Կայացավ հայ-ռուսական համակարգող հանձնաժողովի երրորդ նիստը
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների շրջանակներում դեկտեմբերի 2-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի Համատեղ համակարգող հանձնախմբի երրորդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Ա. Գալստյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կ. Կոմարովի համանախագահությամբ։
Նիստի մասնակիցները դիտարկեցին ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների զննման և դրանց շահագործման ժամկետի երկարաձգման հիմնավորման աշխատանքների արդյունքները, քննարկեցին լրացուցիչ ժամկետում շահագործման նախապատրաստման ծրագրի իրագործման, սարքավորումների արդիականացման և փոխարինման միջոցառումների հետ կապված հարցերը։ Անդրադարձ կատարվեց 2017 թվականին Ռուսաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ատոմային էներգետիկայի ոլորտին առնչվող մասնագիտություններով հայ ուսանողների ներգրավմանը:
Կողմերը հաստատեցին  Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների համալիր զննման՝ 2016թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի առաջին փուլի ավարտը: Նշվեց, որ աշխատանքների իրականացմանը մասնակցել է 15 մասնագիտացված կազմակերպություն, զննվել է 4500 միավոր սարքավորում, մշակվել և տրամադրվել  է 46 հաշվետու փաստաթուղթ։ Հաստատվել է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հնարավորությունը՝ սահմանված պայմաններով:
Ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների շրջանակներում իրականացվել են ռեակտորային տեղակայանքի սարքավորումների,  հիմնական խողովակագծերի մետաղի և եռակցման կարերի  հսկման աշխատանքներ: Հսկողություն իրականացնելու ընթացքում չեն հայտնաբերվել այնպիսի թերություններ, որոնք կխոչընդոտեն ռեակտորային տեղակայանքի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարաձգելուն:
Զուգահեռաբար կատարվել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի ամրանների, մխոցային, ջերմամեխանիկական, բեռնամբարձիչ և այլ սարքավորումների գործիքային զննման աշխատանքներ, որոնք կավարտվեն 2018 թվականին: Գործիքային զննման արդյունքում նախատեսվում է որոշել սարքավորումների ավելի քան 1000 միավորի մնացորդային ռեսուրսը՝ դրանց հետագա շահագործման նպատակով:
Նիստի ընթացքում կողմերը հաստատել են, որ շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացումն ընթանում է սահմանված ժամանակցույցին համապատասխան:
Հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով ընդունվել են որոշումներ, համակարգերի և սարքավորումների ժամանակին պատրաստման ու մատակարարման, Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի պահպանման և բարձրացման, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրության հուսալիության ապահովման վերաբերյալ:

On December 2, within the ANPP Unit 2 life time extension program the third session of Joint Coordination Commission was held in Yerevan. The session was presided by Co-chair Mr. A. Galstyan, Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources and Co-chair Mr. K. Komarov,"Rosatom” First Deputy CEO for Corporate Development and International Business.
The participants considered the results of the activities on inspection and substantiation of the Armenian NPP Unit 2 equipment operation lifetime extension, discussed implementation of the preparation program of the power unit in extra time, equipment upgrading and replacement and safety systems modernization. The sides also touched upon the issues related to the admission of Armenian atomic energy field students to Russian Institutes of higher education in 2017.
The sides confirmed that the first phase of the complex inspection of the Armenian NPP Unit 2 is completed. It was noted that about 15 specialized agencies took part in the mentioned activities, about4500 equipment units were examined, and about 46 accounting documents were processed and handed over. The possibility of Armenian NPP Unit 2 life time extension program was approved according to defined conditions.
During the ANPP Unit 2 life time extension program controlling activities on equipment, metal and weld joints and the main pipelines of the reactor plant were inspected. No defects were detected to prevent from extending the reactor plant operation period for another 10 years.
In parallel, the instrumental inspection of valves, pumps, mechanical, hoisting and other equipments ANPP Unit 2 has been carried out and will be completed in 2018. The instrumental inspection will result in specifying the residual resource of more than 1000 equipment units for the possibility of its further operation.
During the session both parties confirmed that the implementation of the works defined by ANPP Unit 2 life time extension program is according to schedule.
A number of decisions on processing and providing equipments and systems on time, enhancing and improving ANPP safety level, as well as providing reliability for electricity generation have been made.