Քարքարում երկրաջերմային կայան կառուցելու նպատակով իրականացված հորատումները բավական դրական արդյունքներ են տվել։ Ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները՝ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
-Փորվել է երկու հորատանցք. մեկը 1500 մետր, մյուսը՝ 1684 մետր խորությամբ։
Հորատման վերջնական արդյունքները կներկայացվեն հաջորդ տարվա հունվարին.«Սակայն նախնական տվյալներով, խորհրդատուները նշում են, որ 2,5 հազար մետր խորության վրա կարող ենք ունենալ 180 աստիճան ջերմություն և համապատասխան հեղուկ, որը լավ նախադրյալ է համակարգային երկրաջերմային կայանի կառուցման համար»։
Նախատեսվում է շուրջ 30 մեգավատ հզորությամբ կայանի կառուցում, որի տարեկան արտադրողականությունը կլինի ավելի քան 200 մլն կՎտ/ժամ։ Այն Հայաստանի ներքին սպառման 3 տոկոսն է.
-Պետք է նաև նշեմ, որ նման երկրաջերմային տեղանքներ ունենք ոչ միայն Սիսիանում, այլև Ջերմաղբյուրում, Բերձորում, Հայաստան-Վրաստան սահմանի որոշ հատվածներում։

Проведенное бурение в Каркаре для создания геотермальной станции дало положительные результаты. Сообщил заместитель Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян подводив итоги работ 2016.
''Были пробурены две скважины - глубиной в 1500м и 1684м. Окончательные результаты бурения будут представлены в январе 2017 года''.
"По предварительным данным, консультанты отметили, что на глубине 2.5 тыс. метров можно достичь температуры в 180 градусов и соответствующего жидкого слоя, что является хорошей предпосылкой для строительства системной геотермальной станции", - сообщил он.
Предусмотрено построить станцию мощностью в 30 МВт, ежегодное производство которой превысит 200 млн. кВт/ч., что составляет 3% внутреннего потребления Армении. Замминистра также заметил, что подобные геотермальные источники есть не только в Сисиане, но и в Джермахбюре, Берцоре, и на определенных приграничных участках Армения- Грузия.