Կայացավ հայ-ռուսական համակարգող հանձնաժողովի երրորդ նիստը
Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների շրջանակներում դեկտեմբերի 2-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի Համատեղ համակարգող հանձնախմբի երրորդ նիստը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Ա. Գալստյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կ. Կոմարովի համանախագահությամբ։
Նիստի մասնակիցները դիտարկեցին ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների զննման և դրանց շահագործման ժամկետի երկարաձգման հիմնավորման աշխատանքների արդյունքները, քննարկեցին լրացուցիչ ժամկետում շահագործման նախապատրաստման ծրագրի իրագործման, սարքավորումների արդիականացման և փոխարինման միջոցառումների հետ կապված հարցերը։ Անդրադարձ կատարվեց 2017 թվականին Ռուսաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ատոմային էներգետիկայի ոլորտին առնչվող մասնագիտություններով հայ ուսանողների ներգրավմանը:
Կողմերը հաստատեցին  Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների համալիր զննման՝ 2016թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման շրջանակներում շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի առաջին փուլի ավարտը: Նշվեց, որ աշխատանքների իրականացմանը մասնակցել է 15 մասնագիտացված կազմակերպություն, զննվել է 4500 միավոր սարքավորում, մշակվել և տրամադրվել  է 46 հաշվետու փաստաթուղթ։ Հաստատվել է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հնարավորությունը՝ սահմանված պայմաններով:
Ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման միջոցառումների շրջանակներում իրականացվել են ռեակտորային տեղակայանքի սարքավորումների,  հիմնական խողովակագծերի մետաղի և եռակցման կարերի  հսկման աշխատանքներ: Հսկողություն իրականացնելու ընթացքում չեն հայտնաբերվել այնպիսի թերություններ, որոնք կխոչընդոտեն ռեակտորային տեղակայանքի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարաձգելուն:
Զուգահեռաբար կատարվել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի ամրանների, մխոցային, ջերմամեխանիկական, բեռնամբարձիչ և այլ սարքավորումների գործիքային զննման աշխատանքներ, որոնք կավարտվեն 2018 թվականին: Գործիքային զննման արդյունքում նախատեսվում է որոշել սարքավորումների ավելի քան 1000 միավորի մնացորդային ռեսուրսը՝ դրանց հետագա շահագործման նպատակով:
Նիստի ընթացքում կողմերը հաստատել են, որ շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացումն ընթանում է սահմանված ժամանակցույցին համապատասխան:
Հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով ընդունվել են որոշումներ, համակարգերի և սարքավորումների ժամանակին պատրաստման ու մատակարարման, Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի պահպանման և բարձրացման, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրության հուսալիության ապահովման վերաբերյալ:

Состоялось третье заседание Армяно-российского Координационного Комитета
В рамках работ по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС 2 декабря в Ереване прошло третье заседание Совместного Координационного Комитета Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения и Госкорпорации «Росатом» в сопредседательстве с заместителем Министра энергетики и природных ресурсов Республики Армения А. Галстяном и первым заместителем генерального директора – директором по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» К.Б. Комаровым.
Участники заседания рассмотрели результаты работ по обследованию оборудования энергоблока № 2 ААЭС и обоснованию продления срока их эксплуатации, обсудили вопросы касающиеся реализации программы подготовки к дополнительному сроку эксплуатации, выполнения мероприятий по модернизации и замене оборудования. Так же были рассмотрены планы по набору армянских студентов в высшие учебные заведения России по специализациям в сфере атомной энергетики в 2017 году.
Стороны подтвердили завершение комплексного обследование оборудования энергоблока № 2 Армянской АЭС – первого этапа проекта продления срока эксплуатации в рамках планово-предупредительного ремонта 2016 года.  Было отмечено, что к выполнению работ было привлечено 15 специализированных организаций, обследовано 4500 единиц оборудования, разработано и предоставлено 46 отчетных документов. Была подтверждена возможность продления срока эксплуатации энергоблока № 2 ААЭС при установленных условиях.
В рамках мероприятий по продлению срока эксплуатации второго энергоблока атомной станции были осуществлены работы по контролю оборудования, металла и сварных соединений основных трубопроводов реакторной установки. В процессе осуществления контроля не обнаружено дефектов, препятствующих продлению срока эксплуатации реакторной установки еще на 10 лет.
Параллельно были выполнены работы по инструментальному обследованию арматуры, насосного, тепломеханического, грузоподъемного и прочего оборудования энергоблока № 2 ААЭС, которые будут завершены в 2018 году. В результате инструментального обследования планируется определить остаточный ресурс более 1000 единиц оборудования в целях их дальнейшей эксплуатации.
В ходе заседания стороны подтвердили, что работы, предусмотренные по программе продления срока эксплуатации, осуществляются в соответствии с установленным графиком.
По итогам заседания Комитета были приняты решения относительно обеспечения своевременного изготовления и поставок систем и оборудования, повышения и сохранения безопасности Армянской АЭС, а также надежной электрогенерации.