Իրականացվում են էներգահամակարգի հուսալիության բարձրացման ծրագրեր
Հայաստանի էներգահամակարգի հուսալիության բարձրացման նպատակով Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Նորադուզ-Լիճք-Վարդենիս-Վայք-Որոտան-1» էլեկտրահաղորդման շուրջ 230 կմ երկարությամբ օդային գծի վերակառուցումը կավարտվի հաջորդ տարվա առաջին կեսին։ Աշխատանքների հիմնական մասն արդեն ավարտվել է։ Գիծը միացնում է էներգահամակարգի երկու արտադրող կայանները՝ «Հրազդան ՋԷԿ»-ը և Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների կասկադը։
Նշենք, որ ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի ոչ միայն բարձրացնել էներգահամակարգի հուսալիությունը, այլև ավելացնել հզորությունը։ Վերակառուցման արդյունքում գծի թողունակությունը 250 ՄՎտ-ից կհասնի 310 ՄՎտ-ի, կբարելավվեն տեխնիկական պարամետրերը, կորուստները 1,6 տոկոսից կհասնեն 0,7 տոկոսի։
Ծրագրի շրջանակներում տնտեսված միջոցներով կվերակառուցվեն նաև  շուրջ 50 կմ երկարությամբ «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերը, որոնք շահագործվում են սկսած 1962թ.։ Իրականացված միջազգային մրցույթի արդյունքում այս տարվա օգոստոսին իրանական «Գամ Արաք» ընկերության հետ կնքվել է գլխավոր կապալառուի պայմանագիր` շուրջ 4,4 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով: Հաջորդ տարի  նախատեսվում է ավարտել ենթակայանների վերակառուցման նախագծման աշխատանքները և մեկնարկել շինարարությունը։

In order to increase reliability of the energy system of Armenia the reconstruction of 230 km long overhead power line of "Noradus-Lichk-Vardenis Vayk-Vorotan-1" transmission line being implemented by the financing of the International Bank for Reconstruction and Development will be completed in the first half of next year. The main part of the works has been completed. The line connects two power generating stations of the system, "Hrazdan" OJSC and Vorotan Cascade power plant.
The project aims to increase not only the reliability of energy system, but also the power capacity. As a result of the reconstruction the line's capacity will increase from 250 MW to 310 MW, the technical parameters will improve, the losses will decrease from 1.6 percent to 0.7 percent.
With the funds saved within the project 50 km long overhead power lines "Lalvar" and "Noyemberyan" with capacity of 110 kV will be reconstructed which have been operating since 1962.  As a result of international competition held in August a general contractor agreement was signed with Iranian "Gam Arak" company for about 4.4 million US dollars. Next year it is planned to complete the substations reconstruction drafting and to launch the construction.