Իրականացվում են էներգահամակարգի հուսալիության բարձրացման ծրագրեր
Հայաստանի էներգահամակարգի հուսալիության բարձրացման նպատակով Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Նորադուզ-Լիճք-Վարդենիս-Վայք-Որոտան-1» էլեկտրահաղորդման շուրջ 230 կմ երկարությամբ օդային գծի վերակառուցումը կավարտվի հաջորդ տարվա առաջին կեսին։ Աշխատանքների հիմնական մասն արդեն ավարտվել է։ Գիծը միացնում է էներգահամակարգի երկու արտադրող կայանները՝ «Հրազդան ՋԷԿ»-ը և Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների կասկադը։
Նշենք, որ ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի ոչ միայն բարձրացնել էներգահամակարգի հուսալիությունը, այլև ավելացնել հզորությունը։ Վերակառուցման արդյունքում գծի թողունակությունը 250 ՄՎտ-ից կհասնի 310 ՄՎտ-ի, կբարելավվեն տեխնիկական պարամետրերը, կորուստները 1,6 տոկոսից կհասնեն 0,7 տոկոսի։
Ծրագրի շրջանակներում տնտեսված միջոցներով կվերակառուցվեն նաև  շուրջ 50 կմ երկարությամբ «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերը, որոնք շահագործվում են սկսած 1962թ.։ Իրականացված միջազգային մրցույթի արդյունքում այս տարվա օգոստոսին իրանական «Գամ Արաք» ընկերության հետ կնքվել է գլխավոր կապալառուի պայմանագիր` շուրջ 4,4 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով: Հաջորդ տարի  նախատեսվում է ավարտել ենթակայանների վերակառուցման նախագծման աշխատանքները և մեկնարկել շինարարությունը։

С целяю повышения надежности энергосистемы Армении строительство воздушной линии длиной 230 км электропередачи "Норадуз-Воротан-1" финансируемая Международным банком реконструкции и развития будет завершено в первой половине следующего года. Основная часть работ уже завершена. Линия соединяет две генерирующие станции энергосистемы, Разданскую ТЭС и Воротанский Каскад ГЭС.
Заметим, что программа не только направлена на повышение надежности энергосистемы, но и на увеличение мощности. В результате реконструкции мощность линии достигнет от 250 МВт до 310 МВт. Будут также улучшены технические параметры, а потери с нынешних 1,6% снизятся до 0,7%.
В рамках программы за счет сэкономленных средств будут также модернизированы ЛЭП "Лалвар" и "Ноемберян"длиной 50 км и мощностью в 110 кВ., которые эксплуатируются с 1962 года. В результате международного тендера проведенного в августе текущего года было заключено соглашение генерального подрядчика с иранской компанией "Гам Арак" на сумму около $4.4 млн.
В следующем году планируется завершить проектные работы реконструкции подстанций и приступить к строительству.