Հանձնաժողովի սահմանած սակագինը չի վերաբերում ինքնավար արևային կայաններին
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից արևային կայանների համար սահմանված սակագինը վերաբերում է բացառապես մինչև 1 մեգավատ հզորություն ունեցող կայաններին։  ՀՀ էներգետիկ ենթակառույցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի խոսքով, այն որևէ կերպ չի առնչվում սեփական կարիքների բավարարման նպատակով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից տեղադրվող մինչև 150 կՎտ հզորությամբ ինքնավար կայաններին։ Վերջիներիս սակագինը կարգավորված է Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին օրենքով։ Ըստ այդմ, սեփական կարիքները բավարարելուց հետո, ավելցուկային էլեկտրաէներգիան բաշխիչ ցանցերին վաճառելիս ինքնավար արտադրողները ստանում են փոխհատուցում` գործող սակագնի 50 տոկոսի չափով։
Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 16-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատած սակագինը 1 մեգավատանոց արևային կայանների համար կազմում է 42,6 դրամ, առանց ԱԱՀ։ Նույնը գործում է հողմային կայաններում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի դեպքում։ Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այն բավական արդյունավետ սակագին է նման կայանների համար։
Բացի այդ,  պետությունը 20 տարի ժամկետով երաշխավորում է դրանց կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի գնումը։
Նշենք նաև, որ ի տարբերություն ինքնավարների՝ մինչև 1 մեգավատանոց կայանների գործունեությունը ենթակա է լիցենզավորման։

Тариф, установленный Комиссией по регулированию общественных услуг Армении для солнечных станций, касается исключительно станций мощностью до 1 мегаватт.
По словам Заместителя Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айка Арутюняна, отмеченный тариф никоим образом не связан с aвтономными станциями мощностью в 150 кВт, устанавливаемыми физическими и юридическими лицами для удовлетворения собственных нужд. Тариф для вышеупомянутых станций регулируется законом «Об энергосбережении и восстанавливаемой энергетике». Согласно этому закону, после удовлетворения собственных нужд, при продаже дополнительной электроэнергии распределительным сетям, эти aвтономные производители получают компенсацию в размере 50 процентов действующего тарифа.
Как отметил Айк Арутюнян, утвержденный Комиссией тариф для солнечных станций мощностью в 1 мегаватт составляет 42,6 драмов, без НДС. Тот же тариф действует в случае электроэнергии, производимой на ветряных станциях. «Наши подсчеты показывают, что это довольно эффективный тариф для подобных станций. Кроме того, государство на 20 лет гарантирует закупку производимой ими электроэнергии». Заметим, что в отличие от автономных станций деятельность станций мощностью до 1 мегаватт подлежит лицензированию.