շրջանակներում կազմակերպված ներդրումային համաժողովը ցույց տվեց, որ արտաքին ներդրողները լուրջ հետաքրքրություններ ունեն Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի արևային կայանների կառուցման ծրագրի իրականացման նկատմամբ։ Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանի խոսքով,  համաժողովին մասնակից գրեթե բոլոր միջազգային ընկերությունները պատրաստակամություն են  հայտնել մասնակցելու Գեղարքունիքի վարչական տարածքում նախատեսվող արևային կայանի կառուցման նպատակով հայտարարվող մրցույթին։
Հիշեցնենք, որ համաժողովում ներկայացվեց «Մասրիկ 1» արևային կայանի կառուցման ծրագիրը, որի նախատեսված հզորությունը 50 մեգավատ է։ Մրցույթի հիմնական պայմաններից մեկը առաջարկվող սակագինն է։
«Էներգետիկայի շաբաթ 2017» նախաձեռնության շրջանակներում նախատեսված բոլոր միջոցառումները հաջողությամբ իրականացվել են։ Մասնակցել է ավելի քան 4 տասնյակ ընկերություն։ Մասնակիցների ընդհանուր թիվը հասնել է շուրջ 400-ի։
Ըստ Թամարա Բաբայանի, համաժողովի մասնակիցները բարձր են գնահատել արևային էներգետիկայի ոլորտում ցուցաբերված բարձր պրոֆեսիոնալիզմն ու աշխատանքների կազմակերպման թափանցիկությունը։
-Չնայած համաժողովի անցկացման օրերին Երևանում մառախլապատ եղանակ էր, այնուհանդերձ դա չխանգարեց, որպեսզի մասնակիցները դրական գնահատեն Հայաստանի արևային ռեսուրսը, -ընդգծեց հիմնադրամի տնօրենը։

Инвестиционный форум, организованный в рамках проведенной в Ереване 25-27 января "Недели энергетики 2017", показал, что иностранные инвесторы проявляют серьезный интерес к реализации программы строительства в Армении солнечных станций в промышленных масштабах.
Почти все международные компании, участвовавшие в энергетическом форуме выразили готовность участвовать в тендере по строительству солнечной электростанции в Гегаркуникской области Армении, сообщила директор Армянского фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Тамара Бабаян.
Напомним, что на форуме была представлена программа по строительству солнечной станции «Масрик-1», с запланированной мощностью в 50 мегаватт. Одним из основных условий конкурса является предлагаемый тариф.
Все мероприятия в рамках инициативы «Неделя энергетики-2017» прошли с успехом. В них приняли участие более 40 компаний. Общее число участников составило примерно 400 человек.
Пo словам Тамары Бабаян, участники конференции оценили высокий профессионализм и прозрачность работ в сфере солнечной энергетики.
"Несмотря на то, что в дни проведения форма в Ереване было туманно, это не помешало участникам положительно оценить солнечный ресурс Армении", -сказала директор Фонда.