Քարքարում երկրաջերմային կայան կառուցելու նպատակով իրականացված հորատումները բավական դրական արդյունքներ են տվել։ Ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները՝ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
-Փորվել է երկու հորատանցք. մեկը 1500 մետր, մյուսը՝ 1684 մետր խորությամբ։
Հորատման վերջնական արդյունքները կներկայացվեն հաջորդ տարվա հունվարին.«Սակայն նախնական տվյալներով, խորհրդատուները նշում են, որ 2,5 հազար մետր խորության վրա կարող ենք ունենալ 180 աստիճան ջերմություն և համապատասխան հեղուկ, որը լավ նախադրյալ է համակարգային երկրաջերմային կայանի կառուցման համար»։
Նախատեսվում է շուրջ 30 մեգավատ հզորությամբ կայանի կառուցում, որի տարեկան արտադրողականությունը կլինի ավելի քան 200 մլն կՎտ/ժամ։ Այն Հայաստանի ներքին սպառման 3 տոկոսն է.
-Պետք է նաև նշեմ, որ նման երկրաջերմային տեղանքներ ունենք ոչ միայն Սիսիանում, այլև Ջերմաղբյուրում, Բերձորում, Հայաստան-Վրաստան սահմանի որոշ հատվածներում։

Drilling works carried out for the construction of geothermal station in Qarqar showed quite positive Results. Summarizing the results of implemented works in 2016, Hayk Harutyunyan, the Deputy Minister of Energy Infrastructure and Natural Resources announced. 2 boreholes were drilled, one is up to 1500 m, and the other is 1684 m in depth.
The final results of drilling will be represented in next January. But according to initial data given by consultants at a depth of 2500m we can get 180 °C temperature and fluid respectively which is a good basis for constructing a geothermal complex station. It's intended to build a station with a capacity of 30 MW, the productivity of which will be over 200 million kWh annually. It is 3 percent of Armenia's domestic consumption.
Deputy Minister also mentioned that there are such geothermal sites not only in Sisian but also in Jermaghbyur, Berdzor and in some parts of Armenia-Georgia border.